Český svaz vzpírání
 

ME juniorů 2003 (Valencia 8. – 12. 10. 2003)

To nejlepší (pro nás) – na konci i na začátku

56: Ano, říkává se, to nejlepší nakonec, ale nepočetná česká výprava se mocně radovala hned v úvodní den šampionátu. Ostravský Petr Slabý totiž jedinečně využil poslední příležitosti získat cenné kovy na vrcholné juniorské soutěži! Zaslouží veliké uznání, protože bronzové medaile ve dvojboji (a v nadhozu) získal, díky pěknému vylepšení českých mužských rekordů. Krom toho porazil i favorizovaného Turka Gulcana, s nímž na MSJ prohrál o 10 kg, ač měl soupeř do té doby osobák o 10 kg lepší. Krom toho dokonce zle dotíral na miláčka proslulého řeckého šéftrenéra a někdejšího výtečného borce Jakovoua – Theocharise Chatzidise!

62: Na ME 2003 do l7 let si Bulhaři zbytečně konkurovali, ve Valencii se už přesunuli každý do jiné kategorie a oba zvítězili. Ivajlo Filev v kat. do 56 kg, ještě zkušenější Mehmed Fikretov v kat. do 62 kg, když přidal dalších 7,5 kg k osobnímu rekordu. Ještě víc (o 15 kg) se zlepšil Rumun Miculescu, a tak stačil na známého Bulhara Jasena Stojanova. V tomto závodě si udělaly osobák ¾ startujících!

69: Bulharský zlatý hattrick v nejnižších vahách završil slivenský Demir Demirev. V nadhozu jej zdolal velmi nadějný Rus Dobrjanskij, jenž takticky přešel o hmotnost výš, což korunoval progresem 22,5 kg.

77: V nejpočetněji obsazené soutěži (21 borců) obstál havířovský Martin Kubica. Umístil se přesně na konci druhé třetiny pole, jako 14. (též v nadhozu, v trhu dokonce 13.). Oproti výborné dubnové formě přibral 3,9 kg, ovšem zlepšil se o 15 kg ve dvojboji. Zajímavé je, že přidal 10 kg v trhu a „jen“ pět kilo v nadhozu. V Sinclairovi posunul osobák o 7 bodů, a jen tak, mimochodem, je v něm o 13 b. lepší než P. Slabý. To svědčí o lecčems, mj. i o nedokonalosti příliš jednoduchých sinclairovských křivek.

V této kategorii doslova zářil úžasný Taner Sagir. Tři juniorské světové rekordy (165,5 kg trh, 200 kg nadhoz a 365 kg dvojboj) ho pasovaly i do čela absolutních tabulek této hmotnosti. O 32,5 kg porazil o dva roky staršího bratra Nezira, který pouze lehčí tělesnou váhou předčil těžce dotírajícího Ukrajince Volkova. Neuvěřitelný pokrok zaznamenal Albánec Theocharis Trasha – 100 kg ve dvojboji (a 76 b. v Sinclairovi), což mu však stačilo jen na 12. místo. Vypadl Litevec Atutis, obdobně jako na MSJ v Hermosillu… Naplnil se i očekávaný předpoklad, tzn. zkvalitnění úrovně této kategorie. Na 6. místo bylo třeba dělat o 5 kg víc, na 10. dokonce o 15 kg, i takto je možné nazírat Kubicovo vystoupení.

85: Každý z Bělorusů, ač třeba i dosud neznámý, patří k favoritům. Natož svěřenec dvojnásobného olympijského vítěze Alexandra Kurloviče. Mikita Amos skončil sice jako debutant na mezinárodní scéně v Hermosillu až 6. (a prohrál jen s Evropany). Za čtyři měsíce dokázal zvýšit výkonnost o 10 kg a v prořidlé konkurenci zvítězil. Turkům trochu zklamal Baydar. Strategický tah Rusů, tj. přesunutí Maxima Lukjanina o váhu níž vedl i přes přírůstek 17 Sb. pouze k bronzu. Pozornější pohled odhalí 25kilový „osobák“ Maďara Csera. On, Baranyai, Vaspöri i další dokumentují zatím nenápadný nástup borců této země znamenitých tradic k opětovnému dobývání ztracených pozic.

94: Caesarovské „Přišel, viděl, zvítězil“ brilantně zopakoval nováček na velkých pódiích Ukrajinec Mykola Gordijčuk. Mezi něj a dalšího eléva na šampionátech se stačil vklínit jen výtečný Bělorus a vítěz nadhozu Loban. Němci se radovali z dalšího bystrého postupu Spiesse. Rusy zarmoutil fakt, že po Kužilovovi v 82,5 kg skončil až ve 2. polovině účastníků v „94“ i Demjanov. Přitom se oba vydatně proti domácím soutěžím zlepšili. Inu, dnes už ani vzpěračské velmoci nejsou s to postavit nabité týmy. I vítězové soutěže celků Bulhaři museli spolknout hořkou pilulku v podobě 7. a 8. místa Stojčkova, resp. Slavova… v „77“.

105: Vítěz byl horší, než Gordijčuk! Hodně se však o něm psalo, protože se se jedná o Dmitrije Klokova syna někdejšího juniorského mistra světa Vjačeslava Klokova, později trenéra a funkcionáře, nyní podnikatele. Počítali jsme s tím, že pořadím ještě více zamíchá i pražský Petr Hejda, ten se však příliš pozdržel v trhu (skončil až 5.) a zahojil se až pěkným stříbrem v nadhozu. O kýžený dvojbojový bronz přišel, při rovnosti výkonu, vyšší tělesnou váhou. I tak dal zapomenout na nemilý výpadek v Hermosillu a zůstává v nepočetné skupince našich největších příslibů.

+105: Nezapomenutelný supr Kurlovič přivezl do Valencie i potenciálního nástupce, 193 cm vysokého Viktora Kapranou z Grodna. Šikovným taktickým manévrováním Bělorusové udolali Bulhara Košničarského, jemuž k nejvyšší příčce nepomohl ani o 10 kg vylepšený osobní rekord.

Evropanky ze Sibiře, Uralu i Kanárských ostrovů

48 Trenér maličké, pouze 140 cm vysoké Genny Pagliaro je Sicilan, navíc se jmenuje Ettore Pilato. K soupeřům byl, prostřednictvím svěřenkyně stejně neslitovný jako jeho biblický jmenovec… 15letá(!) vítězná Italka (mluví se o ní jako o budoucí konkurentce Číňanek(!), bezpečně porazila doslova domácí (tj. valencijskou) favoritku Gemmu Perisovou, a odsoudila ji do role korunní princezny (stejně jako loni Turkyně Taylanová).

53: Zmíněná Turkyně dostala tvrdě zabrat od Ukrajinky Trocenkové. Zůstala totiž 20 kg za osobákem, zatímco soupeřka se naopak o 17,5 kg posunula výš, takže se původní takřka 40kilový rozdíl ve výkonnosti mezi nimi smrskl na nulu, a šťastnou výhru dobyla premiantka jen převážením při rovnosti tělesné váhy i výsledku!

58: Kamarádka, krajanka a věčná velice vyrovnaná rivalka Taylanové Bilginová horkotěžko vystoupila na bednu, poněvadž ji smetla Ruska Světlana Carukajevová (též vítězka z Dortmundu) a o 27,5 kg „polepšená“ Bulharka proslulého příjmení Galabarovová. V nabitém poli bylo na umístění v 1. polovině třeba dělat o 10 kg víc než loni! Brzy se houf mladých závodnic přelije o váhu výš a pozice našich reprezentantek bude ještě složitější.

63: Jednou to přijít muselo. Po léta spolehlivá Lenka Orságová zvolila příliš smělý základ v nadhozu a neuspěla. Loni byla v trhu za 82,5 kg bronzová, letos jí 80 kg stačilo pouze na 13. pozici mezi 16 účastnicemi. Jistě i tento (pro mne jako statistika, žel, nepřekvapivý) fakt zákonitě rozhodil její psychiku. Za 185 kg byla Lenka loni ve dvojboji 4., letos by jí tatáž suma vystačila jen na 11. pořadí. Zkrátka v téhle kategorii sebou dívky mocně „mrskly“ nahoru.

Vítězná Ukrajinka Natalija Davydovová (má zajímavého koníčka – historii, mimochodem nejmenší mistr světa v dějinách 132cm vysoký Adam Gnatov je prý dokonce docentem historie) byla po zlepšení o 55 kg za dva roky o 17,5 kg kvalitnější, než loňská zlatá – Turkyně Ay Dondu. Ke stříbru bylo třeba přičinit o 22.5 kg víc, k bronzu taktéž. Šesté místo bylo za výkon o 32,5 kg vyšší než v r. 2002. To byla soutěž, viďte?

69: V této kategorii se, stejně jako v předchozí, v první čtveřici seřadily závodnice zemí bývalého SSSR. Zlatá Taťána Matvejevová přijela ze sibiřského Novosibirska. Stříbrná Kisilgová žije v Ufě, středisku Baškírie na Uralu, vítězka z „75“ Podobedovová je taky z Irkutska a nejlepší závodnice MEJ podle Sinclaira Gagarinová přicestovala - hádejte odkud? - z uralskéh Čeljabinska. Ruské hvězdy z neevropské části zářily na starém kontinentě… Neznamenám to jako výhradu, ale jako zajímavost. Koneckonců, evropským mistrem druhdy byl kupř. i středoasijský Kanybek Osmanalijev či dokonce Anatolij Chrapatyj, který to měl z Chabarovska kousek do Japonska, ale do Evropy lán světa…V „69“ zůstaly fest pozadu obě Turkyně, Sibel Simseková i Esra Incová, shodou okolností obě 27,5 kg za osobáky.

75: Dlouho jsem nechtěl věřit výsledkům na Internetu, leč časem se potvrdilo, že se v této váze představily pouhé tři závodnice! Jak už řečeno, vítězka dorazila ze Sibiře, naproti tomu druhá, Španělka Ballesterosová z Kanárských ostrovů, ležících hluboko po boku Afriky. Inu, jak říkám, ať žije mistrovství… Evropy. Třetí v pořadí Italka Cocciová přijela „pouze“ z Palerma, a medaile dostala za 150 kg ve dvojboji, na což by jinak neměla nárok ani v jedné ze zbývajících kategorií, dokonce ani ne v „48“. „Cenné kovy“ ležely v tomto zápolení hodně nízko, není tedy divu, že závodnice vesměs zůstaly za osobními maximy, Podobedová o 15 kg, zbývající dvě o pět kilo ve dvojboji.

+75: Dívka s „vesmírným“ příjmením, Natalija Gagarinová nemá se slavným jmenovcem žádný příbuzenský vztah, výkonnostně však, také jako první kosmonaut, letí vzhůru, navíc má velice pěknou váhovou rezervu. Řekyně, podobně jako Turkyně neměly na ME jarní formu, souvisí to však s náročnějšími úkoly mnohých z nich, určenými pro MS ve Vancouveru, kde bude v kvalifikaci na OH potřebná – i u vzpěračsky vyspělých států – každá pomocná ruka a noha.

Mezi desítkou nejlepších podle Sinclaira dominovalo pět Rusek a tři Ukrajinky. Ty se vehementně hrnou mezi světovou elitu, vlastně už mezi ní jsou.

Pro nás byla Valencie medailově docela štědrá. Muži obsadili v soutěži národů 13. příčku (ze 23 zemí). Ženy, díky bodům Orságové za trh skončily beznadějně poslední – 17. A bude hůř…I mezi juniory… Už aby se nám ujala generace, kterou si pomalu ale jistě cílevědoměji vychováváme. Jen, prosím, buďme podstatně náročnější. Co stačí k výhrám doma, to bývá v zahraničí často zcela nedostatečné. Čím dříve pochopíme, jak tuze zaostáváme a zároveň nás to nezlomí, nýbrž zdravě nabudí, tím lépe pro nás!

Dr. Rudolf Drmola


  1. Nejčtenější články
  2. Poslední články

3. kolo 3. ligy mužů 2023 - výsledky, komentář

05.11.2023 Hits:294 ČSV

Termín: 4.11.2023, místo: Start Plzeň, Havířov, Holešov

MČR mladších žáků 2023 - dodatek rozpisu

01.11.2023 Hits:172 Rozpisy soutěží

Termín: 18.11.2023, místo: Holešov

VC Plzně 2023 - výsledky

18.11.2023 Hits:160 Klubové soutěže

Termín: 18.11.2023, místo: TJ Start Plzeň

MČR ml. žáků + Finále ligy ml. žáků 2023 - výsledky, komentář

18.11.2023 Hits:160 ČSV

Termín: 18. 11. 2023, místo: Holešov

51. Challenge „210“ 2023

31.10.2023 Hits:155 Ostatní

Poslední říjnový víkend se tradičně uskutečnil ve švýcarském Tramelanu  51. CHALLENGE „210“ jeh...

MS juniorů a juniorek do 20 let 2023 začíná

15.11.2023 Hits:154 IWF

Alexandr Džobák startuje dnes (15.11.) ve 22.00 hodin, Vendula Šafratová 22. 11. v 1.00 hodin, ...

MČR starších žáků 2023 - dodatek rozpisu

13.11.2023 Hits:148 Rozpisy soutěží

Termín: 25.11.2023, místo: Horní Suchá

VC Holešova 2023 - výsledky

13.11.2023 Hits:128 Klubové soutěže

Termín: 4.11.2023, místo: Holešov

MČR a finále ligy starších žáků 2023

26.11.2023 Hits:123 ČSV

Termín: 25.11.2023, místo: Horní Suchá

Alexandr Džobák na MS J-20 2023

16.11.2023 Hits:118 IWF

V Mexiku začalo mistrovství světa juniorek a juniorů do 20 let. To je letošní poslední světový ...

Naši v zahraničí

06.11.2023 Hits:117 Ostatní

V sobotu se soutěžilo v I. a II. Bundeslize v Německu. V soutěžích nastoupilo še...

Finále ligy juniorů 2023 - dodatek rozpisu

21.11.2023 Hits:101 Rozpisy soutěží

Termín: 2.12.2023, místo: TJ Start Plzeň

Diplomy z ME Masters 2023

14.11.2023 Hits:98 Masters

K dispozici a vytištění jsou diplomy pro účastníky mistrovství Evropy Masters, které se ko...

Mistrovství Evropy seniorů 2024 - Časový harmonogram

13.11.2023 Hits:98 Rozpisy soutěží

Termín: 12.-20.2.2024, místo: Sofie, Bulharsko

Mistrovství světa juniorů do 20 let pokračuje

18.11.2023 Hits:93 IWF

HK do 59 kg W Startovalo dvanáct děvčat. Zvítězila Svitlana Samuliak (UKR) 214 (98, 116) před Jessi...

Komentáře k MSJ 2023

17.11.2023 Hits:93 IWF

HK 45 kg W První soutěží juniorek se stala HK do 45 kg. Startovalo 13 děvčat. Zvítězila zkušená Bek...

IWF GRAND PRIX II.

25.11.2023 Hits:86 IWF

Blíží se termín 4. – 12. 12. 2023, ve kterém se bude konat GRAND PRIX II. v Dauhá. Na stránkách...

Ohlédnutí za juniorským mistrovstvím světa do 20 let

25.11.2023 Hits:84 IWF

Startovalo 107 juniorek z 33 států. V bodovém hodnocení zvítězilo domácí Mexiko s 628 body...

Důležitá komunikace týkající se seznamu zakázaných programů WADA 2024

14.11.2023 Hits:82 Reprezentační komise

Vážení sportovci, Dne 1. ledna 2024 vstoupí v platnost Seznam zakázaných látek WADA 2024. Důležité ...

Jsme v polovině šampionátu

19.11.2023 Hits:79 IWF

HK 64 kg W Startovalo 20 juniorek. Zvítězila Estep Katahrine Emily (USA) 214 (94, 120) před Kanaďan...

Dnes MS juniorů končí

23.11.2023 Hits:76 IWF

HK 87 kg W Ve včerejší HK do 87 kg startovalo pouze sedm závodnic. Zatím výkonnostně nejslabší skup...

MČR a finále ligy starších žáků 2023

26.11.2023 Hits:123 ČSV

Termín: 25.11.2023, místo: Horní Suchá

Nadační fond západočeských olympioniků oceňoval sportovní legendy

25.11.2023 Hits:73 Informace

Město Cheb podpořilo neinvestičními příspěvky Nadační fond západočeských olympioniků. Na výročním se...

IWF GRAND PRIX II.

25.11.2023 Hits:86 IWF

Blíží se termín 4. – 12. 12. 2023, ve kterém se bude konat GRAND PRIX II. v Dauhá. Na stránkách...

Ohlédnutí za juniorským mistrovstvím světa do 20 let

25.11.2023 Hits:84 IWF

Startovalo 107 juniorek z 33 států. V bodovém hodnocení zvítězilo domácí Mexiko s 628 body...

Mistrovství světa juniorů skončilo

24.11.2023 Hits:68 IWF

HK +87 kg W V nejtěžší HK přes 87 kg startovalo jen šest závodnic. Zvítězila Wang Ling Chen (T...

Dnes MS juniorů končí

23.11.2023 Hits:76 IWF

HK 87 kg W Ve včerejší HK do 87 kg startovalo pouze sedm závodnic. Zatím výkonnostně nejslabší skup...

Vendula Šafratová sedmá

22.11.2023 Hits:75 IWF

HK 81 kg W Osm závodnic nastoupilo v HK d 81 kg W. Mezi nimi i naše jediná reprezentantka Vend...

Světový šampionát pokračuje

21.11.2023 Hits:66 IWF

HK 76 kg W Startovalo devět závodnic. Zvítězila Quinonez Jimenez (ECU) 234 (104, 130), druhá Ella N...

Finále ligy juniorů 2023 - dodatek rozpisu

21.11.2023 Hits:101 Rozpisy soutěží

Termín: 2.12.2023, místo: TJ Start Plzeň

Jablka nepadají daleko od stromu

20.11.2023 Hits:70 IWF

HK 71 kg W Na MSJ v Mexiku včera pokračovala soutěž HK W71 a M 81 kg. Garcia Gomez Mariana (ME...

Jsme v polovině šampionátu

19.11.2023 Hits:79 IWF

HK 64 kg W Startovalo 20 juniorek. Zvítězila Estep Katahrine Emily (USA) 214 (94, 120) před Kanaďan...

VC Plzně 2023 - výsledky

18.11.2023 Hits:160 Klubové soutěže

Termín: 18.11.2023, místo: TJ Start Plzeň

MČR ml. žáků + Finále ligy ml. žáků 2023 - výsledky, komentář

18.11.2023 Hits:160 ČSV

Termín: 18. 11. 2023, místo: Holešov

Mistrovství světa juniorů do 20 let pokračuje

18.11.2023 Hits:93 IWF

HK do 59 kg W Startovalo dvanáct děvčat. Zvítězila Svitlana Samuliak (UKR) 214 (98, 116) před Jessi...

Komentáře k MSJ 2023

17.11.2023 Hits:93 IWF

HK 45 kg W První soutěží juniorek se stala HK do 45 kg. Startovalo 13 děvčat. Zvítězila zkušená Bek...

Alexandr Džobák na MS J-20 2023

16.11.2023 Hits:118 IWF

V Mexiku začalo mistrovství světa juniorek a juniorů do 20 let. To je letošní poslední světový ...

MS juniorů a juniorek do 20 let 2023 začíná

15.11.2023 Hits:154 IWF

Alexandr Džobák startuje dnes (15.11.) ve 22.00 hodin, Vendula Šafratová 22. 11. v 1.00 hodin, ...

Diplomy z ME Masters 2023

14.11.2023 Hits:98 Masters

K dispozici a vytištění jsou diplomy pro účastníky mistrovství Evropy Masters, které se ko...

Důležitá komunikace týkající se seznamu zakázaných programů WADA 2024

14.11.2023 Hits:82 Reprezentační komise

Vážení sportovci, Dne 1. ledna 2024 vstoupí v platnost Seznam zakázaných látek WADA 2024. Důležité ...

VC Holešova 2023 - výsledky

13.11.2023 Hits:128 Klubové soutěže

Termín: 4.11.2023, místo: Holešov

Mistrovství Evropy seniorů 2024 - Časový harmonogram

13.11.2023 Hits:98 Rozpisy soutěží

Termín: 12.-20.2.2024, místo: Sofie, Bulharsko

MČR starších žáků 2023 - dodatek rozpisu

13.11.2023 Hits:148 Rozpisy soutěží

Termín: 25.11.2023, místo: Horní Suchá