Od 25. července do 2. srpna proběhl ve švédské Landskroně evropský šampionát juniorů a juniorek do 20 let. Podívejme se podrobněji, jak si na něm vedli čeští reprezentanti.
Pro zápolení juniorek jsme neměli nikoho na potřebné úrovni, vyslali jsme však poměrně početnou výpravu do klání juniorů.
V kategorii do 62 kg zlepšil o osm kilogramů letošní dosavadní nejlepší výkon Petr Petrov. V trhu po úspěšných pokusech na 104 a 108 kg ztroskotal až na zátěži rovné jeho osobáku, tj. 110 kg. V nadhozu se zasekl na 130 kg, jež dal až opakovaně, atak osobáku 134 kg, jímž by udržel 8. místo (ze 13 startujících) se nepovedl, a tak klesl na 10. pořadí ve dvojboji. V sumě jen o dvě kila horší, než kolik činí jeho osobní maximum.
Nováček na velkých soutěžích Petr Sedláček zůstal v trhu, díky 114 kg (po opakování 110 kg) jen o kilo za osobním rekordem. Stačilo to na 18. místo v dvacítce účastníků. V nadhozu začal opatrně na 128 kg, dal i 132 kg, vystoupení na 136 kg (vyrovnaný os. rek.) už dobře nedopadlo. Za dvojbojovým osobákem zůstal o 5 kg, celkově obsadil 17. místo.
V kat. do 85 kg jsme měli adepta na pozici v první polovině – Patrika Krywulta. V trhu se zdržel reparátem na 136 kg (základy jsou pro nás často potíží… a je to důvod k zamyšlení), k útoku na osobní rekord 140 kg už síly chyběly. Tím zaostal o jedno místečko za první polovinou – na 7. pozici. V nadhozu nastalo, co málokdo čekal – třikrát nezdar na základu 163 kg. Nutno říci, že za devět roků sportovní dráhy Patrik nedokončil závod pouze jednou! Na předvánočním turnaji v Trenčíně v roce 2005. Nicméně, výpadek není, podle mého, zcela náhodný. Krywult má už roky dosti náročný program, letos závodil už posedmé. V budoucnu se určitě vyplatí, když důsledně zváží počet a významnost startů (totéž udělal před časem užitečně i Jiří Orság) a vrátí se – v tomto směru – k někdejší osvědčené praxi. Jeho nejlepší roky teprve nadcházejí, aby se tak mohlo stát bude muset on i jeho okolí respektovat limity organismu.
V téže HK startoval i Jiří Gasior V trhu základ nepřehnal – 122 kg, úspěšně zvládl i 126 kg, neuspěl jen na zátěži 130 kg, díky níž by si vyrovnal osobák. Z toho resultovalo 10. místo. V nadhozu dovršil zdárnou triádu 153, 158 a 161 kg – s osobním rekordem v této disciplině poskočil na 8. pozici v tuctu účastníků. Celkově (o tři kila za osobákem) obsadil 9. místo.
V kat. do 94 kg okusil poprvé vrcholnou soutěž Jakub Jureček. Byl to už jeho letošní devátý start – takže také pozor! Jenže, Jurečkova kariéra má ovšem úplně jiný charakter než Krywultova, měl dvouletou přestávku v období 2004-2006. V trhu nezaváhal (114 – 118 – 122 kg) a radoval z o 4 kg zlepšeného os. rekordu, i tak ale skončil v úvodní části závodu na posledním 15. místě. Osmělen dobrým začátkem zafixoval v nadhozu po základu 149 i osobák 153 kg, pak si dokonce vyšlápl i na břemeno 159 kg (o 8 kg vyšší, než jeho původní maximum), zatím marně. V nadhozu postoupil na 12. místo, totéž místo mu patří i ve dvojboji – navíc se v součtu polepšil o šest kilo. Dobrý počinek v premiéře na šampionátech!
Tomáš Hofbauer se stihl uzdravit a dočkal se i vstupu do Klubu 300. V trhu si vyrovnal osobní rekord 134 kg, po zdarech na 126 a 130 kg. A byl 12. ze 13 lidí. V nadhozu měl opět všechny pokusy platné – 158, 163 a osobní rekord 166 kg – 10. místo! Celkově v osobním rekordu posunutém o pět kilo, tj. 300 kg skončil 11. Pro mužskou reprezentaci ale bude třeba mnohem, mnohem víc!!
To nejpříjemnější přišlo na konec. Jasným favoritem byl Armén Ruben Aleksanjan, ale i Rus Tegkajev či Ukrajinec Smorodinov hlásili lepší osobní rekord z domácích soutěží, než náš Jiří Orság, navíc hrozil i strmě se lepšící Němec Alexej Prochorow. Naproti tomu českého zástupce zaskočila nula na červnovém MSJ.
Odpověděl však, jak se sluší a patří, a jak jsme u něho za dlouhé roky zvyklí. V trhu se třikrát vracel od zdolané činky – 163, 168 a 171 kg. To znamenalo jeho druhý nejlepší výkon v této disciplině. A bronz, za Aleksanjanem a Tegkajevem.
V nadhozu logicky podřídil strategii vývoji závodu. Na činku šel dřív než jeho ruský rival a zvedl 202 kg, Tegkajev 203 kg… Rozhodlo 215 kg, které Jiří zdolal ihned, zatímco Rus dvakrát nikoli. Pak se do mysli vkrádala úvaha, co kdyby (stejně jako na ME mužů) nezvládl základ Armén (v Landskroně zvedl 175 kg v trhu, v dubnu v Bukurešti 187 kg!), ale nic se takového se nestalo, s činkou s 220 kg si věděl rady. Jiří to posléze zkusil na zátěži 221 kg – ale to už bylo moc. Povzbuzený vítěz poté přidal i 225 kg. Bez ohledu na to jsme ovšem jásali nad dalšími dvěma medailemi – stříbrnými! – za nadhoz a dvojboj!!
V soutěži zemí obsadila Česká republika 6. místo, jev nevídaný! Za námi skončily výpravy Arménie, Německa, Ukrajiny, Rumunska či Běloruska a mnohé další. Poctivě si však musíme přiznat, že toto lichotivé pořadí vyplývá zejména ze skutečnosti, že jsme postavili sedm borců, zatímco soupeři 2-5… V přímých soubojích jsme, s výjimkou siláků z protagonních států (pokud nevypadli) nikoho nenechali za sebou a stále horkotěžko vůbec někoho porážíme… Ať tak či onak, soustředění na jeden významný podnik (MEJ) se však ukázalo jako správné. Krom toho: všichni naši zástupci bojovali na úrovni osobních rekordů či je dokonce překonávali. Výpadek Patrika Krywulta představuje výjimku z pravidla, zároveň i poučení. Koneckonců, příště už bude jistě na juniorských vrcholech právě on patřit k našim největším nadějím.
Hlavně pak, po odchodu Jiřího Orsága budeme mít hodně, hodně co dělat, abychom dosáhli alespoň občas na postavení v první polovině závodního pole. Další tak výraznou osobnost momentálně nemáme – tak pracujme na tom, abychom ji brzy opět našli. A ať je nám posilou současná medailová žeň.
Dr. Rudolf Drmola, editor databáze VSV ČSV