Odkazy

Termín: 17.4.2004, místo: Teplice

Ve skupině "A" se neobjevila osobnost typu P. Krywulta z moravské skupiny. Nikdo ze závodníků se nedostal přes 200 Sb. a v TOPu obsadili závodníci z Čech šestou a nižší příčku. Přes výrazné zlepšení Plzně se na 1. místo ve 2. kole probojovali závodníci Rotavy (trenér Václav Zronek). Vítěz 1. kola ale obhájil vedení po dvou kolech. Medailovou příčku si drží Baník Sokolov. Největšího nárůstu výkonnosti dosáhli D. Mika +20 kg (Teplice), J. Lihl +17,5 kg (Rotava), F. Štemberk (Plzeň) a J. Mour (Cheb) +12,5 kg. Výrazné zlepšení zaznamenáváme v součtech jednotlivých družstev: Rotava "A" +59 Sb., Plzeň +46 Sb., Teplice +35 Sb. V mínusech vystoupil Cheb - 28 Sb. a Rotava "B" - 25 Sb. Průměr závodníka se z 1. kola zvýšil na 152 bodů (+8 Sb). Na postupujících místech do finále žákovské ligy má každá skupina čtyři kandidáty. Do soutěže nastoupil VTŽ Chomutov (trenér Pavel Filipovič).

Havířov dokáže rozdělit svoje závodníky do dvou - vítězných družstev! Momentálně jsou v této věkové kategorii u nás bez konkurence. Trenéři Pavel Khek a Milan Klein. Největšího zlepšení od 1. kola dosáhl Michal Šesták o 17,5 kg, Patrik Krywult (oba Havířov), Michal Liška (Boskovice), Zbyněk Paška (Hrozenkov) vesměs o 12,5 kg. Průměr zůstal na úrovni 1. kola - 158 Sb.

Do soutěže se redukovaným družstvem zapojil Sokol Moravská Ostrava a zvýšil tím počet startujících v žákovské lize ČR na velmi slušných 17 družstev. Upozornili na sebe především P. Krywult, který však stále vyráží pouze do polodřepu, J. Šipula, L. Gregor, M. Vavřík všichni z domácího oddílu, a T. Hofbauer ze Zlína a J. Gasior z Bohumína. Bodově zaznamenal největší nárůst Havířov "B" +85 Sb., Zlín +38 Sb., Boskovice +33 Sb. K největšímu zhoršení došlo v družstvu Hrozenkova - 48 Sb. K rekordům mnoho nechybělo Petrovi Kalužovi a Markovi Vavříkovi. Zatím pokusy vyzněly naprázdno. Potěšila účast; dvanáct družstev dokázalo postavit plný počet závodníků.

Karel Prohl

Ve 2. kole se, v rámci obou skupin, představilo 11 nováčků (7 v „A“, 4 v „B“ skupině). Nejlepšími z nich podle Sinclaira jsou: Bláha 150, Mour 144, Gančařík 139, F. Cibulka 131 Sb. To značí docela slušné úvodní počinky. Týmu VTŽ Chomutov zabránila ve startu v 1. kole chřipková epidemie, pro 2. kolo už byli borci v pořádku.

Kromě prostého nárůstu dvojbojového výkonu (ovlivněného leckdy prudkým vzrůstem váhy) sleduji pokroky v bodování podle Sinclairova koeficientu. Představuje to (i když ne zcela přesné) poměrně exaktní měřítko progresu jednotlivých borců. V tomto směru se blýskl Jakub Lihl, který se za pouhých sedm týdnů – a ve svém druhém závodě – uměl zlepšit o 46 Sb. Za stejnou dobu – a také ve druhém závodě – přidal Daniel Mika 33 Sb. Jsou to posuny hodné pozornosti, zrovna tak jako zlepšování o něco zkušenějšího Michala Šestáka, který za sedm měsíců aktivní dráhy soutěžil už 6 x a stačil jít nahoru o 61 Sb. Cenný je zřetelný postup bohdanečského Maxima Savčenka nastupujícího nyní za Teplice - 17 Sb. za sedm týdnů - a to proto, že se blíží hranici 200 Sb. Potěšil i nadaný Patrik Krywult, nicméně jeho dvojbojový osobák vyplývá i z nárůstu osobní hmotnosti, v Sinclairovi si připsal „pouze“ +5 Sb.

Mezi chlapci se objevila i dorostenka S. Androvičová (Chřibská-Teplice, ročník 1989), která se zlepšila o 16 Sb., při druhém startu – ten premiérový absolvovala loni v prosinci.

Dlužno dodat, že jak už se stává, nevysvětlitelnou sice, ale už roky platnou tradicí, sudé žákovské ročníky jsou slabší, než ty liché. Patrik Krywult znamená z pravidla. Pro většinu ze žáků tohoto ročníku je v této chvíli meta 200 Sb. dost vzdálena. Leč, nacházíme se teprve v první části sezóny a doufejme, že se ještě nadějeme nejednoho příjemného překvapení. Nejspíš už i od ročníků 1991 a mladších.

Rudolf Drmola