Odkazy

Komentář k M-ČR žen a juniorek

Zarážející byl malý počet startujících. Určitý vliv na to mělo i přísně dodržené pravidlo týkající se věku potřebného pro účast v kategorii dívek do J-17 (od ročníku 1988). U některých závodnic byl až příliš znát vlažný vztah k tréninkovému procesu. Nicméně, díky za všechny překonané české rekordy, třebaže je jejich kvalita velice nízká – s výjimkou Lenky Orságové.

V nejmladší věkové kategorii stála za povšimnutí vystoupení K. Šebkové, V. Vašíčkové a M. Minaříkové.

V J 20 nepřehlédněme zlepšení Š. Šebkové. Pozornost však zákonitě upoutala Olga Novotná z Ukrajiny (závodila mimo soutěž), jejíž maminka se vdala do ČR. Tato vzpěračka žije v Praze, až budou vyřízeny náležitosti pro její začlenění do PSKO Praha (licence), rázem se tento klub stane favoritem ligy.

Petra Klimparová nedokázala prodat velkou formu, zaskočila ji nízká tělesná váha. Start na ME v Kyjevě si platí z vlastních prostředků.

Marie Nováčková vstoupila do kategorie Masters (AG 0) devíti platnými pokusy = rekordy, dosaženými I prostřednictvím výborné techniky.

Znamenitě zvedala Lenka Orságová – a to má ještě rezervu ve váze. Rekord v trhu zvládla opravdu lehce. Škoda uspěchaného výrazu se 112,5 kg v nadhozu.

Veronika Buroňová se po zranění pomalu dostává k bývalé výkonnosti. Má rezervy. Na ME je nominována z taktických důvodů.

Monika Pechočová půjde nahoru.

Radka Ševčíková se líbila. Dovedla se vyrovnat s neplatným druhým pokusem v trhu. V nadhozu jí chyběl kousíček k ještě větší spokojenosti.

Marie Orságová prošla soutěží, takříkajíc, bez vady na kráse, absolvovala zároveň i dobrou přípravu na ME Masters.

Pouze několik měsíců trénuje Jana Dubnová z Vyšehradu (trenér J. Svobodný), která se několik let věnovala východním bojovým uměním. Vzpírala zatím do polodřepu, ale s velkou rezervou.

Ostatní dívky a ženy odvedly výkony, které odpovídají jejich věkovým kategoriím, tréninkovým možnostem a chuti vyniknout.

Oceňme, že pořadatel měl pro každou startující kytku a malý dárek.

Karel Saitl převzal ocenění Zlínského KV ČSV k životnímu jubileu – 5. listopadu oslaví osmdesátku!, současně i 60 odtrénovaných let.

Přítomny byly místní dvě televizní společnosti.

Karel Prohl

Pouhých 26 vzpěraček (z toho čtyři novicky na české scéně Lozová, Kalousková, šikovná Dubnová, a zejména výtečná Novotná), které se sjely na tři mistrovství ČR do Holešova (toto město rozšiřuje malý počet pořadatelů velkých domácích soutěží!) znamená tuze málo. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že vlastně závodily více než 2/3 z loňského počtu příslušnic něžného pohlaví, které se u nás loni věnovaly čince.

Z různých důvodů absentovaly z loňské 1. desítky podle Sinclaira Cichá a Volfová, ze 2. pouze Štolfová, ze 3. ovšem už sedmička žen a dívek (Kozlová, Prchalová, Randuchová, Mičková, Prohlová, Bendakovská, Oravcová).

Dobře zvedaly obě Šebkovy. Šárka polepšila osobní rekord o 10 kg (+14 Sb.), Kateřina zaznamenala ve dvojboji +7,5 kg a +8 Sb. Spolu se zlepšením Vašíčkové (ta se líbila v nadhozu) to pro Bohdaneč představovalo prolomení hranice 400 Sb. (pro trojici dokonce 407,8 Sb.), blahopřejeme i neúnavnému B. Svobodovi! Dílčí zlepšení si připsaly i K. Píšková, Kneblová a Pejchalová (vesměs +3 Sb.), Horáková vyrovnala osobní rekord ve dvojboji, ale byla o kilo lehčí, než minule. Uznání zaslouží i M. Orságová. Kaláčová pošesté od roku 2000 skončila na vlastním maximu v XXI. století – dvojbojových 95 kg.

Další posuny přišly, takříkajíc z nejvyšších míst.

Petra Klimparová měla rozhodně vyšší ambice, které může vbrzku naplnit. I tak zlepšila osobní rekord o 2,5 kg a přidala 3 Sb.

Pochvalme Marii Nováčkovou-Korčianovou za české rekordy Masters. Lenka Orságová neochvějně kráčí do Klubu 200, už jej měla na dosah, kdyby neuspěchala závěrečný nadhoz. Věřme, že se bude ze dvojboje začínajícím cifrou 2 radovat už příště.

Pro Veroniku Buroňovou platí – především je důležité perfektně se uzdravit. Je to závodnice velkých možností.

Dařilo se i Radce Ševčíkové, olympijská sezóna i pro ni znamená mocnou motivaci. Naše nejzkušenější vzpěračka pořád hodně umí – český rekord v nadhozu 128 kg by byl pěknou tečkou za jejím úsilím na českém šampionátu.

Olga Novotná sice nenaplnila proslulé caesarovské Veni, vidi, vici, protože přišla, viděla, ale nezvítězila. Až ale bude smět brát medaile na našich mistrovstvích, bodovat v lize a získá-li českou státní příslušnost, pak teprve naplno vychutnáme zadostiučinění z této znamenité štiky, kterou občas až příliš stagnující hladina českého rybníka náramně potřebuje. Zatím je tato postava, která byla v Holešově ohromujícím překvapením, ještě obestřena lecjakým tajemstvím, ale jakmile o ní budeme vědět víc, zpravíme naše internetové čtenáře.

Mistrovství rozčarovalo stagnací, leckdy i zhoršením nejedné mladé členky středisek (a ty, objektivně vzato, do center nepatří), na druhé straně však odpověděla většina závodnic naší špičky na výpadek na MS ve Vancouveru opravdu sympaticky – dobrým či velice dobrým vystoupením.

Rudolf Drmola