České vzpírání – tabulky 21. století (1) - Mladší žačky a žáci

Původně jsem se chystal vydat tento obrovský přehled zejména proto, abychom byli s to shrnout výkony jednotlivců i práci oddílů za bezmála čtvrtstoletí. A taky jsem takto mínil i motivovat!!

Předevčírem jsem si však přečetl zprávu ze zasedání IWF, kde je mj. uvedeno, že se opět chystají změny ve váhových kategoriích. Takže bude mít tento sumář nečekaně i hodnotu historickou, archivní.

IWF míní snížit počet HK z deseti na osm. Možná jde o snahu znovu prosadit více hmotnostních kategorií do programu OH, kde jich bude letos jen pět(!), stejně pro ženy i pro muže. Toto rozhodnutí vrátilo vzpírání o více než století zpět, protože v pěti vahách se soutěžilo už na OH 1920 v Antverpách… Nemluvě o tom, jak nespravedlivě jsou HK rozděleny. Ale nebudu plakat na nesprávném hrobě…

Trvalo více než 100 roků, než došlo k zásadní změně hmotnostních kategorií. V průběhu let jen některé přibyly, ať už nejníže či nejvýše, mělo to logiku. Nyní však během čtvrtstoletí budeme měnit HK už potřetí! Podvakrát se tak dělo, aby byly eliminovány rekordy apod. z časů brutálního dopingu. Zároveň to ovšem pokládám za ignoranci historie… Nejen proto, že tabulky českého vzpírání, které jsem připravoval z tisíců protokolů a záznamů tři roky a naposledy vyšly před poslední změnou HK, si mohu strčit za klobouk, s tím už jsem se smířil. To tak, prostě, je.

Ale konečně k věci. Tabulky 21. století generuji od 1. ledna 2001. Protože celý rok 2000 patří ještě do minulého století. Rankingy už respektují čerstvé rozhodnuté VR VSV, které změnilo HK u mladších žaček a žáků a myslím, že ku prospěchu našeho sportu, protože toto rozložení reálněji odpovídá rozložení somatotypů u tohoto věku! Tyto změny jsem rád do programu zabudoval.

Předpokládám, že vás některá fakta překvapí. Mj. uvidíte, že naprostá většina kvality spadá do minulosti, současná úroveň našich nejmladších už několik roků klesá či stagnuje. Třpytivých výjimek je tuze málo. O to více si važme toho, co bylo vykonáno v nedávné minulosti.

Dovedli byste spatra říci, kde našli nejvíce mladších žáků? V tomto směru suverénně vede SKV Havířov! Od r. 2001 zde aktivně závodilo 131 elévů! Následuje Rotava 63, Holešov 52, Horní Suchá 48, Boskovice 47, Sokolov a Nový Hrozenkov 43, Teplice 41 atp., celkem za dané období soutěžilo 776 mladších žáků ze 36 oddílů!!

Za stejnou dobu zápolily také 104 mladší žačky ze 23 oddílů. Nejvíce jich našli v Rotavě 15, Novém Hrozenkově 12, CWG Bohumín 9. Následují Horní Suchá 8, SKV Havířov a Sokol Mor. Ostrava 1 – 7. Za nimi je šestice mladičkých vzpěraček z Hané Náměšť n/H, FG Havířov a Teplic.

Všechny kluky i dívky najdete v pořadí podle Sinclaira! Celkové počty, pravda, drobně nesouhlasí, je to dáno tím, že pokud soutěžící nedokončil dvojboj, neobjeví se v tabulce podle Sinclaira, jestliže vícekrát nestartoval. Je však započten do celkového počtu aktivních vzpěračů či vzpěraček, protože alespoň jednou závodil.

Prosím prohlédněte si pozorně tyto tabulky. O to prosím zejména všechny povolané. Při hlubší analýze objevíte řadu podnětných skutečností!! Mj. si uvědomíte, kolik talentů skončilo, kolik jich nenaplnilo perspektivy (a zhusta lze důvodně konstatovat i proč) apod.

Neodpustím si znovu připomenout, že i toto dílo vzniklo díky našemu softwaru, na němž má lví podíl RNDr. Bohumil Štěpař. Také jsem uveden v copyrightu tohoto programu, protože jsem software mj. definoval a potřebně upravoval. Jak čas ukazuje, zatím se nestalo nic, co by nás brzdilo a stále si držíme v některých položkách programu světový primát a jedinečnost.

Napište či dejte jinak vědět, co vás, případně zaujalo, co byste také rádi zjistili prostřednictvím statistiky apod.

Po kolekci souborů s výkonností mladších žáků vydám brzy obdobnou sumu souborů o starších žácích. A pak budu pokračovat věkově nahoru, s tabulkami ml. juniorů, st. juniorů, věkové skupiny 20-23 let, pak přijdou na řadu ženy a muži, nezapomenu, samozřejmě, na tabulky 21. století týkající se Masters. Samozřejmě, vždy půjde o obě pohlaví. Ve vzpírání jich víc nemáme a výhledově o vyšším počtu neuvažujeme. Ovšem, kdo ví… co přijde ze světa…

S přáním jen pěkných jarních dnů, a ať jste zdraví a šťastní jak v životě osobním, tak i profesním a sportovním.

PhDr. Rudolf Drmola, editor databáze VSV ČSV