Odkazy

Termín: 23.-29.4.2001, místo: Trenčín (SK)

Marcus Aurelius Antonius v roce 177 překročil Dunaj, aby se zde potlačil výbojné Kvády a Markomany. V oblasti dnešního Trenčína našli římští vojáci ideální místo k postavení zimního tábora. Vytesaný nápis na skále pod hradem M. Čáka nám to více než po osmnácti stoletích stále připomíná. Právě v tomto historickém, krásném a pro nás nejenom zeměpisně blízkém městě (kolik ročníků našich vzpěračů v Dukle Trenčín odtrénovalo svoji základní vojenskou službu?) se EWF rozhodla uspořádat 80. ME mužů a 14. ME žen.

Výkonná rada ČSV se rozhodla obsadit soutěž maximálním počtem závodníků a závodnic, při respektování požadavku důstojného vystoupení a dodržení finančního rozpočtu. Muži prošli, zhruba tři týdny před odjezdem, tréninkovou kvalifikací, která měla, na základě stanovené prognózy, posoudit výkonnostní možnosti a nominovat závodníky s možností umístění do 12. místa.

Nicméně, zdařilo se to pouze částečně. Přes převažující velmi dobré výkony našich závodníků, nemůžeme být plně spokojeni. Nejvíce mrzí zranění našeho nejlepšího borce Petra Sobotky v HK +105 kg, který v prověrce naznačil výkonnostní skok přes 400 kg v olympijském dvojboji. Sval natržený několik dnů před odjezdem start znemožnil. Kandidát na umístění do 6. místa a dokonce na medaili v trhu se stal na doporučení ošetřujících lékařů ležícím pacientem. Dva závodníci využili možnosti startu na vlastní náklady. Jejich umístění není důležité. Jde o mladé a perspektivní vzpěrače, se kterými do budoucna určitě počítáme. Získané zkušenosti jistě dokáží zúročit. Start našich odhalil některé rezervy a přítomní trenéři jistě, a snad již při příštím vystoupení, z nich budou čerpat.

Petr Stanislav (B. Sokolov) startoval v HK do 62 kg. Po loňském těžkém zranění se Petr dostává do dobré formy a 10. místem s výkonem 262,5 kg splnil naše představy. Pouze neplatný 3. pokus v nadhozu na 150 kg mu pokazil jedničku s hvězdičkou. Při zachování tréninkového apetitu lze v podzimní části sezóny čekat výkon nad 270 kg.

V HK do 77 kg nás reprezentoval Zbyněk Vacura (B. Sokolov). Po výborném výkonu na ME 2000 jsme čekali další výkonnostní skok. K němu nedošlo. Přesto výkon stačil na výborné 8. místo, a tím naplnění našeho limitu ke startu na MS, které se koná na ostrově Guam v Oceánii.

Zbyněk si v přípravě nedělal velkou hlavu s tělesnou váhou. To se mu pravděpodobně vymstilo. Zvládnutý základ v trhu až na 3. pokus pocuchal nervy i našim klidným trenérům. V nadhozu se základ zdařil na 1. pokus, bohužel další dva už ne. Zbyněk zůstal „sedět“ na základech a pokud příště udrží v přípravě svoji hmotnost na přijatelných 80 kg, lze očekávat výkon přes 330 kg.

Petr Hrubý (B. Sokolov) v „pětaosmdesátce“ se stal naším nejprogresivnějším vzpěračem na tomto ME. Tento predikát si vysloužil za překonání všech rekordů (dohromady 5x) a skoku ve dvojboji - na 342,5 kg! Petr vyhrál svoji skupinu a skončil na slušném 11. místě. Všechny pokusy byly čisté, pouze poslední vystoupení v nadhozu se nezdařilo. Petr se připravuje na trenérské povolání studiem na FTVS v Praze. Přesto dává tréninkové přípravě maximum a na soutěžích tohoto typu je výsledek znát. Závodník splnil očekávání a patří mu dík za předvedený výkon.

Ve stejné váze nastoupil Miroslav Cichý (SKV Baník Havířov). Perspektivní závodník mající často zdravotní problémy se překvapivě vešel výkonem do prognózy určující 12. místo. V čase kontrolního testu se do výkonu trefil stoprocentně. V samotné soutěži bylo jeho vystoupení nepřesvědčivé a pouze se základními pokusy vybojované 16. místo ze 23 startujících nestačí. Do plného váhového limitu závodníkovi chybělo 5,15 kg! Mirek má naději naší republiku reprezentovat v HK do 77 kg, v této hmotnosti se konkurence baví o něčem jiném.

HK do 94 kg jsme opět obsadili dvěma závodníky. Shodou okolností oba dva finančně zajišťoval sponzor. V přípravném testu neuspěli, navzdory tomu dostali od Reprezentační komise ČSV ke startu, za výše uvedených předpokladů, požehnání. Jejich ztráta za naší špičkou není příliš velká a do budoucna je s nimi počítáno. Jiří Mandát z SKV Baník Havířov obsadil výkonem 330 kg 13. místo a Bronislav Kolář (Lonka Příbor) výkonem o pět kilo horším 15. místo. Jirkovi se během soutěže obnovilo zranění z přípravy a na 3. pokus v nadhozu již nemohl nastoupit. Tři platné pokusy v soutěži jsou málo a po bitvě je možno napsat, že rozhodnutí o jeho startu bylo chybné; závodník se měl radši léčit. Bronislav je znám dobrým trhem (12. místo), ale opět pouze tři platné pokusy znamenají na tomto typu soutěže málo. Pro příští rok mají tito vzpěrači do reprezentace dveře otevřeny, a při předpokladu zvládnutí vyšších tréninkových dávek lze doufat v lepší výkonnost.

Libor Wälzer (PSKO Praha) měl tentokrát smůlu. Při vynikajícím výkonu skončil v nejlépe obsazené váze v našem nejhorším umístění. 17. místo je nelichotivé a prohrou nominační komise. Konkurence byla ovšem ohromná. Liborovi nepomohl ani výborný český rekord ve dvojboji. Přesto hodnotím tento výkon za velmi kladně. Je velkým příslibem do příštího roku. Libor si jistě uvědomil, že v mezinárodním měřítku může uspět pouze s výkonem okolo 380 – 390 kg.

Libor byl bohužel posledním naším závodníkem. Z výše uvedených důvodů se na startu nemohl prezentovat Petr Sobotka. Pokud začne s tréninkem do začátku června, lze předpokládat, že stihne nominaci na mistrovství světa bez velkých problémů.

České rekordy
Petr Hrubý HK do 85 kg Trh 155 kg 157.5 kg
    Nadhoz 185 kg  
    Dvojboj 337.5 kg 342.5 kg
Libor Wälzer HK do 105 kg Dvojboj 367.5 kg  

Výsledky závodu