Letošní šampionát hostilo, poprvé v historii, řecké Loutraki. Navzdory absenci spousty hvězd mělo toto měření sil leckdy velice dobrou, až nečekaně vysokou úroveň.
48: Z favoritek přestoupily do vyšší váhy Nurcanová i Dragnevová, Takže si to znovu rozdaly obhájkyně Ukrajinka Zinovjevová a loni stříbrná Ruska Uljanovová. Tentokrát bylo pořadí přesně obrácené. Především proto, že Světlana Uljanovová byla bojovnější, projevila zřetelněji vůli po vítězství. Jen v trhu ji zastavil neúspěch na 77,5 kg, vydřený metrák v nadhozu ji ovšem postavil ze všech nejvýše. Medailistky (bronz brala španělská juniorka Perisová) se značně vzdálily zbytku pole, nicméně i 9. v pořadí – Bulharka Dimitrovová svedla aspoň 150 kg ve dvojboji. Právě tato meta znamená alespoň evropskou úroveň… Pro pozici mezi polovinou lepších bylo třeba 152,5 kg, loni 160 kg.
53: Obě turecké premiantky z loňska Bilginová a Dasdelenová putovaly o kategorii výš. Nádherný souboj o zlato svedly Bulharka Izabela Dragnevová a Turkyně Taylan Nurcanová. Velezkušená, 32letá Bulharka, s vynikající kloubní pohyblivostí ohromující porcí dřiny zvedla ER v trhu 93 kg a v opakovaném pokusu i v nadhozu – 113 kg. Jenže, ani to na tureckou rivalku nestačilo. Ta hned ve druhých pokusech polepšila několik minut staré ER na 95 kg v trhu a 115 kg v nadhozu (to, samozřejmě dalo i ER ve dvojboji 210 kg) a třetích pokusů se vzdala. Nejambicióznější čekatelka na bronz Maďarka Ajkaiová, zahájila zdrcující sérii bramborových medailí reprezentace své země, když vůbec neměla nárok na Rumunku Munteanovou (ta se oproti r. 2002 zlepšila o 30 kg!). Na 6. místo bylo třeba dělat o 15 kg víc, než na ME 2002; na umístění v první polovině nestačily Rakušance Neubacherové ani národní rekordy a dvojboj 175 kg!
58: Papírové favoritky vesměs neuspěly. Obhájkyně primátu Bulharka Neli Simovová-Jankovová vystupovala mdle, což vyvrcholilo nezvládnutím základu v nadhozu. Stříbrná z ME 2002 Maďarka Rakiová nepřijela, z tamtéž bronzové Polky Gottrydové prýštila nervozita, takže s pouhými dvěma platnými pokusy horkotěžko uhájila pozici v první polovině. Mimochodem, pro to bylo třeba dělat 192,5 kg!
Závod měl neobyčejně zajímavý průběh. Turkyni Aylin Dasdelenové nepomohl k prvenství v trhu ani ER 98 kg, poněvadž její krajanka Emine Bilginová byla o 22 dkg lehčí a klidně se spokojila zvednutím 97,5 kg, vědouc, že o medailovém i dvojbojovém pořadí rozhodují pouze násobky 2,5 kg. Tím ovšem svoji reprezentační kolegyni řádně nabudila. V nadhozu dokonce Bilginová zpočátku působila opticky lépe, příliš však taktizovala. Dvakrát ztroskotala na 117,5 kg, jimiž se opět lehčí tělesnou vahou chtěla protlačit před Dasdelenovou. Ta ovšem zdravé rozhořčení nad touto taktikou „při zdi“ proměnila v dravost, s níž, s vypětím všech sil, ukrotila nejen následných 120, ale i závěrečných 123 kg (ER) v nadhozu. Tento pokus byl příkladem úžasné vůle! Jen s bronzem v trhu se musela spokojit řecká juniorka Kastritsiová, jíž i tak okatě pomohli rozhodčí, vytáhlé Britce Breezové stačilo úvodních, nakonec přece jen udržených 112,5 kg v nadhozu. Pozornost opět vzbudila 19letá Ukrajinka Kochaněnková, která sem shodila a dobře učinila – dvojboj 200 kg je nadějný. V parádním klání nasbíralo 14 závodnic 180 kg a víc ve dvojboji!
63: Chyběla obhájkyně Ukrajinka Skakunová, Rusky Obrezkovová, Merkerová, Glazová či Soloněnková (všechny umějí značně nad 200 kg), výchozí pozice naší Veroniky Buroňové byla na místě samém mnohem lepší, než tabulková. Jenže, co čert nechtěl, z evropského hlediska nevysoký základ 85 kg v trhu byl nad její schopnosti – v hodině H. Nažhavilo ji to aspoň pro nadhoz, kde prokázala, že má stále na to, aby usilovala o slušnou pozici mezi špičkou starého kontinentu. Zvláště závěrečné vystoupení na 112,5 kg zaslouží uznání, však z toho též vzešlo 4. místo v této disciplině. Pro pořádek dodejme, že na bronz bylo nutné zafixovat 120 kg. I to, že na umístění v 1. polovině startujících bylo nutné dělat 197,5 kg, a právě o tento součet Buroňová marně usilovala.
Obrovská favoritka, domácí Anastasia Tsakiriová, za přispění sudích těsně porazila Bulharky - znovu stříbrnou Kirilovovou a Atanasovou (ta proti loňsku přidala 12,5 kg a ty tam jsou časy, kdy končívala na chvostu účastnického pole).
69: Tři adeptky na cenné kovy absentovaly – Ruska Chabirovová, Maďarka Krützlerová, Ukrajinka Maslovská. Závod se tak stal soubojem velezkušené, 33leté Bulharky Mileny Trendafilovové, neméně ostřílené, 31leté Rusky Valentiny Popovové, a její krajanky, mladinké Zaremy Kasajevové (r. 1987).
Dlužno říci, že veteránka chodila okolo reprezentační kolegyně naprosto nevšímavě. Sotva čekala, že se její trůn, přičiněním stále ještě dorostenky, docela zachvěje. Zarema totiž úvodní pokusy vyšívala jako z učebnice, a příště už bude zkušenější a úplně bez respektu. I tak jí zlepšení osobního rekordu přineslo více než zasloužený bronz. Bulharka se mocně snažila, ale 135 ani 137,5 kg v nadhozu nevyrazila. Nicméně, klobouk dolů, vždyť první medaili na vrcholné soutěži získala už v roce 1988; to byl Zaremě Kasajevové pouhý rok!! Popovová, dbalá hutného mejkapu, vyhrála, ale pamatuje lepší dny. Pokus o ER v trhu -116 kg byl jen propagační, ani 135 kg v nadhozu nevypadalo závratně. V poli se, krom Kasajevové představily další skvělé juniorky Simseková, Hlušaková, Fernandézová, ani 21letá Polka Ewa Kurasowá, která na první pohled vyhlížela jako zatoulaná jeptiška, určitě neřekla poslední slovo. Právě ona uzavírala první polovinu účastnic – a k tomuto cíli bylo třeba 5kilové zlepšení jejího osobáku a dvojbojový součet – 220 kg ( v r. 2002 – 197,5 kg).
75: Neobjevily se Maďarky Likereczová a Danková. V pouze 10členném poli se to všelijak přesýpalo, znamenitým taktickým manévrováním však – značně neočekávaně vyhrála 18letá Ruska Natalija Zabolotná. Odvděčila se mj. za to, že zákonitě dostala přednost před krajankou Arefjevovou. Vedoucí pozici z trhu uhájila před zle dotírající, houževnatou Bulharkou Petkovovou. Ta sice až napotřetí zdolala základ v trhu 105 kg (první dva pokusy vypadaly beznadějně), v nadhozu ale odolala náporu po trhu až 6. Řekyně Ioannidiové. Neméně šikovné se jeví i obě Turkyně Sahbazová a Ozgürová, které z oprávněných ambic na titul vyřadily až dvojí nezdary v postupných nadhozových pokusech. Na umístění v první polovině bylo nutné dělat 237,5 kg, to se ještě na ME nestalo, i šestá Gaffarová nasbírala 232,5 kg.
Radce Ševčíkové stačilo na její titul před čtyřmi roky ještě o pět kilo méně. V trhu ztroskotala až na 102,5 kg, ale ani takový výsledek v dnešní Evropě mnoho neznamená. V nadhozu lehounce zvládla základ 115 kg, jasně zmarnila 120 kg, ale správně si přidala na 122,5 kg. Ty velmi pěkně přemístila i vyrazila. Po 8. příčce v trhu o stupínek povýšila v nadhozu i ve dvojboji. Nejvýmluvnější je, žel, její odstup za limitem první poloviny startujících – plných 15 kg.
+75: Marně se čekalo na další Maďarku, 2. z ME 2002 Vargovou, v tvrdé ruské konkurenci nedostala příležitost ani loňská juniorka Gagarinová (250 kg), absentovaly i známá Němka Riestererová a Ukrajinka Šajmardanovová. Od počátku bylo zřejmé, že mistryně světa i Evropy Polka Agata Wróbelowá má proti sobě nesmírně soustředěnou a mimořádně bojovně naladěnou Rusku Albinu Chomičovou. Rusce jakoby s přírůstkem tělesné váhy (proti loňsku 4,5 kg) přibyla i síla. Po zásluze vyhrála trh, a v nadhozu favorizovaná Polka, ozdobená afro-copánky, po zřetelném nezdaru na 162,5 kg další pokus odřekla. Úroveň závodu byla výtečná. Krom osobáku Chomičové (+2,5 kg), zaznamenaly pokrok i Turkyně Acikgozová (+2,5 kg – má však velikou váhovou rezervu), Ukrajinka Korobkovová (+10 kg, ta ale v 18 letech váží takřka 150 kg), ukrajinská juniorka Dovhalová (+22,5 kg!!; při hmotnosti 86,98 kg dělala 247,5 kg!). Zaujala i ztepilá, teprve 19letá Polka Dregerová (+5,0 kg, 89,45 a 225 kg), zjevení v ženském „supru“. Potvrdila, že vzpírání ženám nemusí brát půvab i šarm, a že to neplatí jen pro nižší hmotnostní kategorie.
V bodovém pořadí vyhrálo Turecko, před Ruskem a Bulharskem, hořkou pilulku musely spolknout až sedmé Řekyně. Dvojice českých zástupkyň nám zajistila 14. pozici mezi 21 zeměmi. Lze konstatovat, že jak Buroňová, tak Ševčíková byly dobře připraveny silově. Horší to bylo s technikou, a zejména s psychikou. Posledně jmenovaná složka sportovního výkonu je v ženské reprezentaci trvalou a přehlíženou slabinou. Zlepšení nemůže spočívat pouze na závodnicích samotných. Obě, které byly v Loutraki, měly a mají evidentně na to, aby se výkonnostně dostaly podstatně výš. Jen bychom měli najít skvělého psychologa (takového, jakým byl kupř. Doc. M. Machač), a vůbec - pochopit komplexnost přípravy špičkového vzpěrače, vzpěračky.
Sobotka potvrdil vydatně zlepšenou výkonnost
56: Chyběli stříbrný z ME 2002 Turek Sedat, výtečný Bulhar Stojanov či Maďar Tancics. Oproti loňsku se přihlásil takřka dvojnásobný počet borců! Titul poměrně přesvědčivě obhájil Bělorus Vitali Derbeněv (loni psaný jako Dzerbianiou), třebaže se v nadhozu nechal zaskočit nesmírně bojovným Rumunem Jigauem. Ten až napotřetí ukrotil základ v trhu, namohl si sval, ale jeho vůle a pohotové zákroky lékaře hendikep překonaly. Bronz získal Bulhar Najden Rusev – v dresu Kypru! Osobně se mi tuze zamlouval bleskurychlý, 25letý nováček na velkých soutěžích Polák Makarski. Zvedal typickou technikou upomínající na slavné roky „malých“ polských velikánů – Smalcerze, Gutowského, Leletka. Šikovně se jevil i Maďar Adam. Pro umístění v první polovině stačilo o 20 kg méně než loni – 230 kg. Nicméně loni končila polovina u 4. místa a i letos bylo na tomto postu třeba dělat – 250 kg!
62: Nevídanou senzací byl comeback „neporazitelného“ Turka Halila Mutlu. Už jeho přítomnost ve vzpírárně působila na soky stejně jako někdejší dunivý hlahol fenomenálního supra Alexejeva, bezelstně se tázajícího ostatních, proč vůbec přijeli, když nemají šanci zvítězit. Turkův věhlas „uspal“ bojovnost Georgieva a spol., jako upřený pohled fakíra kobru. Přičemž vítězný rozdíl je větší, než se jevil divákům. Neobhajoval zraněný Řek Sabanis, za očekáváním zůstal nervózní Ukrajinec Lychvald. Líbil se černý Francouz N´Dicka. Borci galského kohouta překonávají letitou stagnaci. Závod tentokrát dokončil Hafiz Sulejmanov – avšak i v Loutraki vytočil trenéry, klíčových 155 kg v nadhozu začal zvedat v poslední vteřině časového limitu. Pro pozici v první polovině bylo nutných 285 kg (loni 265 kg)!
69: Z ambiciózních siláků chyběl jen Rus Lukanin. Řada chlapů se však přestěhovala o váhu výš. Bulhar Galabin Boevski, jasný vítěz z Antalye 2002, titul obhájil, zároveň si zahojil psychický šrám z bolestného nezdaru na MS ve Varšavě. V Loutraki už to byl opět starý známý, skvěle připravený, soustředěný Pan závodník, jenž nestačil pouze na závěrečných, smělých 197 kg v nadhozu. Až na nezafixovaných 192,5 kg v nadhozu působil přesvědčivě i Ázerbajdžánec slavného příjmení – Turan Mirzojev. Ve velice vyrovnaném pelotonu dosti vzdáleném za touto dvojicí vyhrál finiš dobře vedený Turek Djelil Ekrem. Tato kategorie je charakterizována trvale vysokou výkonností. Vstupenkou do 1. poloviny byl dvojboj 315 kg. Skvělý Slovák Miro Janíček je dělal taky, ale vyšší tělesnou vahou (23 dkg) prohrál souboj o tuto příčku s Ázerbajdžáncem Bajramovem. Dojem ale zanechal výborný a navázal na pozoruhodná vystoupení v české lize.
77: Bulhar Željazkov se omluvil pro zranění lokte. Perepečonov je zdráv, ale chystá se, jako mnoho dalších, až na Vancouver! Bulhar Georgi Markov přijel ve výtečné formě, s bojovným srdcem. Stejnými hřivnami byl ale obdařen i vynikající Turek Arabacioglu, jen byl na první pohled introvertnější. Rozhodlo 202,5 kg v nadhozu. Oba šli na tuto zátěž dvakrát, avšak jen obhájce titulu v závěru přece jen činku vyrazil. Dvojbojový bronz s přehledem získal už 35letý Polák Kozlowski, závodící kdysi za SSSR jako Kozlovskij.
Sympatie publika i diváků u obrazovek patřily statečnému Slovákovi Rudo Lukáčovi. Ten třemi platnými pokusy v trhu rozjel velký závod. Leč, nebylo mu přáno, nadhozové základy 2 x 190 kg a 1 x 192,5 kg sice přemístil, ale už nevyrazil. Jinak by ho hřál zasloužený bronz, alespoň v této disciplině. Pro udržení v 1. polovině bylo nutné dát 340 kg, o 2,5 kg více než o rok dříve.
85: O absenci obhájce primátu Gruzína Asanidzeho kolovaly rozdílné informace. Chyběli i další známí siláci, loňský medailista Rus Jedijev i jeho krajan Jeršov, Bělorus Novikov, Rumun Calancea aj. Favorizovaný Bulhar Zlatan Vanev se už usadil v této váze (loni byl 2. na ME v „77“), zvládl i roli favorita, ale soutěž se vyvíjela velice zvratově.
V trhu dominovali suverénní Bělorusové – Rybakou vyhrál, Aniščanka byl stříbrný. Jenže, zranil se a tak ho přespurtovalo pět pronásledovatelů. Dost za to mohou i vedoucí jeho týmu nepromyšlenou strategií v nadhozu…Vanev měl dlouho starost s ledově klidným Rusem Myškovcem, který se dokázal vrátit mezi elitu a zářil, jeho 212,5 kg v nadhozu mělo šmrnc. Vanevův lesk byl ale ještě zřetelnější, a mohl přerůst v ohňostroj ovací, kdyby udržel SR v nadhozu 218,5 kg. Neměl k tomu daleko… Dvojboj bronzového nováčka na velkých šampionátech, Rusa Lizunova měl stejnou hodnotu, jako tří jeho dalších rivalů - rozhodla Ruslanova značně nízká tělesná váha – 83,02 kg. Loni bylo třeba pro „flek“ v první polovině účastníků 365 kg, letos 360 kg. V této váze je tuze tvrdý chleba.
94: Mrzela poměrně značná fluktuace, Ázerbajdžánec Pašajev i Rus Petrov míří rovnou na MS do Vancouveru, Němec Caruso má příjemné rodinné starosti, Bulhar N. Stojanov neprošel mocnou domácí konkurencí. Soutěži vévodil loni stříbrný Milen Dobrev. Není bez zajímavosti, že všichni muži na bedně ve dvojboji měli všechny pokusy platné! Obrovskou radost měli zejména Poláci, plně soustředěný Drzazga udolal ruského křiklouna Jarkina, jemuž nepomohlo ani osobní zlepšení o 15 kg. Ani obrovské povzbuzování z 3000 hrdel řeckých diváků v hale Georgiose Galanopoulose nepomohlo domácímu Kachiašvilimu. Ten nastoupil, ač nebyl připraven, jak se sluší na trojnásobného olympijského vítěze, vyšel vstříc tlaku vyznavačů vzpírání i reprezentačního vedení. Po 177,5 kg v trhu (skončil 5.) musel odstoupit. Jen šestice z 14 borců, kteří dokončili závod (čtyřem dalším se to nepovedlo) měla výbornou úroveň – 370 kg a vyšší. Fakt, že se do první poloviny probil Nizozemec Kala (!) za 342,5 kg (loni bylo třeba o 20 kg víc) patřil k senzacím.
105: Nepřicestovali loni stříbrný Ukrajinec Gottfryd, unavený po loňské úspěšné sezóně, Rusové Ivanovskij, Pisarevskij či Šišljannikov umějící 412,5 kg a víc. Doma, tj. v Polsku zůstali i oba Dolegové i další z Klubu 400 Ital Boer.
Rusu Smorčkovovi se povedl reparát v trhu na 195 kg, vyhrál trh a byl z hejna nejlepších i nejlehčí. Nezklamal ani v nadhozu, ale stačilo to jen na celkový bronz. Bulhaři namlsaní čtyřmi předchozími prvenstvími hodlali skupinu zlatých rozšířit na pětici. Ostatně, Alan Cagaev primát obhajoval! Jenže, základ v trhu „pouhých“ 185 kg zvedl až napodruhé, a tak mu nepomohlo ani vítězství v nadhozu – za 235 kg. V této disciplině se blýskl i Turek Sudas učebnicově zkrocenými 230 kg. Škoda, že spěchal s výrazem 235,5 kg! Polák Kolecki a Ukrajinec Igor Razorjonov šli dokonce i na 237,5 kg, ale nepřemístili je. Druhý ze jmenovaných si ale nejlépe rozložil síly a stal se zaslouženě celkovým vítězem. Loni bylo nutné - k umístění v horní polovině – nasbírat úctyhodných 392,5 kg ve dvojboji, ani letos to nebylo o mnoho snazší, Litevec Vysniauskas si toto postavení vysloužil za 390 kg. Až 11. skončil Slovák Martin Tešovič s 375 kg – zůstal jen na základech…
+105: Z ruské ekipy dostali přednost jiní než vavříny ověnčený Čemerkin či tuze ambiciózní Kokljajev, Meščerjakov či letošní objev Šelomanov. Němec Weller hodlá v plné formě závodit až na podzimním MS. Náš jediný zástupce Petr Sobotka sklidil uznání nejen domácích, ale i zahraničních expertů. V triádě jeho nedávných výsledků je dvojboj z Loutraki, přirozeně, nejcennější, ač jím mírně zaostal za svým předchozím maximem. Nicméně, vzpěrač, který umí 3 x krátce za sebou dvojboje 410-415 kg (navíc se zlepšením o 15-20 kg oproti dosavadním osobním rekordům) naznačuje, že se může jednat o mezistupeň k dalšímu růstu. Jen je třeba rozumně rozvrhnout síly. Na ME se našemu nejlepšímu borci nepovedlo pouze závěrečných 227,5 kg v nadhozu, jimiž by vylepšil dvojbojový rekord na 417,5 kg. Rezultovalo z toho 7. místo v trhu, 10. v nadhozu, 9. ve dvojboji, tzn. přesně na hranici toho, co bylo třeba pro místo v první polovině. Na ME 2002 stačilok témuž cíli Slováku Kopkovi 400 kg…
Poblíž korintského zálivu se bylo v závěru na co dívat. Už v úvodu potvrdil pouze 113 kg vážící fenomén juniorské činky, nyní 24letý Rus Jevgenij Čigičev (až dosud bylo jeho jméno z azbuky transkripováno na Čigujšev), že dvojboj 437,5 kg z března v Nevinomyssku nebyl náhodný. V trhu mu stačilo ke zlatu 205 kg, ale on si dal frajersky naložit 207,5 kg a s úsměvem(!), jímž upomněl na Rigerta, břemeno zafixoval. V nadhozu odborníci předpokládali, že se prosadí jeho soupeři. Nasvědčoval tomu i Čigičevův poměrně opatrný základ 235 kg, s nímž si poradil, až po zřetelném úsilí. Následných 240 kg už s ním slušně mávalo, ale i v tomto případě zvítězil člověk nad činkou. Pak nezbývalo 5. z OH 2000 a mistru Evropy 2001 v Trenčíně (za 422,5 kg v kat. do 105 kg) čekat na odpovědi protivníků. Nicméně, jeden pokus si jako trumfové eso nechal, takříkajíc v rukávu.
A pak se začaly dít věci! Polák Najdek vydřel bronz za 240 kg, zatímco jeho krajanka Kurasowá si v hledišti nevzrušeně četla… Ukrajinci Udachin a Kolokolcev skončili se zápočtem 240 kg, resp. 235 kg, ve hře ale zůstávali stále dva Goliášové - takřka 137kilový Bulhar Damjanov (trh 202,5 kg) a téměř 164kilový Armén Danieljan. „David“ Čigičev je provokoval zápisem hodnoty svého 3. pokusu – 250 kg. Taková drzost se hned tak nevidí. Obři se zakabonili, ale jejich šéfové se nenechali strhnout k volbě přehnaně vysokých základů… Damjanov mohl vše řešit na 247,5 kg v nadhozu a slušně se o ně porval, leč marně. Čigičev během jeho vystoupení ani nepohlédl na monitor a bezstarostně vtipkoval s kolegy Danieljan se o totéž pokusil hned dvakrát (Čigičeva přitom dostal aspoň ke kamennému pohlížení na obrazovku), nechtěl se hrozné zátěži podat, ale ani on neuspěl…
Poté se triumfující Rus nedlouho a skromně vykoupal v potlesku při příchodu k čince se 250 kg. Namísto alespoň symbolického pozvedu zátěže ale k čince jen poklekl a políbil ji… Rivalové nejspíš skřípali zuby, ale vítězovo gesto nebylo urážlivé, jen radostné. A mohl si je dovolit, protože byl hlavním aktérem jednoho z nejpěknějších zápolení, jaké jsem kdy mohl zhlédnout – byť tentokrát jen prostřednictvím satelitního vysílání společností z Německa, Francie a Británie, mezi nimiž jsem – i s ohledem na pestrost jejich komentářů - pendloval. Zatímco Čigičev korektně poznamenal, že je soustředěn především na provedení pokusů, nikoli na výhru a Danieljan vyjádřil spokojenost s vlastním výkonem, bronzový Bulhar byl roztrpčen. Stěžoval si zejména na prsty zraněné 10 dnů před vyvrcholením ME.
Díky dominanci svého supra se posunuli do čela bodování zemí v klání mužů Rusové, těsně před Bulhary a Turky. I zde se nevedlo Řekům, skončili až sedmí. ČR, díky jedinému zástupci, obsadila 24. místo mezi 30 zúčastněnými státy.
Rudolf Drmola