V období (5. 2. – 18. 12. 2022) bylo překonáno 411 českých rekordů v deseti věkových kategoriích evidujících nejlepší výkony. Díky neustálému boji proti dopingu, několikrát jsme v historii vzpírání měnili hmotnostní kategorie a tím i rekordní listiny (1993, 1998, 2019), které se přizpůsobily nově nastaveným limitům. Kvalita rekordů krystalizuje časem a určitě máme ve všech hmotnostních a věkových kategoriích značné reservy.
Začněme jmény s největším počtem rekordních výkonů v tomto roce. Vendula Šafratová (HSU) je královnou napříč věkovými kategoriemi. Vytvořila 31 rekordů v kategorii W20. V evidenci u jejího jména mám za její kariéru celkem 163 národních rekordů! Na dalších místech se umístili Pavlína Šedá (HOL) s 29 výkony W/W20, Radka Charvátová (TEP) 22x/W50, Kateřina Plačková – Türbová (TEP) 20x/W50, přes 10 rekordů se dostali Nikolas Kudera (HSU) 19x/M12, Jan Gospoš (ZDB) 18x/M35, David Kolář (HOL) 17x/M17, Jan Tchurz (LUD) 15x/M15, Tereza Králová (CFD) 14x/W+W30, Natálie Vybíralová (HSU) 13x/W17, Miloš Pastyřík (VYS) 12x/M80, Dalibor Dzingel (HAV) 11x/M45, Karel Prohl (ZDB) 11x/M75, Jan Zajan (TEP) 10x/M45.
Nejvíce rekordů překonali závodníci a závodnice SKV Teplice, kteří jich mají na kontě v letošním roce celkem 69. Následuje SKV OZ Horní Suchá s 65 rekordy, TJ Holešov má překonaných 56 rekordů, SKV Bonatrans Bohumín 33 rekordů, Sokol Moravská Ostrava 21 rekordů. To jsou oddíly/kluby s více než 20 rekordními výkony v roce. V přehledu figurují soutěžící z 25 oddílů/klubů.
Mezi současnými držiteli jsou na špici Vojtěch Krejčík (SOK), který drží rekordy 6x M15, 8x M17, 9x M10 a v součtu jich má 23! Vendula Šafratová (HSU) drží 21 rekordů – 6x W17, 13x W20 a má dva rekordy z finální skupiny žen. František Polák (HSU) drží 12 rekordů 6x M20, 6x M. Z věkové skupiny žen a mužů mají po šesti rekordech (dvě HK) Petr Petrov (ZDB), Petr Mareček (HOL), Josef Kolář (HOL). V kategorii žen má Michaela Skleničková (BOH) ve třech vahách po dvou rekordech, celkem šest, Simona Hertlová (SBO) drží rekordů pět. Mezi veteránkami mají po 12 rekordech Michaela Prchalová (MEZ) a Kateřina Plačková – Türbová (TEP). V kategorii veteránů Jan Zajan (TEP).
Co se týče věkových kategorií, největší počet rekordních výkonů je registrováno podle očekávání v kategoriích Masters, kde najdeme 20 hmotnostních a 18 věkových kategorií, kterých jsme využili a kde jsme vyprodukovali 221 rekordů (75x/WM + 146x/MM), následují W20/68x, W17/25x, M12/22x, M17 + M20/17x, W+M15/15x a M/11x. Vše v celkovém součtu 411 rekordních výkonů. Ne všechny mají stejný význam, nejcennější jsou samozřejmě rekordy vytvořené ve finálních věkových kategoriích žen a mužů.
Prosím, všechny údaje berte s mírným nadhledem. Rekordní listiny si zakládám pouze ke statistickým údajům, které na svazovém webu nebo na fb., kde Jan Vician (HAV) založil rubriku „Vzpírání, Veteráni, Masters“, občas používám ve spojitosti s hodnocením soutěže. Mnohokrát jsem se bohužel spletl při registraci rekordů z důvodu, kdy jeden rekord platil pro více hmotnostních kategorií a započítal jej pouze do kategorie, ve které byl na konkrétní soutěži překonán. Z některých Velkých cen dostávám zápisy se zpožděním, občas se k nim nedostanu. Proto je velmi důležité odesílat zápisy po soutěži určeným osobám: Mgr. Daniel Kolář (SK ČSV), PhDr. Rudolf Drmola (editor ČSV), Karel Prohl jr. (webmaster ČSV), Karel Prohl (redaktor ČSV) a samozřejmě na vedení ČSV a účastníkům soutěže. Možná to je pro někoho překvapením, ale za rozesílání je na soutěž delegovaný zástupce SK a KR ČSV. Dnes to většinou dělá zapisovatel, který bývá identický s IT pracovníkem. Nevadí, kdo jej pošle, ale vždy musí najít správné adresáty.
Soutěžní komisí Českého svazu vzpírání je přesně určeno, kde a jaké rekordy mohou být uznány. Mládežníci mohou mít rekordy prakticky ze všech i přátelských soutěží, proto je důležité pročíst zápisy velmi pozorně, ale hlavně je mít k dispozici. Rekordů dospělých se můžeme dočkat jen z mezinárodních a nejvyšších soutěží z domácího kalendáře. Málem mi unikly některé výkony Nikolase Kudery, Venduly Šafratové, Pavlíny Šedé, Veronice Voříškové a několika dalších. Děkuji za upozornění, které se mi od vás dostalo, a já mohl svoji chybu napravit.
Jenom okrajově se zmíním o situaci mezi rozhodčími. V termínu mistrovství Evropy juniorů do 20 let probíhalo v Plzni mistrovství České republiky juniorů do 17 let. Občas jsem si přepnul na YOUTUBE chvílemi jej sledoval. Startovalo 44 juniorek a juniorů. Zhruba 20 – 30 % z nich nezvládá techniku jednotlivých disciplín. Na soutěž byla nominována JURY, pokud tam byla přítomna, kolik pokusů zvrátila v neprospěch soutěžících? Chci tím jen vyjádřit zbytečnost nominace JURY na soutěže mládeže. Pokud by měla posuzovat výkony ve shodě s mezinárodními pravidly, musela by zneplatnit značnou část dosud platných pokusů.
V letošním roce rozhodovalo zhruba 100 rozhodčích s rozdílným podílem na přítomnosti v soutěžích. Průměr se pohybuje kolem čtyř nominací na soutěž, ale mnozí se dostali na „prkno“ pouze jednou, naproti tomu známe také více než 30 nominací. Zásluhou komise rozhodčích se dostávají ke slovu mladí aktivní závodníci, kteří jsou štikou mezi rozhodčími. Některým chybí povinné oblečení, to jistě v příští sezoně doplní, někteří se zatím nestačili zorientovat v této pozici a váhají mezi soutěžním vzpíráním, trenérstvím a funkci rozhodčího. V jednom „Ohlédnutí“ jsem vzpomenul rozhodčího, který ze židle rozhodčího pokřikuje na závodníka svého oddílu. Druhý případ se týká závodníka, který v sobotu závodil, v neděli rozhodoval a ještě se vsoukal do funkce neúspěšného trenéra. Překvapují rozhodčí, kteří po první – druhé skupině se soutěží končí a odjíždějí. Přiznávám, že patřím mezi konzervativce a ne vše nové přijímám bez námitek. Nemusí být vše dáno pravidly, stačí, když budeme jednat logicky a přidržíme se alespoň částečně nepsané tradice. Nemusíme všichni dělat všechno. V dávné minulosti byl rozhodčí rozhodčím, trenér trenérem a závodník závodil.
Ještě se vrátím k mistrovství ČR W15/M15 jednotlivců a družstev, které se konalo 27. 11. 2022 v Bohumíně. Jak zlepšit organizaci příštího šampionátu této věkové skupiny? Vytvořit děvčaty samostatnou skupinu, nebo přiřadit je k šampionátu W17. Pokud startují v družstvu starších žáků, letos pouze dvě, vytvořit při větší množství samostatnou skupinu, nebo zakázat jejich start v kategorii žáků. V první skupině se téměř po každém pokusu překládaly osy činek 10 kg, 15 kg, 20 kg. Soutěž první skupiny (děvčata + chlapci) o čtrnácti účastnících tak trvala téměř tři hodiny! Šampionáty končily ve večerních hodinách. Pokud si pamatuji osy činek o hmotnosti 10 a 15 kg mají stejný průměr, proč se tedy měnily?
Celkový souhrn všech informací týkající se našeho sportu v roce 2022 bude v příštích (doufám) 14 dnech zveřejněno v Ročence Českého svazu vzpírání 2022. Ročenka bude k dispozici na www.vzpirani.cz v elektronické podobě.
Na přiložených fotografiích Vendula Šafratová a Vojtěch Krejčík.
Karel Prohl