Skryté souvislosti (1)

Hlubší pohled do databáze, kdy máte najednou vše jako dlani odhaluje některé skutečnosti, které vždy nemusí být na první pohled patrné. V dnešním příspěvku, který patrně nebude na toto téma poslední se tímto způsobem podíváme na 4. kolo ligy starších žáků a na Mistrovství ČR do 20 let a Velkou cenu Sokolova.

Nejprve o žácích…

Mezi žáky ve sk. A se nejvíc zlepšili J. Valenta (Cheb) a Sabo (Sok.) o 16, resp. 15 Sb. Ze závodníků lepší třídy, tj. nad 180 Sb. se polepšil pouze Filipec (Plz.), o 5 Sb. a o 10 kg ve dvojboji.

Ve sk. B. nacházíme větší počet nadějnějších borců. Krom Gasiora (ŽDB), který se za pokrok 5 kg ve dvojboji a 6 Sb. dostal už na 213 Sb. stojí za pozornost pokroky havířovských Gančarčíka a Šestáka. Prvně jmenovaný se za pouhého půlroku posunul o 45 kg ve dvojboji a přibral pouze 2,5 kg! Přírůstek 59 Sb. ho přiblížil na 2 body hranici 200 bodů Sinclaira. To je slibné! Šesták se za rok zlepšil o 72,5 kg ve dvojboji a daří se mu na každý kilogram tělesné váhy přidat skoro 10 kg ve dvojboji. Momentálně umí 190 Sb. Kvalitní debut měl boskovický Hrazdil. Hned napoprvé zvedl víc, než vážil a nasbíral 168 Sb., Na žákovské lize tento výsledek potvrdil, jen vážil o něco málo víc.

Radujeme se z pokroků nyní už déledobě havířovského Krywulta, našeho stále suverénně nejlepšího žáka. Nicméně, za 10 měsíců se posunul „jen“ o 15 Sb. a navýšení 32,5 kg ve dvojboji je „zaplaceno“ váhovým přírůstkem 9,5 kg. Nic proti tomu, že Patrik mužní, pokud by však pokračoval tímto způsobem, tak by se jeho talent nevítaně rozplynul.

… ale taky o juniorech…

Při mistrovství ČR do 20 let jsme si stačili uvědomit nejednu slabinu našeho mládežnického vzpírání. Pro objektivizaci však musím dodat, že se zlepšila více než polovina startujících!!

Poprvé (a po mnoha letech) se stal domácí šampionát pro většinu účastníků správně vrcholem (přispěl k tomu i poměrně vhodný termín). Pravda, chybějí takřka nám výjimeční závodníci, ale v podhoubí se aspoň něco děje. Největší pokrok podle Sinclaira zaznamenal Haško (Sok.) +33, ten se však teprve přehoupl přes hranici 200 Sb. Cennější je tedy kupř. pokrok Wenglarze (ŽDB) +19 (251 Sb.), Podholy (Tep.) +18 (241 Sb.) či Dedka (Ost.) +21 (235 Sb.), činil se i O. Ráček (SNH) +14 (249 Sb.). Neztratil se ani M. Chrisidis (Sok.) +10 (236 Sb.), borci v nižních vahách se v Evropě snáze prosazují.

Mezi těmi nejvýše postavenými podle Sinclaira si připsal +4 a 331 Sb. J. Gospoš (ŽDB), +3 a 313 Sb. L. Cibulka (Sok.), +11(!) a 309 Sb. Rusek (SNH), Mička (Hav.) +5 a 281 Sb. ( o něm také poněkud platí poznámka vztahující se ke Krywultovi), +16(!!) a 280 Sb. E. Fojtík (Sok.) a +5 a 275 Sb. V. Kříž (Tep.). Takřka u všech z této skupiny však lze říci, že se od nich očekávalo i ještě víc. Nic naplat, v tomto věku jsou jejich vrstevníci v Evropě, natož ve světě mnohem dál.

Speciální zmínku zaslouží P. Petrov (ŽDB). Jeho pokrok +12,5 kg ve dvojboji a +12 Sb. (celkem 266 Sb.), zdá se, nevzbudil větší pozornost, ale dvojbojových 157,5 kg při těl. váze 50,4 kg má v evropském měřítku ne závratný, ale aspoň slušný kredit. Starší z bohumínských Petrovů se zlepšil za 10 měsíců o 42,5 kg a přibral necelých šest kilo. Daří se mu přidávat 7 kg na kilogram hmotnosti. Jestliže by takto pokračoval měl při dovršení limitu HK 56 výkonnost okolo 195-197,5 kg. Znamená to už nyní lepší výkonnost a větší pokroky než u Krywulta, ten je ale o rok mladší(!), naproti tomu zvedá o mnoho delší dobu.

Neztraťme ani jeden talent!

Těmito řádky rozhodně nechci vyvolat řevnivost. Rovnocenně fandím všem našim dívkám či ženám, klukům nebo mužům. Čísla nejsou samospasitelná, záleží na mnoha dalších faktorech. Za ty roky, co se jimi zabývám, mne však mnohdy překvapuje, jak jsou cifry výmluvné, a až nečekaně relevantní.

Hlavně platí: čím víc talentů, tím lépe. Máme jich tuze málo!!!

Oceňme i píli lidí, kteří jsou momentálně ve druhém sledu. Zkušenost nám dává jistotu, že mnohdy jsou to právě oni, kteří časem ve špičce doplní ty borce, kteří byli velkými přísliby od počátku. Anebo je dokonce předčí.

Dr. Rudolf Drmola