Odkazy

Termín: 29.5.2004, místo: Teplice

Třicet devět závodníků ze 13 oddílů. Všechny oddíly bodovaly. V hodnocení družstev zvítězili závodníci Baníku Sokolov ziskem 25 bodů, na 2.-3. místě se umístil Sokol Zlín a SKV Baník Havířov, kteří shodně získali po 17 bodech. Po dvou titulech získal Zlín a Bohumín, po jednom Sokolov, Havířov, Teplice a Karolinka. Závodníci této kategorie překonali v letošním roce 28 národních rekordů. Podíleli se J. Orság 12x, A. Neumajer 10x, L. Cibulka 6x.

Na špičku podle Sinclaira se vrátil Aleš Neumajer z Teplic. Orság s Cibulkou se spokojili se stříbrnou a bronzovou příčkou. Orságovi nevyšel útok na 280 kg ve dvojboji ani opakovaným pokusem na 152,5 kg v nadhozu. Všeobecně, ale hlavně v nižších věkových kategoriích je pravděpodobnost úspěšného skoku o 7,5 kg zhruba 25% a dále klesá u žen a lehkých HK. Neumajer měl pouze 40 dkg přes váhu, přesto překonal všechny rekordy i ve váze vyšší. Orság zvýšil rekord v trhu na výborných 127,5 kg. Cibulka přes pokles formy překonal standardy v těžké váze a stal se prvním držitelem rekordů v této HK. Po zranění se vrací M. Mička , který zvítězil, díky lehčí tělesné váze, v nejhezčím boji celé soutěže v souboji s V. Křížem a E. Fojtíkem. Od 1. kola ligy mládeže se o 22,5 kg zlepšil A. Sufčák ze Sokolova, o 20 kg O. Ježek z Havířova a A. Spáčil z Ostravy. Pouze šest závodníků se představilo horším výkonem v porovnání s 1. kolem ligy (13. 3.). Ostatní jdou nahoru. Vypadl vysoký počet (5!) závodníků. Zejména to musí mrzet závodníky, kteří si do Teplic přijeli pro medaile. Pochvalu si zaslouží i ostatní bodující v TOPu.

Karel Prohl

Mistrovství nepřineslo zásadní výkonnostní obrat. Dokumentovalo, že ve věkové kategorii do 17 roků nemáme mnoho výrazných talentů. Pěstujme tedy ty, kteří se už jako přísliby vskutku projevují a vítejme pokroky těch, kteří by se mohli – časem - také markantněji prosadit. Doufejme, a ta představa má určité opodstatnění, že už příští rok bude naše výprava na ME 17 přece jen o něco ambicióznější.

Šampionát přinesl, žel, jen velice málo progresu u jednotlivců. Sluší se však zaznamenat zlepšení J. Kříže +2,5 kg dvojboje + 4 Sb., Ježka +7,5 kg a +6 Sb., Plisky +5 kg a +9 Sb., Hály +10 kg a +9 Sb., Schustera +5 kg a +11 Sb., Wainera +5 kg a +3 Sb., Spáčila +7,5 kg a +8 Sb., Huňky +2,5 kg a +4 Sb., Sufčáka +7,5 kg (poprvé zvedl 100 kg) a +8 Sb., Mynarčíka +7,5 kg a +11 Sb. Müller si připsal +4 Sb. Pozornost zaslouží chomutovský Hála (+10 kg, který závodí i za PSKO), který dokázal přidat 8,5 kg zlepšení na kilogram přírůstku tělesné váhy během roku závodní dráhy (je však teprve na úrovni 206 Sb.). Bystřeji jde nahoru novohrozenkovský Paška (+30 kg a +35 Sb.) přidávající 7,5 kg dvojboje na kilo tělesné váhy. Zvedá sedm měsíců a dostal se na 211 Sb. Oba zmínění borci jsou zatím dosti v pozadí, ale člověk nikdy neví. Kupříkladu Hejda začínal také dost pozdě, zpočátku nebudil pozornost a dnes patří k největším talentům… Databáze je také od toho, abychom sledovali zajímavé dění i ve spodnějších patrech základny.

Rudolf Drmola