Startovalo 49 závodníků z 18 oddílů (vybráno 56 závodníků). Věkové složení startovního pole: J-17 let 18x, J-20 let 22x, do 23 let 9x. V mistrovství ČR J-20 let byl nejúspěšnější oddíl SKV Baník Havířov s 26 body, před Boskovicemi 24 bodů a Ostravou 12 body. Po dvou titulech si z Bohumína odvezli borci Havířova a Boskovic a to v obou věkových kategoriích. V mistrovství mužů do 23 let v bodech zvítězili závodníci Havířova 33 bodů, před Boskovicemi 21 bodů a Bohumínem se 14 body.
Nejlepšími závodníky se stali v kategorii do 20 let David Mirga (SKV Baník Havířov) 314 Sb. před Miroslavem Pěchulou (Sokol Moravská Ostrava) 307 Sb. a Jiřím Kubou (Start VD Plzeň) 304 Sb. Ve „23“ zvítězil Patrik Krywult (SKV Baník Havířov) s 356 Sb. před Jiřím Gasiorem 348 Sb. a Petrem Sedláčkem (oba Bonatrans Bohumín) 338 Sb. Přes hranici 300 Sb. se přeneslo v obou soutěžích celkem 8 závodníků. I to je známka výkonnostního sestupu.
Soutěž trvala neúměrně dlouho. Začala v 8.00 hodin technickou poradou a skončila v 18.45 hodin vyhlášením vítězů poslední páté skupiny. Trenéři v maximální míře využívali možnost nahlášení zvýšení pokusu do 30 sekund po vyhlášení i v případech, kdy tím prakticky nic neřešili. Hmotnost činky je automaticky zvýšena pouze o 1 kg, pustí se čas a trenér nahlásí zvýšení. Čas se zastaví, nakladači přiloží nahlášenou hmotnost a jede se dál. V našem případě při startu 49 závodníků se jedná o 294 pokusů. Pokud k takovému postupu došlo v polovině pokusů, bude se jednat o zdržení 1 – 2 hodin. Na obranu trenérů musím přiznat, že jednali v rámci mezinárodních pravidel, ale i oni a zejména z páté skupiny si na délku soutěže stěžovali. Svoji vinu na délce soutěže mají i nakladači, zejména z první skupiny, kteří soutěž nezvládli.
Do budoucna je třeba se také zamyslet nad výkonností některých zúčastněných závodníků. V kategorii do 20 a zejména 23 let jsou výkony pod 250 Sb. pro tuto soutěž neúnosné. Někteří z nich nejsou schopni zvednout v trhu svoji hmotnost. Svaz finančně podporuje i krajské přebory jednotlivců a to je ta správná soutěž pro tuto výkonnostní kategorii. Jejich start na nejvyšší soutěži jednotlivců zatěžuje rozpočet svazu a zdržuje soutěž. Předběžné náklady na toto mistrovství jsou vyčísleny na více než 50.000.- Kč. Samotná kategorie do 23 let vzbuzuje rozpaky. V republice se našlo pouze 9 závodníků, kteří odpovídají věku 21 – 23 let (ročníky 1992 – 1990). Má význam tuto kategorii vyhlašovat? Přizpůsobili jsme se rozhodnutí EWF o jejím zavedení do mistrovství Evropy, ale i tam mají s výkonností a počtem velké starosti.
Vrátím se ke kritice, která zazněla po mistrovství ČR starších žáků v Příboře. Týká se kvality medailí. Svaz v letošním roce předá v soutěžích jednotlivců a družstev 380 kusů medailí. Jedná se o medaile s logem vzpírání a na rubní straně s ročníkem soutěže. To je při odhadované ceně 60 - 100.- Kč za kus, celkem 22.800.- až 38.000.- Kč. Je to málo nebo hodně? Při našem rozpočtu se musíme přizpůsobit a ve všech položkách snažit se šetřit. Nevím, jaké medaile si kritik představuje, ale pro ilustraci kolik stojí medaile vyražená speciálně pro jednu soutěž, sděluji, že v roce 2008 se v Bohumíně konalo ME Masters, kde jsme nechali vyrazit medaile s logem mistrovství. Výroba jedné medaile stála zhruba 350.- Kč při objednaném množství 400 ks.
Karel Prohl