Ohlédnutí za reprezentací

Zúčastnili jsme dvanácti mistrovství Evropy (W15, W17, W20, W23, W, WM + M15, M17, M20, M23, M, MM) a šesti mistrovství světa (W20, W, WM, M20, M, MM), na kterých jsme zaznamenali 48 startů naší reprezentace. Byla to náročná sezona. Některé soutěže se konali ve vzdálených, finančně náročných destinacích. V Mexiku MS do 20 let, MS W+M Rijád, ME Jerevan, MEM Waterford, Grand Prix IWF Doha. Do těchto soutěží byl nominován rekordní počet 24 závodnic a 23 závodníků + 32 účastníků kategorie Masters, která nepodléhá RK ČSV.

František Polák vybojoval stříbrnou medaili v M23/HK 55 kg v trhu dal 100 kg a Simona Jeřábková bronz v W23/HK 81 kg také v trhu výkonem 83 kg. Do poloviny startujících na ME v Jerevanu v HK do 67 kg se umístil Petr Petrov, obsadil páté místo za 298 (133, 165) z jedenácti startujících a v nadhozu měl nad hlavou medaili. Petr Mareček na MS v Rijádu skončil dokonce v první třetině startujících, když v HK do 81 kg skončil na devátém místě z 28 startujících s výkonem 330 (151, 179). Natálie Vybíralová s výkonem 170 (78, 92) obsadila páté místo z jedenácti startujících na ME 17 v Chisinau. S výše uvedenými medailemi to jsou nejlepší výsledky ve dvojboji naší reprezentace v letošním roce. Bohužel Petr Petrov zřejmě v reprezentaci letos končí. Přes 90 % výkonu vítěze se dostali na mistrovství Evropy Petr Petrov (93 %) a Petr Mareček (92 %). Na mistrovství světa Petr Mareček (93 %) a na mistrovství Evropy do 23 let František Polák (96 %).  Dvě nominace si zasloužili Patricie Ježková (ME-MS), Tereza Králová (ME-MS), Eliška Šmigová (ME-MS), Eliška Malcharcziková (ME-ME23), Petr Mareček (ME-MS), Josef Kolář (ME-MS), Kamil Kučera (ME-MS), František Polák (ME-M23), Arnošt Vogel (ME-M23), Alexandr Džobák (ME20-MS20) a Jan Kolář (ME-M23). Zaznamenali jsme čtyři vypadnutí a třináct posledních míst. To napovídá většímu počtu samoplátců, kteří sportovní úrovní na čestné umístění na ME-MS zatím, nebo již nestačí. Procento neúspěšných pokusů je poměrně vysokých 38 %. Hvězdou je v tomto směru Alexandr Džobák, který prošel oběma soutěžemi bez neplatného pokusu. Slabou účast jsme zaznamenali na ME do 15 a 17 let (Chisinau), ME do 20 a 23 let (Bukurešť). V ME W15+M15, W17 a W23+M23 let je průměr na HK pod 10 startujících. V Evropě o tyto věkové kategorie není příliš velký zájem. Visegrádská čtyřka je turnajem osmnáctiletých a od letošního roku i třiadvacetiletých. V „osmnácte“ jsme skončili na posledním čtvrtém místě, dvacet trojku jsme neobsadili. Závodníci v reprezentačních startech překonali celkem 26 národních rekordů. V seniorské kategorii se to podařilo Tereze Králové (2x ME + 2x MS), Josefovi Kolářovi (1x ME + 2x MS), Petrovi Marečkovi (2x MS), Elišce Šmigové (5x ME), Patricii Ježkové (3x ME), Petrovi Petrovovi (1x ME). V mládežnických kategoriích bodovala jen Natálie Vybíralová (3x ME17 + 4x MS17) a na V4 Radka Klabalová 3x (W17, W20, W). Účastníci mi dají jistě za pravdu, překonat rekord na soutěžích EWF a IWF je daleko těžší než na domácích soutěžích. Svůj reprezentační křest na ME-MS si letos odbili Eliška Šmigová, Laura Kantorová, Kamila Jarošová, Eliška Nováková, Kateřina Wienfurtová, Adéla Rybová, Patricie Ježková a Filip Haratek. Historický počet reprezentantů tak narostl na 341 závodníků a závodnic, kteří startovali na ME-MS-OH. V tomto počtu nejsou počítáni veteráni. Pro potenciální olympioniky byl v závěru roku připravený start v Kataru (Doha) na II. IWF Grand Prix. Nominováni byli tři muži. Petr Mareček obsadil v neolympijské HK do 81 kg šesté místo ze 13 startujících. Dostal se tak do poloviny startovního pole. Josef Kolář v HK do 96 kg osmý s 332 (151, 181) z jedenácti s novým rekordem v trhu. Kamil Kučera obsadil v konkurenci šestnácti závodníků v první třetině startovního pole páté místo za 393 (172, 221).

Z hlediska případného startu na olympijských hrách v příštím roce v Paříži máme v OLYMPIC QUALIFICATION RANKING k 14. 12. 2023 zařazeny čtyři závodníky. Petr Mareček je v redukovaném pořadí v HK do 89 kg na 29. místě, Josef Kolář je v HK do 102 kg na 32. místě, Kamil Kučera je na tom z našich reprezentantů nejlépe, v HK +102 kg je na 13. místě. Jediná zástupkyně žen Tereza Králová je v HK +87 kg na 29. místě.

V kategorii veteránů lze mluvit o reprezentaci s mírnou nadsázkou. Jsou to nadšenci milující vzpírání, startující na vlastní náklady. Na mistrovství světa ve Wieliczke startovalo 28 závodníků (6xW + 22xM), kteří vybojovali 4+5+4 medailí. Zlaté medaile patří Marii Orságové, Ladislavovi Pliskovi, Andrejovi Beranovi a Kamilu Kučerovi, který vybojoval titul GRAND MASTERS v kategorii M35. Marie Orságová překonala osm světových rekordů a Kamil Kučera tři světové rekordy. Na mistrovství Evropy Waterfordu startovalo 13 závodníků (3xW + 10xM), kteří vybojovali 1+2+2 medailí. Mistryní Evropy se stala Julie Švecová. Část veteránů v počtu 2xW + 2xM se také zúčastnila Evropských her Masters, které se konaly v Tampere. Všichni čtyři Michaela Prchalová, Andrej Beran, Milan Pech a Julie Švecová ve svých kategoriích zvítězili a Julie si veze další zlato z juda.