Vedení IWF na kongresu, který se konal u příležitosti MS juniorů (Wroclaw) mimo jiné rozhodlo o rozšíření hmotnostních kategorií juniorek do 17 let pro III. YOG (olympijské hry mládeže) konající se v roce 2018 v Buenos Aires (Argentina). Nově bude zařazena HK do 44 kg a dívčí část této věkové kategorie se vyrovná chlapcům. Obě skupiny budou mít zařazeno po šesti HK. Vyrovnáni budou i v zastoupených počtech závodníků a závodnic na soutěži, kdy se budou dělit o přidělených 110 míst rovným dílem. Zatím není zcela jasný kvalifikační klíč, ale víme, že hlavní kvalifikace se bude odvíjet z MS J-17 let v roce 2017 v Bangkoku (THA), doplňující kontinentální kvalifikace se budou konat v roce 2018.
Pro osvěžení paměti, na I. a II. YOG se v letech 2010 a 2014 soutěžilo v HK do 48, 53, 58, 63, +63 kg v kategorii juniorek a v HK do 56, 62, 69, 77, 85, +85 kg v kategorii juniorů.
Praxi postupného zrovnoprávnění žen vůči mužům ve vzpírání pozorujeme i v kategorii dospělých. Na OH v Sydney (2000), Athénách (2004) a na OH v Pekingu (2008), byl podíl žen 34%. Na OH v Londýně již 40%. Na OH 2016 (Rio de Janiero) zůstává 40%. V Tokiu (2020) můžeme předpokládat změnu ve prospěch žen.
V letech 2010 (Singapur) a 2014 (Nanjing) na I. a II. YOG, byl poměr M/W na 60/50. Mužská část ztrácí pro rok 2018 pět závodníků. Tím se zmenšuje i naše šance vybojovat místo na této soutěži. Při vší úctě k výkonnosti našich juniorek nelze s nimi pro tuto kvalifikaci počítat. Rozhodující pro nás bude kvalifikační klíč, který určí IWF a který určitě dozná změn.
Podívejme se do minulosti. Na I. YOG startovalo 45 juniorek z 39 zemí a 58 juniorů ze 49 zemí. Do maximálních počtů chybělo 5 juniorek a 2 junioři. Na II. YOG startovalo 49 děvčat ze 42 států a 58 chlapců ze 49 států. Do maximálního počtu chybělo 1 děvče a 2 chlapci.
Postrádám systém náhradníků, kteří by zastoupili chybějící závodníky na startu. Nám a všem ostatním, kterým se nedaří proniknout do této soutěže, by takovýto systém určitě pomohl. Samozřejmě, že se k tomu váží i případné změny v soutěžním řádu, ke kterým by muselo dojít. Tento problém se týká i seniorských OH. Na posledních OH v Londýně (2012) chybělo na startu z různých důvodů 3 ženy a 7 mužů.
Podívejme se na naše možnosti. Z letošních účastníků ME do 15 let budou z hlediska věku v roce 2018 (kvalifikace z MEJ-17) vyhovovat z chlapců Tomáš Mirga (Bohumín), František Polák, Petr Kmeťo, Matěj Bittner a dovolím si k nim přidat naší největší naději Matěje Moskála (všichni Horní Suchá), z děvčat pouze Daniela Zronková z Rotavy (nemám odvahu přidat další jména). Vzhledem k dosaženému umístění v Landskroně, bude boj o účast na YOG velmi těžký. Určitě se ale v průběhu následných tří let objeví v našem vzpírání několik dalších talentů, kteří mohou pozitivně ovlivnit naše naděje v boji o účast v nejvyšší soutěži mládeže. Výhodou může být oddílová příslušnost výše jmenovaných. Až na Danielu Zronkovou a Tomáše Mirgu jsou všichni z jednoho oddílu a pod jednotným vedením. Půjde však „pouze“ o účast na OH mládeže. V budoucnu tito závodníci budou bojovat o naši účast na OH dospělých. To je důvod vývoj neuspěchat a pracovat s perspektivou jejich uplatnění i v seniorské reprezentaci.
Karel Prohl