Mistři České republiky 1993 - 2013

Dvacet let uběhlo od rozdělení Československa. Stejný počet let má za sebou i samostatný Český svaz vzpírání. Musím připomenout další významnou událost. V letošním roce jsme připravovali120. Výročí vzniku vzpírání v českých zemích. Oslava byla plánovaná u příležitosti konání mistrovství ČR žen a mužů v Praze ve Stromovce. Bohužel, již druhé zatopení našeho jediného střediska, tuto akci znemožnilo uskutečnit. Mistrovství bylo přeloženo do Bohumína, odložená oslava se snad bude konat v průběhu roku 2014. Zajímavé jsou samozřejmě i výsledky před rokem 1993. Jsou zpracovány jinde, soustřeďme se v této statistice pouze na posledních samostatných 20 let.

 

V průběhu let jsme bojovali o tituly v 16 věkových kategoriích. Pokud k tomu připočteme ještě jednotlivé skupiny v kategoriích Masters, dostaneme se dnes dokonce na 32 věkových kategorií. Celkem bylo možné bojovat o 76 a v Masters o 122 kolekcí medailí. Kategorie juniorů do 16 a 18 let jsou již minulostí, uvítali jsme však nově skupinu do 23 let. V průběhu sledovaných let se na zisku mistrovských titulů podílelo 38 oddílů. Dnes již některé z nich neexistují, ale je pravděpodobné, že další oddíly v budoucnu vzniknou z prudce se rozvíjejících skupin formulujících se z módního CROSSFITU.

Postupem doby bylo možné, že závodník, který měl v minulosti možnost zisku pouze jednoho titulu ve své věkové kategorii, může vybojovat i čtyři tituly – v juniorech do 17, 20, 23 let a mužích či ženách. Nebývá výjimkou, že závodník nastupuje ve své hmotnostní kategorii sám a zisk titulu mu spadne do klína i velmi průměrným výkonem. Zvykli jsme si na nedostatek závodníků a absenci v HK zejména v dívčích kategoriích a v nízkých HK u seniorů. Pět HK nebylo letos vůbec obsazeno (bez Masters). V roce 2013 závodníci vybojovali 117 individuálních titulů. Statisticky řečeno, téměř každý čtvrtý vzpěrač se stal mistrem republiky. Z 31 aktivních, vybojovalo titul 27 oddílů. Na čele jsou Teplice s 11 zlatými před Startem VD Plzeň s 9 a Rotavou s 8 tituly. Následují Bohemians Praha, Bonatrans Bohumín, SKV Baník Havířov a Lokomotiva Cheb, kterým se to podařilo sedmkrát. Titul skokana roku náleží závodníkům nejmladšího oddílu VŠOZ v Horní Suché, kteří se dostali na nejvyšší stupeň 6x. Připočteme-li k tomuto úspěchu suverénní vítězství v mistroství republiky družstev v mladších i starších žácích, můžeme olympijskému vítězi a předsedovi klubu Otovi Zarembovi gratulovat ke skvělé práci trenérů a výborným závodníkům se slibnou budoucností.

V průběhu těchto dvaceti let si nejlépe vedli oddíly s velkou tradicí, širokým záběrem a dobrým finančním zajištěním. V absolutních počtech si vítězství zajistil s 263 zlatými oddíl Bonatransu Bohumín, který společně s Novým Hrozenkovem, dokázal své jméno pozlatit ve všech vypsaných kategoriích. Vynikajícím způsobem si vedl zejména v oblasti Masters a obecně v mládeži, když nejvíce získal v juniorech do 20 a 23 let. Na druhém místě v tabulce figuruje SKV Baník Havířov s 203 body. Závodníci Havířova dominovali v mládežnických kategoriích mladších a starších žáků, juniorů do 17 let a v mužích. Bronzových 182 titulů vybojovali závodníci Sokola Moravské Ostravy. Zejména v ženách neměli dlouho konkurenci. Mnohá vítězství vybojovali i dresu PSKO Praha, kam nejlepší závodnice své doby Radomíra Ševčíková a Marie Korčianová, musely v důsledku vstupu do střediska MV ČR přestoupit. Na 4. – 5. místě se 158 body se umístili svěřenci oddílů Baníku Sokolov a Glaverbel Teplice. Baník se ocitl v momentální krizi, ale v minulosti byl nejlepší v juniorech do 16 a 18 let. Své mládežnické úspěchy dokázal zúročit i v kategorii mužů a následně v reprezentaci. Teplice těží z lásky ke sportu mezi veterány, kteří se dostali přes 100 titulů a přes momentální indispozici, nezapomínali v minulosti ani na mládež. Šesté místo patří jednomu z nejstarších. Policejní klub Olymp Praha se dnes podílí na aktivní činnosti sporadicky. V minulosti těžil hlavně z kategorie dospělých. V dalším pořadí zaujal na sedmém místě Nový Hrozenkov, který dominuje v kategoriích juniorek do 16 a 20 let, žen Masters a spolupodílí se na vedení v juniorkách do 18 a 23 let. Také N. Hrozenkov přišel o několik titulů přestupem do PSKO Praha své závodnice Lenky Orságové – Kenisové.

Ve jmenovaném období nejvíce individuálních titulů vybojovali jmenovci Lenka a Jiří Orságovi. Oběma se to podařilo 19x. Lenka má ale 11 titulů z finální kategorie žen, Jiří „pouze“ 7 titulů. Oba svoji kariéru začínali v Novém Hrozenkově pod vedením trenéra Františka Orsága. Pomyslnou bronzovou příčku obsazuje Jiří Gasior se 17 tituly (4x muži), 4. místo patří Petrovi Petrovovi se 16 tituly (4x muži). Oba jsou odchovanci trenéra Petra Teplíčka a Jaroslava Théra (Bonatrans Bohumín). Na 5. místě nacházíme Patrika Krywulta (SKV Baník Havířov), který svoji kariéru začínal také v Bohumíně, ale pod vedením svého dědy Josefa. Patrik se může pyšnit 15 tituly (3x muži). Šestku nejlepších uzavírá Marie Korčianová – Nováčková se 14 tituly (12x ženy) ze Sokola Moravské Ostravy. Na dalších čtyřech místech se umístili členové stejného oddílu Radim Kozel (13x, z toho 10x muži), Petr Slabý (13x – 5x muži), Radomíra Ševčíková (12x – 11x ženy) a Petra Klimparová (12x – 9x ženy), všichni pod vedením trenéra Miroslava Kozla. V kategorii Masters si nejlépe vedly Marie Orságová (Sokol Nový Hrozenkov) a Jitka Štolfová (TJ Šumperk) s 17 tituly. Obě vybojovaly ještě v kategorii žen 4 a 3 šampionáty, které je nutné přičíst. Mezi muži – veterány patří prvenství Karlovi Prohlovi (Bonatrans Bohumín) s 19 tituly, před Miloslavem Glížem (18x, TJ Šumperk) a Karlem Saitlem (17x, Sokol Zlín).

Vzhledem k aktivním počtům vzpěračů v jednotlivých oddílech lze předpokládat, že v dalších letech porostou zlaté zisky na kontech zejména Havířovu, Rotavě, Horní Suché, Ostravě a Zlínu, kde je soustředěno nejvíce žáků a juniorů. Každý z těchto oddílů má ve svých řadách kolem 25 mládežníků. Je nanejvýše pravděpodobné, že budoucnost bude patřit právě jim.

 

Karel Prohl