56: Ano, říkává se, to nejlepší nakonec, ale nepočetná česká výprava se mocně radovala hned v úvodní den šampionátu. Ostravský Petr Slabý totiž jedinečně využil poslední příležitosti získat cenné kovy na vrcholné juniorské soutěži! Zaslouží veliké uznání, protože bronzové medaile ve dvojboji (a v nadhozu) získal, díky pěknému vylepšení českých mužských rekordů. Krom toho porazil i favorizovaného Turka Gulcana, s nímž na MSJ prohrál o 10 kg, ač měl soupeř do té doby osobák o 10 kg lepší. Krom toho dokonce zle dotíral na miláčka proslulého řeckého šéftrenéra a někdejšího výtečného borce Jakovoua – Theocharise Chatzidise!
62: Na ME 2003 do l7 let si Bulhaři zbytečně konkurovali, ve Valencii se už přesunuli každý do jiné kategorie a oba zvítězili. Ivajlo Filev v kat. do 56 kg, ještě zkušenější Mehmed Fikretov v kat. do 62 kg, když přidal dalších 7,5 kg k osobnímu rekordu. Ještě víc (o 15 kg) se zlepšil Rumun Miculescu, a tak stačil na známého Bulhara Jasena Stojanova. V tomto závodě si udělaly osobák ¾ startujících!
69: Bulharský zlatý hattrick v nejnižších vahách završil slivenský Demir Demirev. V nadhozu jej zdolal velmi nadějný Rus Dobrjanskij, jenž takticky přešel o hmotnost výš, což korunoval progresem 22,5 kg.
77: V nejpočetněji obsazené soutěži (21 borců) obstál havířovský Martin Kubica. Umístil se přesně na konci druhé třetiny pole, jako 14. (též v nadhozu, v trhu dokonce 13.). Oproti výborné dubnové formě přibral 3,9 kg, ovšem zlepšil se o 15 kg ve dvojboji. Zajímavé je, že přidal 10 kg v trhu a „jen“ pět kilo v nadhozu. V Sinclairovi posunul osobák o 7 bodů, a jen tak, mimochodem, je v něm o 13 b. lepší než P. Slabý. To svědčí o lecčems, mj. i o nedokonalosti příliš jednoduchých sinclairovských křivek.
V této kategorii doslova zářil úžasný Taner Sagir. Tři juniorské světové rekordy (165,5 kg trh, 200 kg nadhoz a 365 kg dvojboj) ho pasovaly i do čela absolutních tabulek této hmotnosti. O 32,5 kg porazil o dva roky staršího bratra Nezira, který pouze lehčí tělesnou váhou předčil těžce dotírajícího Ukrajince Volkova. Neuvěřitelný pokrok zaznamenal Albánec Theocharis Trasha – 100 kg ve dvojboji (a 76 b. v Sinclairovi), což mu však stačilo jen na 12. místo. Vypadl Litevec Atutis, obdobně jako na MSJ v Hermosillu… Naplnil se i očekávaný předpoklad, tzn. zkvalitnění úrovně této kategorie. Na 6. místo bylo třeba dělat o 5 kg víc, na 10. dokonce o 15 kg, i takto je možné nazírat Kubicovo vystoupení.
85: Každý z Bělorusů, ač třeba i dosud neznámý, patří k favoritům. Natož svěřenec dvojnásobného olympijského vítěze Alexandra Kurloviče. Mikita Amos skončil sice jako debutant na mezinárodní scéně v Hermosillu až 6. (a prohrál jen s Evropany). Za čtyři měsíce dokázal zvýšit výkonnost o 10 kg a v prořidlé konkurenci zvítězil. Turkům trochu zklamal Baydar. Strategický tah Rusů, tj. přesunutí Maxima Lukjanina o váhu níž vedl i přes přírůstek 17 Sb. pouze k bronzu. Pozornější pohled odhalí 25kilový „osobák“ Maďara Csera. On, Baranyai, Vaspöri i další dokumentují zatím nenápadný nástup borců této země znamenitých tradic k opětovnému dobývání ztracených pozic.
94: Caesarovské „Přišel, viděl, zvítězil“ brilantně zopakoval nováček na velkých pódiích Ukrajinec Mykola Gordijčuk. Mezi něj a dalšího eléva na šampionátech se stačil vklínit jen výtečný Bělorus a vítěz nadhozu Loban. Němci se radovali z dalšího bystrého postupu Spiesse. Rusy zarmoutil fakt, že po Kužilovovi v 82,5 kg skončil až ve 2. polovině účastníků v „94“ i Demjanov. Přitom se oba vydatně proti domácím soutěžím zlepšili. Inu, dnes už ani vzpěračské velmoci nejsou s to postavit nabité týmy. I vítězové soutěže celků Bulhaři museli spolknout hořkou pilulku v podobě 7. a 8. místa Stojčkova, resp. Slavova… v „77“.
105: Vítěz byl horší, než Gordijčuk! Hodně se však o něm psalo, protože se se jedná o Dmitrije Klokova syna někdejšího juniorského mistra světa Vjačeslava Klokova, později trenéra a funkcionáře, nyní podnikatele. Počítali jsme s tím, že pořadím ještě více zamíchá i pražský Petr Hejda, ten se však příliš pozdržel v trhu (skončil až 5.) a zahojil se až pěkným stříbrem v nadhozu. O kýžený dvojbojový bronz přišel, při rovnosti výkonu, vyšší tělesnou váhou. I tak dal zapomenout na nemilý výpadek v Hermosillu a zůstává v nepočetné skupince našich největších příslibů.
+105: Nezapomenutelný supr Kurlovič přivezl do Valencie i potenciálního nástupce, 193 cm vysokého Viktora Kapranou z Grodna. Šikovným taktickým manévrováním Bělorusové udolali Bulhara Košničarského, jemuž k nejvyšší příčce nepomohl ani o 10 kg vylepšený osobní rekord.
Evropanky ze Sibiře, Uralu i Kanárských ostrovů
48 Trenér maličké, pouze 140 cm vysoké Genny Pagliaro je Sicilan, navíc se jmenuje Ettore Pilato. K soupeřům byl, prostřednictvím svěřenkyně stejně neslitovný jako jeho biblický jmenovec… 15letá(!) vítězná Italka (mluví se o ní jako o budoucí konkurentce Číňanek(!), bezpečně porazila doslova domácí (tj. valencijskou) favoritku Gemmu Perisovou, a odsoudila ji do role korunní princezny (stejně jako loni Turkyně Taylanová).
53: Zmíněná Turkyně dostala tvrdě zabrat od Ukrajinky Trocenkové. Zůstala totiž 20 kg za osobákem, zatímco soupeřka se naopak o 17,5 kg posunula výš, takže se původní takřka 40kilový rozdíl ve výkonnosti mezi nimi smrskl na nulu, a šťastnou výhru dobyla premiantka jen převážením při rovnosti tělesné váhy i výsledku!
58: Kamarádka, krajanka a věčná velice vyrovnaná rivalka Taylanové Bilginová horkotěžko vystoupila na bednu, poněvadž ji smetla Ruska Světlana Carukajevová (též vítězka z Dortmundu) a o 27,5 kg „polepšená“ Bulharka proslulého příjmení Galabarovová. V nabitém poli bylo na umístění v 1. polovině třeba dělat o 10 kg víc než loni! Brzy se houf mladých závodnic přelije o váhu výš a pozice našich reprezentantek bude ještě složitější.
63: Jednou to přijít muselo. Po léta spolehlivá Lenka Orságová zvolila příliš smělý základ v nadhozu a neuspěla. Loni byla v trhu za 82,5 kg bronzová, letos jí 80 kg stačilo pouze na 13. pozici mezi 16 účastnicemi. Jistě i tento (pro mne jako statistika, žel, nepřekvapivý) fakt zákonitě rozhodil její psychiku. Za 185 kg byla Lenka loni ve dvojboji 4., letos by jí tatáž suma vystačila jen na 11. pořadí. Zkrátka v téhle kategorii sebou dívky mocně „mrskly“ nahoru.
Vítězná Ukrajinka Natalija Davydovová (má zajímavého koníčka – historii, mimochodem nejmenší mistr světa v dějinách 132cm vysoký Adam Gnatov je prý dokonce docentem historie) byla po zlepšení o 55 kg za dva roky o 17,5 kg kvalitnější, než loňská zlatá – Turkyně Ay Dondu. Ke stříbru bylo třeba přičinit o 22.5 kg víc, k bronzu taktéž. Šesté místo bylo za výkon o 32,5 kg vyšší než v r. 2002. To byla soutěž, viďte?
69: V této kategorii se, stejně jako v předchozí, v první čtveřici seřadily závodnice zemí bývalého SSSR. Zlatá Taťána Matvejevová přijela ze sibiřského Novosibirska. Stříbrná Kisilgová žije v Ufě, středisku Baškírie na Uralu, vítězka z „75“ Podobedovová je taky z Irkutska a nejlepší závodnice MEJ podle Sinclaira Gagarinová přicestovala - hádejte odkud? - z uralskéh Čeljabinska. Ruské hvězdy z neevropské části zářily na starém kontinentě… Neznamenám to jako výhradu, ale jako zajímavost. Koneckonců, evropským mistrem druhdy byl kupř. i středoasijský Kanybek Osmanalijev či dokonce Anatolij Chrapatyj, který to měl z Chabarovska kousek do Japonska, ale do Evropy lán světa…V „69“ zůstaly fest pozadu obě Turkyně, Sibel Simseková i Esra Incová, shodou okolností obě 27,5 kg za osobáky.
75: Dlouho jsem nechtěl věřit výsledkům na Internetu, leč časem se potvrdilo, že se v této váze představily pouhé tři závodnice! Jak už řečeno, vítězka dorazila ze Sibiře, naproti tomu druhá, Španělka Ballesterosová z Kanárských ostrovů, ležících hluboko po boku Afriky. Inu, jak říkám, ať žije mistrovství… Evropy. Třetí v pořadí Italka Cocciová přijela „pouze“ z Palerma, a medaile dostala za 150 kg ve dvojboji, na což by jinak neměla nárok ani v jedné ze zbývajících kategorií, dokonce ani ne v „48“. „Cenné kovy“ ležely v tomto zápolení hodně nízko, není tedy divu, že závodnice vesměs zůstaly za osobními maximy, Podobedová o 15 kg, zbývající dvě o pět kilo ve dvojboji.
+75: Dívka s „vesmírným“ příjmením, Natalija Gagarinová nemá se slavným jmenovcem žádný příbuzenský vztah, výkonnostně však, také jako první kosmonaut, letí vzhůru, navíc má velice pěknou váhovou rezervu. Řekyně, podobně jako Turkyně neměly na ME jarní formu, souvisí to však s náročnějšími úkoly mnohých z nich, určenými pro MS ve Vancouveru, kde bude v kvalifikaci na OH potřebná – i u vzpěračsky vyspělých států – každá pomocná ruka a noha.
Mezi desítkou nejlepších podle Sinclaira dominovalo pět Rusek a tři Ukrajinky. Ty se vehementně hrnou mezi světovou elitu, vlastně už mezi ní jsou.
Pro nás byla Valencie medailově docela štědrá. Muži obsadili v soutěži národů 13. příčku (ze 23 zemí). Ženy, díky bodům Orságové za trh skončily beznadějně poslední – 17. A bude hůř…I mezi juniory… Už aby se nám ujala generace, kterou si pomalu ale jistě cílevědoměji vychováváme. Jen, prosím, buďme podstatně náročnější. Co stačí k výhrám doma, to bývá v zahraničí často zcela nedostatečné. Čím dříve pochopíme, jak tuze zaostáváme a zároveň nás to nezlomí, nýbrž zdravě nabudí, tím lépe pro nás!
Dr. Rudolf Drmola