Vysokoškolská liga ve vzpírání 2018 - 1.kolo

V sobotu 24. 11. 2018 proběhlo v TAK Hellas Brno 1. kolo Vysokoškolské ligy ve vzpírání. Soutěže se zúčastnilo 8 družstev (4 z České republiky a 4 ze Slovenska).

Soutěž probíhala pod hlavičkou České asociace univerzitního sportu ve spolupráci s Fakultou sportovních studií a oddílem TAK Hellas Brno (děkujeme Milanovi Lutterovi).

Českému svazu vzpírání děkujeme za možnost využití řídicího softwaru pro soutěže.

Zvítězila UMB Banská Bystrica „A“, která postavila reprezentanty Viktora Ostrovského, Jána Trebichavského, Petera Poláčka a Samuela Pauluse a v tomto kole měli silnou převahu. Souboj o druhé místo svedla Fakulta sportovních studií MU Brno „A“ ve složení Jiří Gasior, Jan Hanáček, Jiří Huml a Jiří Sup s FS ČVUT Praha ve složení Josef Kolář, David Mahovský, Martin Květoň a Ivana Šetmaňuková, ve kterém FSpS Brno zvítězilo v napínavém souboji o pouhé dva body!!! Na čtvrté pozici se umístila UMB Banská Bystrica „B“. Fakulta sportovních studií MU Brno „B“ ve složení Tereza Králová, Alice Jáňová, Kateřina Vašíčková a Ivan Daumer vybojovala páté místo. Šesté místo vybojoval středoškolský tým z gymnázia Kroměříž, za které soutěžili Martin Novotný, Vít Kořínek a Radek Zavadil. Na sedmém místě skončila UMB Banská Bystrica „C“ a na osmém UK Bratislava.

Oproti minulému ročníku se ženský výsledek v Sinclairových bodech násobil koeficientem 1,5, což vyvažovalo mužské body a díky tomu tentokrát startovalo 11 žen.

V kategorii o nejlepší mužský výkon tohoto kola zvítězil Jiří Gasior s 367 body. V kategorii o nejlepší ženský výkon tohoto kola zvítězila Elizaveta Zelentsová s 331 body (trh 75 kg, nadhoz 100 kg), která soutěžila mimo soutěž družstev za Mendelovu univerzitu v Brně.

FSpS MU Brno – „A“ – celkové 2. místo

1. GASIOR Jiří: trh 150 kg, nadhoz 185 kg, dvojboj 335 kg (Sinclair 367 b.)
  2. HANÁČEK Jan: trh 125 kg, nadhoz 163 kg, dvojboj 288 kg (Sinclair 323 b.)
  3. HUML Jiří: trh 105 kg, nadhoz 131 kg, dvojboj 236 kg (Sinclair 271 b.)
  4. SUP Jiří: trh 98 kg, nadhoz 123 kg, dvojboj 221 kg (Sinclair 257 b.)

FS ČVUT– celkové 3. místo

1. KOLÁŘ Josef: trh 135 kg, nadhoz 165 kg, dvojboj 300 kg (Sinclair 348 b.)
  2. MAHOVSKÝ David: trh 115 kg, nadhoz 160 kg, dvojboj 275 kg (Sinclair 333 b.)
  3. KVĚTOŇ Martin: trh 103 kg, nadhoz 125 kg, dvojboj 228 kg (Sinclair 278 b.)
  4. ŠETMAŇUKOVÁ Ivana: trh 47 kg, nadhoz 57 kg, dvojboj 104 kg (Sinclair 176 b.)

FSpS MU Brno – „B“ – celkové 5. místo

1. KRÁLOVÁ Tereza: trh 80 kg, nadhoz 95 kg, dvojboj 175 kg (Sinclair 286 b.)
  2. JÁŇOVÁ Alice: trh 59 kg, nadhoz 71 kg, dvojboj 130 kg (Sinclair 275 b.)
  3. VAŠÍČKOVÁ Kateřina: trh 50 kg, nadhoz 76 kg, dvojboj 126 kg (Sinclair 244 b.)
  4. DAUMER Ivan: trh 85 kg, nadhoz 107 kg, dvojboj 192 kg (Sinclair 240 b.)

GYMNÁZIUM KROMĚŘÍŽ  – celkové 6. místo

1. NOVOTNÝ Martin: trh 106 kg, nadhoz 141 kg, dvojboj 247 kg (Sinclair 290 b.)
  2. KOŘÍNEK Vít: trh 100 kg, nadhoz 130 kg, dvojboj 230 kg (Sinclair 275 b.)
  3. ZAVADIL Radek trh 45 kg, nadhoz 65 kg, dvojboj 110 kg (Sinclair 152 b.)

Mimo soutěž družstev za Filozofickou fakultu MU Brno – Petr Janáček trh 65 kg, nadhoz 76 kg, dvojboj 141 kg (Sinclair 169 b.).

Velké díky patří Milanovi Kováčovi, ředitele VŠ ligy ve vzpírání, který nám umožnil uspořádat první kolo této dvoukolové soutěže na území ČR v Brně. Druhé kolo (finále), ve kterém se sčítají výsledky z prvního a druhého kola, proběhne v průběhu jarního semestru pravděpodobně v Bratislavě.

Poděkování patří ještě Nice Jáňové za fotografování a Přemku Šimonovi za perfektní hudební doprovod ;) Oba z Fakulty sportovních studií.