Termín: 13.3.2004, místo: Havířov
Ze skupiny B dokázali pouze Jiří Orság a Jan Gospoš posílit nominační ambice na MS J-20, resp. na ME J-17. Překvapením je umístění Havířova, který si nedokázal udržet J. Orsága. Došlo k poklesu výkonnostního průměru. Myslím, že se ale snížil věk závodníků, v této skupině. Předesílám, že se musíme zúčastnit vypsaných ME-MS, alespoň v jedné (muži, ženy) kategorii. Nesmyslné to vidím v letošním roce v MS J-20. Z našich na to nikdo nemá. K překonaným rekordům: v zápisu za soutěže skupiny „A“ nebyl připojen časový sled nově překonaných rekordů L.Cibulky. A protože rozhodčí skupiny „B“ svoji povinnost splnili, jsou ostatní rekordy připsány na konto J.Orsága. L.Cibulkovi je připsán rekord v nadhozu výkonem 155 kg.
Karel Prohl
Podrobnější rozbor úvodního kola juniorské ligy ukázal velice pozoruhodné skutečnosti. Po dlouhé době byli lepší chlapci ve skupině A. Podíváme-li se ale na průměry prvních desítek z hlediska věku, pak se potvrzuje hypotéza Karla Prohla, že „béčko“ omládlo – ve špičce dokonce o 1,8 roku, na slibných 17,1. Provází-li to pokles výkonnosti jen o 11,7 Sb. lze se vbrzku nadít příjemných pokroků. Áčko se „ostaršilo“ z 18,0 na 18,1 s průměrným přírůstkem první desítky o 7,4 Sb. Srovnáváme, přirozeně, jen první kola soutěží, premiéra juniorské ligy byla v roce 2003 o tři týdny později, ale to se nejeví jako statisticky zásadní…
Pokrok provází i 29 osobních zlepšení podle Sinclaira ve skupině A (čili zhruba u dvou třetin borců) a 15 ve skupině B (čili takřka 50%). Některé posuny vzhůru podle Sinclaira jsou rozhodně zaznamenáníhodné. V „áčku“ pochvalme Lukáše Cibulku, který dělal první z rekordů v nadhozu - rovnou základním pokusem!! Ve dvojboji přidal 20 kg, aniž přibral, to mu vyneslo +24 Sb. Neméně se činil i Kamil Kučera. Zhubnul o 0,9 kg, nicméně dvojboj si vylepšil o 15 kg, a o 16 Sb. Na nižší úrovni se rovněž velice činili mj. Zdeněk Nový (+15 kg ve dvojboji a +23 kg Sb.; tento borec se za rok zlepšil o 40 kg a přitom stačil vážit o 0,8 kg míň, za dva roky přidal dokonce rovný metrák, přestože zhubnul o 5,2 kg). Připomeňme si i jednoho z trojice Chrisidisů, Michala, jeho pokrok 10 kg ve dvojboji provází nárůst 23 Sb. Nad 10 Sb. se při různých výkonnostních kvalitách dostali i Trousil +24, Lukáš Klečka +18,Arvai +17, Kantner +14, E. Fojtík +13. Všichni startující Rotavy a Chomutova se zlepšili. Naproti tomu není možné přehlédnout zhoršení leckterého z příslušníků loňské elity. Někdy je to i na pováženou.
A ještě dvě zajímavosti o reprezentantech. V. Kříž přibral za 5,5 měsíce 8,7 kg. A. Neumajer po pětinásobném výsledku 220 kg konečně postoupil alespoň na 222,5 kg (včetně rekordů v trhu i nadhozu), ale s mínusem 17 Sb., protože jeho váha roste rychleji než výkonnost.
V béčku se dokonce objevili tři nováčci. Jarošovi se premiéra nevyvedla, skončil s nulou. Nejlíp se debut povedl Dedkovi – 199 Sb. Ostravští skončili bezpečně poslední a budou muset drahný čas čekat na juniory typu Duba či Slabého, měli bychom ale uvážit, že závodníci tohoto týmu jdou rychle nahoru. O Dedkovi už byla řeč, Šimek a Mácha se při druhých startech v životě zlepšili o 50, resp. 55 kg ve dvojboji a 63, resp. 61 Sb. – za pár měsíců tréninku. Při druhém startu se významně posunul vpřed i havířovský Žiga (+47,5 ve dvojboji a + 67 Sb.). Náhradník Jano z téhož oddílu přidal 37,5 kg ve dvojboji a 54 Sb., také při druhém závodě kariéry.
Podstatnější jsou, přirozeně, pohyby v severomoravské špičce. I zde bylo patrné zhoršení mnohých protagonistů, předpokládejme, že jejich vrcholy jsou nasměrovány k jiným kláním. Z už proslulejších potěšil Macháč (+7,5 dvojboj, +9 Sb.), zdá se, že se vymanil z déledobé stagnace. Po třech stejných výsledcích ve dvojboji se rázem o 12,5 kg vyšvihl Jan Gospoš(a zapsal si i +8 Sb.). Slibné výkony z přeboru Zlínského kraje „navlas“ potvrdil Jiří Orság, to je příjemné zjištění – jen přitom vážil o 2,5 kg víc než pět týdnů předtím v Holešově. Neopomeňme ani +19 Sb. Josefa Eliáše a +12 Sb. Wenglarze. Leccos další vyčtete rovnou z protokolů, mj. i evidentnost prvenství Kopřivnice. Uvidíte rovněž, že se ve sk. A a B se objevil jen jeden junior ročníku 1984, kluby tedy markantně spoléhají na mladší siláky. Důležité je, aby nám proto nemizeli závodníci v těžkém předělu mezi juniorskou a mužskou kategorií.Ve světě jsou oblíbené turnaje vzpěračů a vzpěraček do 23 let (takto je mj. vypisováno i mistrovství Evropské unie), minimálně jeden kvalitní podnik pro tuto skupinu, raději i více bychom i v ČR potřebovali
R. Drmola