Přehled vzniku jednotlivých evropských a světových soutěží ve vzpírání

Zejména mladší ročníky v tomto asi budou tápat. Soutěže vznikaly postupně, nejedná se o jedno – dvě zasedání, které rozhodlo o jejich vzniku napříč celou problematikou, ale jedná se o postupný proces reagující na momentální příznivou situaci a potřebu vyplývající z rozvoje disciplíny ve světě. V první polovině 20. století byl názor na těžkou atletiku zcela jiný než dnes. Silový trénink mládeže, natož vzpírání žen, náš sport neakceptoval. Strach z přetrénování vedl k omezenému tréninkovému procesu 2 – 3 týdně. Vyladění před soutěží se mnohdy skládalo pouze z týdenního odpočinku od činky.

Vědecký výzkum koncem 40 a začátkem 50 let v SSSR a USA ukázal cestu i pro všechny ostatní. Výsledky těchto výzkumů mají obecnou platnost i dnes. Málokdo si uvědomuje, že stavba dnešních tréninkových plánů navazuje na vzpírání před 70 lety. Samozřejmě, že jsme mnohé inovovali, ale základ je v minulosti. První výsledky ukázaly na naše reservy. Přelom k úžasnému nárůstu výkonnosti se váže k olympijským hrám v Helsinkách (1952). To je obecně přijímaný termín skutečně moderního vzpírání. Ve vzpírání se tehdy setkávalo na mistrovství světa kolem 25 států jen v mužské kategorii. Dnes se na shodné soutěži sejde i rovná stovka států a členství v IWF atakuje číslo 194 členů. Soutěží se celkem ve 26 elitních soutěžích (W+M) na kontinentální a světové úrovni. Vedle olympijských her se konají i kontinentální hry a ty nejbohatší a nejvyspělejší státy pořádají i Národní hry.   Rozvoj sportu jde ruku v ruce se zvyšováním životní úrovně ve světě v aplikaci na místní podmínky. Na úrovni EWF pokrýváme věkové kategorie od 15 let bez uzavření věku. V roce 1985 premiérově do světového sportu proniklo i vzpírání veteránů, které v letošním roce umožnilo na mistrovství světa start 826 soutěžícím (W422 + M404)! Mezinárodním olympijským výborem je veteránský sport obecně přijímán velmi kladně a stává se důkazem celosvětového hnutí za zdravější způsob života. Sportuje se do pozdního věku. Nejstarší účastníci ve vzpírání atakují 80 let u žen a 90 let u mužů. Vzpírají a posilují i desetiletí. S hořkostí vzpomínám na snahy Československého svazu vzpírání na zákazy, kterými nás častovala Lékařská komise ČSTV a ministerstvo zdravotnictví ČSSR, při návrhu vzniku žákovských soutěžích (14 – 15 let) ještě v polovině 70 let, s opakováním koncem 80 let při snaze zařadit do systému i mladší žáky (12 – 13 let). Dnes se bez problému těmto věkovým kategoriím věnujeme a tvoří podstatnou část našich členů. Jak prokázal PhDr. Rudolf Drmola ve svých statistikách v minulém roce, nastoupilo k soutěžím na vzpěračská prkna rekordních 826 soutěžících (221 žen + 605 mužů) a to je téměř dvojnásobné číslo z let zhruba před 10 lety.

Veteráni byli bráni jako podivíni, kteří nedokázali splnit své sny v mládí a chtějí to alespoň trochu napravit. Ale je to jinak. Mám ve své sbírce memorabilií plakát z roku 1933, který oficiálně inzeruje soutěž pánů ve vzpírání starších 40 let. Tato tradice má u nás má letos 90 let! Mnozí se narodili pro sport a věnují se mu do konce života. Sám mohu potvrdit, že život se sportem je zajímavější a jako veterán jsem se dostal do Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a do většiny evropských zemí. S vybojovaným titulem mistra Evropy, světa, či s titulem vítěze Evropských a Světových her je příjemné žít, stačí ale jakákoliv medaile nebo účast v takovém podniku. Aktivní sport v nás živý touhu překonávat se a pomáhá nám přežít mnohé strasti přibývajícího věku. Na medaile trénujeme, ale smysl v tom má pohyb s přibývajícím věkem touhou být ve formě, setkávat se a měřit své síly s ostatními stejné filosofie.

Vznik soutěží jednotlivých genderových a věkových kategorií

Mistrovství světa mužů

1891

Londýn

Mistrovství Evropy mužů

1896

Rotterdam

Olympijské hry muži

1896

Athény

Mistrovství Evropy juniorů do 20 let

1975

Marseille

Mistrovství světa juniorů do 20 let

1975

Marseille

Mistrovství světa Masters muži

1985

Colorado Springs

Světové hry Masters

1985

Toronto

Mistrovství světa žen

1987

Dayton Beach

Mistrovství Evropy žen

1988

San Marino

Mistrovství Evropy juniorů do 16 let

1991

Košice

Mistrovství Evropy Masters muži

1991

Salzburg

Mistrovství Evropy Masters ženy

1992

Oxford

Mistrovství světa Masters žen

1992

Oxford

Mistrovství Evropy juniorek do 16 let

1994

Lublaň

Mistrovství světa juniorek do 18 let

1995

Varšava

Mistrovství světa juniorek do 20 let

1997

Cape Town

Mistrovství Evropy juniorek do 20 let

1998

Sofie

Olympijské hry ženy

2000

Sydney

Mistrovství Evropy juniorů do 17 let W+M

2003

Dortmund

Evropské hry Masters W+M

2008

Malmö

Olympijské hry mládeže do 17 let W+M

2008

Singapur

Mistrovství Evropy do 23 let W+M

2009

Wladislawowo

Mistrovství světa juniorů do 17 let W+M

2009

Chiangmai

Mistrovství Evropy juniorů do 15 let W+M

2013

Klapeida

Karel Prohl