Odkazy

Termín: 12.5.2001, místo: Sokolov

Rozhodčí: pp. Zázvorka, Peterka, Šanda, Kůst, Latislav, Polanský, Škarda, Tuček, Radouš, Wälzer

Ostře sledovaná soutěž. Během tří týdnů tři důležité závody. Náročné především pro účastníky ME. Mnozí závodníci se rozhodli na mistrovství republiky nestartovat. Mnozí šli neohroženě do boje. Bojovníkem se stal Libor Wälzer, člen oddílu PSKO Praha, nyní hostující ve vedoucím celku Havířova. Absolvoval všechny soutěže ve velké formě a sprška národních a osobních rekordů byla jistě osvěžující nejenom pro něho. Vzhledem k jeho váze lze očekávat, že je na počátku zrání a jistě od něho můžeme v budoucnu očekávat další příjemné zážitky. 1.liga nabírá do kvality. Průměr se blíží ke 330 bodům a je o 10 Sb. Vyšší, nrý v loňském 3. kole. Úroveň se zvyšuje ve všech soutěžích. Kandidáti mistrovského titulu SKV Baník Havířov a Baník Sokolov jsou vpředu. Třetí se drží tvrdohlavě Ostrava, za ní v těsném sledu na 4.-7.místě další čtyři družstva v rozmezí pouhých 23,8 Sb. Ani tentokrát poslední Příbor nezklamal a solidním výkonem prokázal, že případní kandidáti postupu to budou mít v přímém barážním střetu velmi obtížné.

Ve vítězném družstvu Havířova zářili již zmíněný Wälzer, ale také nenápadný Cichý, který se stal korunním princem celé soutěže. Pokud se v budoucnu dostane pod každodenní dohled zkušeného trenéra, uvědomí si svoje možnosti v HK do 77 kg. Pak si budou reprezentační trenéři mnout roce. Jiří Mandát se před startem na ME zranil. Téměř vyhojen, podlehl kouzlu startu na ME a v čase mistrovství republiky pro obnovené zranění prožíval nepříjemnou pauzu. Ligu „projel“ na půl plynu, přesto má podíl na kolektivním vítězství. Krol a Kopecký se již spíše chystají na ME Masters. Přesto mají jejich výkony vysokou hodnotu. Veselík se po několikaleté pause vrátil včas, a v dobré formě.

Sokolovští mají ve svém středu tři účastníky ME. To se s největší pravděpodobností projevilo i na jejich umístění. Přesto Hrubý dokázal zvítězit v TOPu a při svém mládí má nejlepší výkony před sebou. Vacura zvládnutím základních pokusů obsadil mezi nejlepšími 4. místo. Jistě chtěl více, ale trénink očividně chyběl. Stanislav po těžkém zranění dělá trenérům již jen radost, dokázal se při solidní váze prezentovat i solidním výkonem.Dva bývalí juniorští reprezentanti Volek a René Hrubý se zastavili těsně před magickou hranicí 350 Sb. znamenající naší elitu. Roman Polom pro zranění nenastoupil.

Ostravští jsou určitým mezistupněm mezi elitou a ostatními. Vévodí Radim Kozel a juniorští reprezentanti Dub a Slabý. Kozel s Dubem si opět „neodpustili“ nové rekordy. Kozel s Mušínským budou ještě startovat na 4. universiádě ve dnech 8.-10.6.2001, která se koná v blízkém Ružomberku. V bohumínském celku není hvězdy či reprezentanta. Proto je umístění na 4. místě o to cennější. Výborně obě soutěže absolvoval Rigó. Gasior po pauze v mistrovství ČR odvedl dobrý výkon. Překvapivě nastoupil trenér oddílu Jaroslav Thér a prezentoval se soustředěným výkonem, jímž pravděpodobně rozhodl o umístění celého družstva. Štěstí tomuto družstvu přálo i při autonehodě na Plzeňské křižovatce, při návratu ze Sokolova. Nikdo z účastníků se nezranil a auto bude jako nové. Hrozenkov prohrál lepší umístění o 3 Sb. Vyplatí se vozit sebou dobrého počtáře. O tom se trenér Orság již několikrát přesvědčil v kladném či záporném smyslu. Jeho svěřenci jsou družstvem bez hvězd, se solidní výkonností. Nováček soutěže Sokol Zlín se v nejvyšší soutěži prezentoval velmi dobře. S pomocí tří hostů byl čestným soupeřem ostříleným a tradičním družstvům. Jen s platnými pokusy se předvedl nejlepší Klabal. Tepličtí závodníci zvyšují v nadhozu zásadně o 5 kg, mezi 2.-3. pokusem to však, s výjimkou Beníška nikomu nevyšlo a v součtu tak chybělo pár užitečných bodíků. Lonka se překvapivě vzpamatovala, a díky Kolářovi, kterého by bral každý ligový trenér a mladému Fraitovi, který úspěšně usiluje o juniorský reprezentační dres při studiu na vysoké škole, má naději. Ostatní ale musí přidat.

O výkonnostním průměru jsem se zmínil. Věkový je 26,6 let, váhový 86,6 kg. Ideálnímu představiteli se přibližují Jan Anger z Teplic a Radovan Klabal ze Zlína. Na základě těchto faktů lze vyvodit i výkon, který vychází na 285 kg.

České rekordy
Zbyněk Dub Sokol Mor.Ostrava J-20 nadhoz 132,5 kg
Zbyněk Dub Sokol Mor.Ostrava J-20 dvojboj 235,0 kg
Radim Kozel Sokol Mor.Ostrava muži trh 128,0 kg