Odkazy

Letošní rok má za sebou několik významných politických a svazových výročí. Pokud zůstaneme u těch našich, je třeba vzpomenout 100. výročí prvního šampionátu Československa v roce 1919. Konalo se v Plzni v pěti kategoriích (60, 67.5, 75, 82.5, +82.5 kg). V nejnižší HK zvítězil náš pozdější náš první olympionik Ludvík Wagner (K. A. Ctibor Plzeň). Soutěžilo se ve čtyřboji (trh jednoruč pravo – levoruč, nadhoz od ramene a nadhoz soupažný). Další velké jubileum měla naše Zlatá činka. Premiérově byla vyhlášena před 50 lety v roce 1969. V padesátileté historii registrujeme 23 vítězů. Ženská složka se připojila v 1991 a během 28 let bylo jmenováno 9 vítězek. Dalším významným výročím je den 23. 12. 1868, kdy se narodil zakladatel těžké atletiky Fridolin Hoyer. V těchto dnech vzpomeneme 150. výročí jeho narození. Před 25 lety 1. 1. 1993 bylo rozděleno Československo na dva suverénní státy, Českou a Slovenskou republiku. V soutěžích všech stupňů si od té chvíle každý musí vystačit jen se svými závodníky.

 

Bohužel nedošlo k žádným svazovým oslavám výše jmenovaných výročí, můžeme však s čistým svědomím konstatovat, že za funkcionáře svými výkony na mezinárodních soutěžích slavili závodníci. Na reprezentaci se podílelo 43 starty 9 žen a 20 mužů. Zúčastnili jsme se sedmi mistrovství Evropy (W15, W17, W, M15, M17, M23, M) třech mistrovství světa (M20, W, M), světového šampionátu vysokoškoláků (W, M) a olympijských her mládeže (M17). Jiří Orság na ME v Bukurešti vybojoval stříbrné medaile ve dvojboji a v nadhozu, ve stejné soutěži Kamil Kučera bronzovou medaili v nadhozu, Marie Kubíková obsadila bronzové stupně na mistrovství Evropy juniorek do 15 let v Miláně a Vendula Šafratová si z Milána veze stříbro za trh. Ve stejné věkové kategorii Dominik Oračko, zvítězil ve dvojboji, v trhu a v nadhozu, když v trhu a ve dvojboji překonal evropské rekordy. František Polák skončil na mistrovství Evropy juniorů do 17 let v Miláně ve dvojboji na 2. místě, v trhu se stal mistrem Evropy, v nadhozu vybojoval stříbro. Zároveň na tomto šampionátu junioři vybojovali letenku do Buenos Aires na III. olympijské hry juniorů, kde František obsadil 3. místo a zapsal se tím do historie našeho sportu. Z univerzitního šampionátu (Biala Podlaska)jsme přivezli další dvě medaile. Simona Hertlová byla stříbrná v trhu a Josef Kolář v nadhozu. Medailová bilance 4+7+5!

 

Na mistrovství světa M+W v Ašchabadu se premiérově soutěžilo v nových hmotnostních kategoriích. Zároveň byla soutěž prvním kvalifikačním turnajem pro olympijské hry v roce 2020. Kdo startoval s ambicemi účasti na OH, neprohloupil. Stanovené standarty světových rekordů byly v nových HK nastaveny docela nízko a nová kvalifikační kritéria vycházejí právě ze světových rekordů a přepočítávají se pomocí nového systému „ROBI POINTS“. Dá se předpokládat, že s narůstajícími soutěžemi zahrnutými do kalendáře IWF budou mít rekordy stále vyšší hodnoty. Získat stejný počet bodů za stejný výkon v jiné soutěži, bude nemožné. Soutěže jsou podle důležitosti rozděleny do tří kategorií: zlaté, stříbrné a bronzové. I zde za stejný výkon obdržíte různý počet bodů. Jak jsou na tom v celkovém hodnocení a v hodnocení jednotlivých HK naši? Kamil Kučera je na 121/11. místě, 174/26 Petr Petrov, 235/24 Jiří Gasior, 253/16 Patrik Krywult, 229/42 Eliška Pudivitrová, 235/22 Simona Hertlová, 253/20 Michaela Skleničková a 256/25 Tereza Králová. Na OH 2020 v Tokiu bude startovat 98 W+98 M. Celkem 196 závodnic a závodníků. V průměru budou HK obsazeny 14 soutěžícími. Z této pozice má zatím největší šance Kamil Kučera. Jen připomínám, že na OH se bude startovat pouze v sedmi hmotnostních kategoriích v obou částech soutěží.   

 

Samostatnou kapitolou jsou vzpěrači nad 35 let. Veteráni, moderněji Mistři, měli své šampionáty v Budapešti (ME) a Barceloně (MS). Na mistrovství Evropy jsme při účasti 2 dvou závodnic a 23 závodníků vybojovali 4+9+2 medailí. Mistry Evropy se stali Marie Orságová (překonala šest světových rekordů), Luděk Bečvář, Petr Kolář a Jan Helebrant. Na mistrovství světa startovalo osm závodníků, kteří vybojovali 1+5+0 medailí. Účast na těchto soutěžích se obejde bez svazových nominací, účastníci startují ve své, případně sponzorské režii. Celková medailová bilance 5+14+2! Způsobem svého života také přispěli k letošním vynikajícím výsledkům celé naší reprezentace.

 

Na úspěších našich družstev se podíleli reprezentační trenéři Pavel Ivanič, Luděk Bečvář, Emil Brzóska, Ladislav Pásztor, Petr Teplíček, Pavel Khek, Milan Lutter a Jiří Gasior.

 

Karel Prohl