Termín: 19.5.2007, místo: Bohumín
Očekávaný souboj dvou nejúspěšnějších oddílů za posledních 20 letech vždy přitáhne zájem vzpěračských odborníků. Sokolov konečně pochopil, že bez zahraničních posil na titul nedosáhne a vedení oddílu se angažováním nejlepšího Evropana v HK do 105 kg Martina Těšoviče trefilo do černého. Martin se s přehledem stal nejlepším účastníkem tohoto kola a nejvíce se zasloužil o vítězství Sokolova. Nelze než neobdivovat stabilní světovou výkonnost Romana Poloma, který by shodném termínu na ME Masters vybojoval s náskokem 39 kg suverénně titul mistra Evropy v AG 2 (Romanovi bude letos 41 let). Druhým cizincem v sokolovském družstvu je Ringo Grossmann, který se solidním výkonem dostal na 11. místo v TOPu. Ostrava se smířila s osudem sestupujícího a povolila hostování svým nejlepším do oddílů bojujících o medaile. Radim Kozel využil možnosti na západu Čech a výkonem potvrdil, že se stal platným členem elitního klubu. Libor Wälzer v prestižním souboji s Tomášem Matykiewiczem zvítězil o 3 kg, ale měl 2,8 kg přes váhu. Emil Balogh se blýskl dobrým nadhozem.
Prohrát o 1,5 bodu dokáže pohnout žlučí, stačil jeden platný pokus navíc…. Havířov si udržel vedení na Sb. (+32,5503 Sb.) ve velkých bodech Sokolov vyrovnal. Rozhodne 3. kolo, které se koná 10.11. v Havířově. Kvótu zahraničních legionářů mají oba kluby vyčerpanou (v jednom kole mohou za oddíl startovat pouze dva zahraniční závodníci), je však vždy možné najít v zahraničí vyšší kvalitu. Druhá a schůdnější cesta je navýšení výkonnosti kmenových závodníků. Viktor Gumán se dostal přes 400 Sb. a to znamená slušný evropský průměr ale trh je na skvělé evropské úrovni. Rudolf Lukáč přes náročné úkoly s vedením reprezentace Slovenska, nezapomíná na svůj talent a znovu potvrdil, že může kdykoliv přejít zpět mezi závodníky a v žádném případě tam nebude hrát druhé housle. Tomáš Matykiewicz týden před 2. kolem startoval ligu v Polsku za LKS HORYZONT MELNO a dokázal tam při osobní váze 103 kg jít na 404 Sb. za 370 (160, 210). Dva špičkové starty v 8 dnech se dají v případě ligových bojů ospravedlnit. Petr Sobotka se moc snažil, škoda nezdařených 212 kg v nadhozu. Radek Veselík se drží a jen pro zajímavost - na ME Masters mohl v HK do 94 o 12 kg zvítězit. Možná najde cestu k evropskému titulu příští rok v Bohumíně. Miroslav Cichý startuje dvě náročné soutěže. Ta v Rakousku je však mu bere více sil.
Bronzovou příčku uhájil Bohumín Bonatrans. Ondrej Kutlik šel na půl plynu, přesto se v bohumínském dresu stal nejlepším závodníkem a dostal se s ostatními reprezentanty Slovenska do TOPu. Petr Slabý je druhým ostravským závodníkem, kterého oddíl uvolnil do konkurenčního oddílu. Petrovi závod vyšel a 260 kg je solidním dvojbojem. Škoda jednokilogramového přesahu váhové kategorie. Nedařilo se Janovi Gospošovi, který si zvyká na vrcholové vzpírání v OS MV Praha. Čekalo se více než základní pokusy. Nesouhlasím s velkými skoky mezi jednotlivými pokusy. To si může dovolit těžká váha, nebo Ondrej Kutlik - závodník s vyzrálou technikou, který má však osobní rekordy někde jinde. Marek Baraniak se dopustil stejného prohřešku. Z platných 123 zvýšil na 130 a po neplatném pokuse ve 3. pokuse na 135 kg, které opět nedal. Jiří Mandát má v ruce kdykoliv 300 kg. Chybí větší odhodlání a v posledních týdnech i zdraví. Josef Gasior se již několik let věnuje intenzivně zaměstnání, kde zaznamenal pozoruhodné výsledky a vzpírání zůstalo pouze koníčkem. V nadhozu se mohl blýsknout letošním osobákem.
Na 4. místě se opět umístil TŽ Třinec. K velmi kvalitním posilám chybí domácí kvalita. Petr Hejda se v nadhozu dostal přes 200 kg, ale opět absolvoval soutěž pouze se základními pokusy. Glaverbel Teplice jsou jediným oddílem bez posil. To je sympatické, bohužel bez výrazného efektu. Sokol Moravská Ostrava svůj boj mezi elitou vzdal. Sestup do 2. ligy může mít pro oddíl těžké následky a jen těžko bude hledat cestu zpět. Jedna třetina všech startujících je v pozici hostujícího závodníka.
V příštím roce začíná nové olympijské čtyřleté období. Stojí za úvahu zamyslet se nad posláním 1. ligy mužů, společně hledat cestu ke změně systému, který by mohl přinést úspory v kase mnohých oddílů, které si nemohou dovolit regulérní váhu, větší investici do mládeže nebo nedej Bože koupit závodní činku. Medaile stojí peníze. Myslím, že přišel čas ke změnám. Soutěžní řád má čtyřletou platnost a během olympijského cyklu se může měnit pouze kosmeticky. Využijme této příležitosti. Pokud budou členové nové výkonné rady Českého svazu vzpírání nezávislí a dokáží se přenést přes oddílové zájmy, může to stav našeho vzpírání zlepšit i z této nečekané strany.