Doma i ve světě - 2004 / 2

V této fázi sezóny se věnujeme převážně dění v zahraničí, jakmile se však rozjede závodění i u nás, tak bude poměr zpráv vyrovnanější.

Teprve 6letá Američanka Tyanna Madsenová z Des Moines ve státě Iowa zvedla 99 liber, což je zhruba 45 kg, váží přitom 28 kg! Dívenka začala s činkami už ve třech letech… otec Jeff je majitelem posilovny. Tvrdí, že dceru k ničemu nenutil, sama prý chtěla vzpírat. Na tréninku údajně zvládla už 101 liber, tj. asi 46 kg. Má dva starší bratry, o nichž její matka Nicole říká, že pouze leží na kanapi a přepínají televizní programy. Rodina doufá, že výsledek Tyanny se ocitne v Guinessově knize rekordů. Co si o tom všem myslím, to asi tušíte, a nejspíš se v názoru, že se jedná o nezodpovědné rodičovské jednání shodneme.

Ještě víc šokující jsou informace z asijského klubového mistrovství. V Shenyangu tam na konci loňského roku dosáhly až neuvěřitelné výkony 12leté vzpěračky: 63,3 Sun Meikao 195 (92,5-112,5), 67,5 Qi Te 200 (85-115); 71,5 Yan Shuai 210 (92,5-117,5); 132,1(!!) Qi Xihui 252,5 (112,5-140), o rok starší je 57,5 Deng Haiyan 187,5 (77,5-110). Bylo by to možné vnímat jako novinářskou kachnu či omyl. Jenže, tyto výsledky uveřejnila asijská vzpěračská federace – AWF!! Celý podnik v Shenyangu byla vynikající sešlost se spoustou výtečných výsledků domácích borců a také hostů, mj. Íránců v čele s Rezazadehem. Až budu publikovat světové tabulky za rok 2003 najdete tam z tohoto zápolení spoustu záznamů.

A jak si vedli na prvním významném klání mladí Lotyšové? Ludza (6. – 7. 2. 2004): Do 12 let: Zerkalová,90 67,5 (30-37,5) – 33,9 Andžans,92 80 (37,5-42,5), 44,4 Plesnieks,92 122,5 (52,5-70), Do 14 let: 34,4 L. Perminovs.90 97,5 (42,5-55), do 17 let: 50,0 Petričevs,88 137,5 (62,5-75), 61,0 Semjonovs,87 220 (100-120). Jak vidno, soustavnější péče posledních let se už pozitivně odráží zejména na vysloveně nejmladší lotyšské generaci.

Italské hvězdičce Genny Pagliarové je už aspoň patnáct. Už ve 14 působila jako zjevení na ME 16 v Loubetu (47,05 145 (67,5-77,5), za rok se v téže váze zlepšila na 170 kg a je jakousi evropskou odpovědí Asii. Vyhrála, co se dalo, tj. ME 17 i MEJ, nedokončila však MS ve Vancouveru.

To však zázračnému dítěti z Palerma nic neubralo na popularitě. Dne 23. ledna byla pozvána jako host do televizního vysílání věhlasné stanice RAI 2. S tím souvisí pozoruhodná pointa! V 10minutovém pořadu, Genny předvedla trh i nadhoz a společně s jejím otcem a trenérem Liboriem rozmlouvali s populárním moderátorem Frizzim.

Během vysílání stále víc přitahovali diváky. Jejich počet vzrostl z počátečních 1 466 000 na 1 758 000, souběžně s tím vzrostl share z 11,54 na 13,02% (procento sharu je vypočítáváno z celkového počtu lidí, kteří měli v dané době zapnutou televizi!). Kdybychom to převedli na počet českého obyvatelstva došli bychom k cifrám 261 000 až 313 000 diváků. Představte si, že by takto upoutali naši! A jak by to pomohlo našemu sportu. Srovnání však dost kulhá, protože v Itálii šla Pagliaro do mnohem větší konkurence, vysílají tam desítky(!!) domácích televizních stanic!!! Včetně bohaté nabídky veřejnoprávních kanálů, zatímco u České televize je mnohými soustavně zpochybňována smysluplnost stávajících dvou.

Jedna hvězdná dráha se počíná, jiná byla krutě ukončena. Velmi talentovaná 22letá Batsiua Tyoni z Nauru, mj. mnohonásobná mistryně Oceánie a držitelka tří zlatých medailí z jihopacifických her v Suvě 2003 (58,0 175 /75-100/, os. rekord 60,05 /80-105/) zahynula při dopravní nehodě. Zanechala po sobě čtyřletou dcerku Oceanii.

Popravdě řečeno, není nic příjemného psát o skandálech. Ten polský má ale takové rozměry, že je nelze opomenout. Jak už to bývá, rozpoutala se ostrá pře - prostřednictvím tisku. Nutno říci, že nikoli bulvárního, ale sportovního. Prakticky nejznámější polský vzpěrač a medailista Szymon Kolecki si servítek nebral a o trenérovi reprezentace, zodpovědnému i za přípravu na OH 2004, mj. prohlásil: Katastrofa, blamáž, beznaděj. Příčin existuje mnoho. Tou nejvážnější je Ryszard Szewczyk, konfliktní člověk, který nikomu nenaslouchá. Zvolil špatnou koncepci. Nemluvil bych o tom, kdyby naši reprezentaci provázely úspěchy. Jeho metody zničily některé borce. Kupříkladu Chelmowského, který si zlomil ruku anebo Jedru, ten už má dnes problémy i s pouhým umytím paží. Přitom svaz vidí zásadní problém v tom, že Robert Dolega startoval na MS v modrém dresu a ne v červeném. Myslím, že by mohl být Szewczyk vyměněn, třeba i nějakým cizincem.

K tomu Robert Dolega jindy dodal: Na MS jsem trpěl svalovou křečí. Masér Salach se omezil jen na aplikaci jakéhosi přípravku.“ (Salach je zetěm pracovníka svazu, bývalého známého vzpěrače Golaba…). „Mám s ním špatnou zkušenost, „léčil“ mi kdysi porouchaným ultrazvukovým přístrojem koleno. Trenér Szewczyk měl úspěch při nástupu, ale tehdy, před šesti roky, ještě těžil z práce někdejšího trenéra Chrusciewicze. Měli jsme slíbeno, že Szewczyk odejde už po OH v Sydney. Co se týká modrého dresu, oficiální tj. červený, mi byl těsný. Tak jsem si připevnil orlici a logo firmy na modrý.

Vicepresident polského svazu PZPC Wasiela poté obvinil R. Dolegu z toho, že byli fanoušci ve Vancouveru rozhořčeni modrou barvou dresu, a domnívali se, že startuje Ukrajinec. Osočil jej i z toho, že vypadává na důležitých závodech (pohledem do databáze jsem ale zjistil, že se tak nikdy nestalo, až nyní na MS ve Vancouveru - pozn. autora R. D.)

A co na to Ryszard Szewczyk? Rozloučili jsme se už po Sydney. Szymon Kolecki má přece osobního trenéra. Na MS jsme v olympijské kvalifikaci splnili cíl. Dolega byl vicemistrem Evropy už v roce 2000. Potom přišlo zranění a pak pravidelně nezvládal nadhoz na důležitých závodech. Utekly mu dvě medaile…“ (zde je nutné opět doplnit, že R. Dolega vypadl po roce 2000 pouze na jediné velké soutěži, až na MS ve Vancouveru, a to je podstata sporu – pozn. RD). „Přesto si myslím, že stále patří do světové špičky. Nejsem konfliktní, to jsou nesmysly. Vzpírání je ovšem tvrdý sport. Kategoricky odmítám názor, že jsem někoho zničil! Jestli bych byl schopen pracovat s nespokojenci? Dali mi šanci!? A taky: do olympiády nezbývá mnoho času. Výměna trenéra by znamenala omyl.

Neshody řešil polský vzpěračský svaz následovně: Kolecki, R. Dolega (nikoli také M. Dolega!, který se k vřavě nevyslovil) a Kleszcz se budou připravovat odděleně, pod vedením gruzínského trenéra Ivana Grikurova. Odpovědnost za to ponesou pracovníci svazu Golab (!?) a vicepresident Maciejewski. Názor na celou, dosti nejasnou záležitost si radši udělejte sami. Mohu doložit jen jedno - obě znesvářené strany použily mj. i nepravdivé argumenty. Což mi na celé záležitosti připadá nejznepokojivější.

Pozorně sledujeme přípravu italské reprezentace na ME 2004 v Kyjevě. Vždyť v mužích skončili Italové se ztrátou jediného bodu o jediné místo za námi, na olympijské kvalifikaci při MS ve Vancouveru a měli by být, přinejmenším papírově, našimi nejvážnějšími rivaly na mistrovství starého kontinentu!! Italské ženy patří, spolu s Polkami, Francouzkami a Španělkami k ambiciózním uchazečkám o postup. Také vzpěračky a vzpěračky z appeninského poloostrova se připravují v několika skupinách, nevyvěrá to ale z nějakých sporů jako v Polsku, ale z mínění, co je pro dané borce nejlepší.

V přímořském předměstí Říma, světoznámé Ostii, od poloviny února trénovali pod vedením druhdy kvalitních vzpěračů Scarantina a Silvina - Dellino (do 56), Cornetta (62), Blasi (77), Grando (94), Calistroni a Aprea (oba do 105 kg). V hlavním městě ostrova Sardinie Cagliari se ve stejnou dobu do Kyjeva připravoval kvartet žen: D ´Alessandrová (48), Puxedduová, Magliolová (58), Iacuzzová (63). V místě bydliště – Caltanisettě, Palermu, Bologni aj. byla povolena příprava sedmičce zbývajících: Pagliarové (48), E. De Lucové (53), Cocciové (69) a Magrové (+75), jakož i Bombacimu, G. De Lucovi (69) a Boerovi (105).

Vím, slíbil jsem Vám výkony z Finska a z mistrovství Ruska v Nižním Novgorodu. Ve Finsku se v zimě tradičně závodí ostošest, vhodnější bude přijít rovnou se soubornějším materiálem. A z ruského šampionátu jsou pořád jen známy dílčí výsledky. Dnes tedy jen jakási flash, mj. excelovali v kat. do 75 kg Zabolotná – 265 (117,5+148) či do 105 kg Pisarevskij 430 (192,5+237,5), čekám ale na to, až se liknaví webmasteři nemnoha ruských internetových stran rozhoupají a uveřejní komplety. Z toho, co už znám jsem si jist, že Vás budou výsledky zajímat!

Tak, na brzkou shledanou u dalšího vydání naší nové rubriky! Nezapomeňte, prosím, posílat i protokoly a informace z domova, měly by tvořit hlavní náplň zpravodajství. Uvítám i Vaše názory na tento útvar. Co Vám na něm ještě chybí, jak se Vám zamlouvá zvolená forma i obsah atp.

Dr. Rudolf Drmola