Český svaz vzpírání
 

73. MS mužů (Vancouver 14. – 22. 2003)

Cíl splněn: trojice našich mužů pojede na OH!

Šampionátu předcházel skandál. Tři z bulharských mistrů, shodou okolností vesměs startující v německé Bundeslize, podstoupili mimosoutěžní text v bulharském městě Asenovgradu. Kontrolní laboratoř v německém Kolíně nad Rýnem po analýze vzorků vyhlásila, že všechny vzorky moči jsou stejné!! Navýsost renomovaný Dr. Wolfgang Peter vyjádřil podiv nad touto skutečností, nicméně, tři provinilci - aktuální světový rekordman Boevski, mistr světa a Evropy Vanev a mistr Evropy Markov, ač se dušovali sebevíc, že nic neprovedli (zejména Boevski, který byl doživotně diskvalifikován – prohřešil se i dříve) byli potrestáni. Předseda bulharského svazu, rovněž někdejší známý borec Andon Kodžabašev to označil za bezprecendentní rozhodnutí presidenta IWF Dr. Tamáse Ajana. Bulharský ministr sportu dokonce napsal dopis presidentovi Mezinárodního olympijského výboru Jacquesovi Roggemu v němž mj. říká: „Antidopingový test může přinést buď negativní nebo pozitivní výsledek. V daném případě ale nebyl v moči nalezen jakýkoli doping.“

Boevski posléze svolal i tiskovou konferenci, kde mj. uvedl: „Vzorek moči jsem předával před čtyřmi představiteli WADA (Světová antidopingová agentura). V celém průběhu odevzdávky se mnou pobýval nejméně jeden z nich.“ Stejně proběhla procedura u Markova a Vaneva. Boevski se dále bránil argumentací: „Jak jsem mohl, naprosto nahý, manipulovat se vzorky moči, za přítomnosti představitelů WADA?“ Navzdory této emotivní obhajobě byl potrestán doživotní diskvalifikací, protože byl už v r. 1995 přistižen při aplikaci anabolických steroidů. Nicméně, odvolal se k Mezinárodnímu sportovnímu tribunálu při MOV v Lausanne. Vanev a Markov byli potrestáni dvouletým zákazem účasti na sportovních soutěžích.

To byla tedy bouřlivá ouvertura letošního MS a zároveň olympijské kvalifikace. A jak probíhalo samotné zápolení?

56: Maďar Tancics (loni 5. na MS) třikrát nezvedl 120 kg v trhu, ale ve 2. pokusu mu utekly jen jeho vlastní zbrklostí. Tchajvanec Wang Shinyuan špatně „namazal“, musel to napravit, k zátěži se vrátil až tři vteřiny před limitem a marně. Dá se říci, že ho toto vyvedení z tempa stálo minimálně medaili, možná i stříbro ve dvojboji… Bělorus Derbeněv, Turek Artuc i Rumun Jigau vydřeli 125 kg v trhu. Obhájce titulu Číňan Wu Meijin začínává takřka vždy těsně před limitem, a činku tahá vzhůru takřka ze sedu! Se 130 kg přepadl dozadu.

Typická vlastnost činky ELEIKO zaskočila Iráčana Alího. Kotouče se mu v úvodu nadhozu na 145 kg roztočily protisměrně, a on se málem zranil. Artuc se základem 145 kg pořád šlapal, ale sudí byli vlídní (2:1). Kolumbijec Castro si na 145 kg zařval jak puma z jihoamerických And, ale činka se toho nezalekla. Posléze ano, to už křičela i někdejší šampiónka, nyní trenérka Isabella Urrutiová. Zrzavý Tchajvanec Yang Chinyi zázračně ožil v reparátu na 145 kg, skončil ale celkově až 8., málo na loňského vicemistra světa. Artuc zvedal stále lépe. 150 kg krásně přemístil, ale nevyrazil, s břemenem o 2,5 kg si věděl rady, dvojbojový bronz mu byl odměnou za soustředění a bojovnost. Číňan Lu Jinbi dal 152,5 kg až napodruhé. Jigau spěchal s výrazem na 155 kg a pokus promarnil. Sympaťák Wang bryskně tutéž váhu vyrazil. Rumun se ovšem nedal a v pokusu pravdy dal 155 kg houževnatě, pěkně. Lu Jinbi na 157,5 kg jen započal výraz. Wang Shinyuan sice zvedl 160 kg, ale rozhodčí (2:1) si všimli, že pokrčil pravou ruku. Ukazoval na stehy po nedávné operaci, které mu nedovolily plné natažení paže, arbitry neoblomil. Zkusil i 165 kg, udělal ale velikou roznožku a upadl. Wu Meijin v klidu zužitkoval náskok z trhu a vyhrál i nadhoz se 160 kg.

Náš Petr Slabý nestartoval. Domnívám se, že to bylo správné rozhodnutí, Absolvoval náročnou sezónu medailově korunovanou na MEJ. Věřme, že jeho vrcholné soutěže ještě přijdou.

62: Obhájce primátu z Varšavy 2002 Im Yong-su (KLDR) předvedl šest neplatných pokusů (tři na 135 kg v trhu a tři na 170 kg v nadhozu), ve všech měl dost daleko ke zdaru. Vicemistr světa Číňan Le Maosheng opakoval 135 kg - a 142,5 kg přetrhl. Turek Mutlu nedotáhl opravovaných 145 kg do optimální polohy, přesto zasvítila bílá světla. Teprve na 147,5 kg s úsměvem dokázal, co v něm je. Skvělý Číňan Shi Zhiyong bezvadně zvládl 147,5 kg, ale 152,5 kg už mu nad hlavu nedocházelo.

V nadhozu začal také dobře, 170 kg dynamicky přemístil a koncentrovaně vyrazil. Vstal i se 177,5 kg… S technikou výrazu měl potíže i Armén Ghazarjan, se 170 kg se dvakrát v pohodě vztyčil – a dost. Velký favorit Mutlu se s břemenem 175 kg při vstávání rozběhl. Pak činku chvatně urovnával a neuspěl! Vzápětí Bělorus Aliaščuk oslavil výborně zvednutých 175 kg saltem dozadu. Mutlu si opět vyšlápl na 175 kg a zafixoval je (2:1), značně nepřesvědčivě. Le Maosheng 2 x 177,5 kg nevyrazil. Mutlu neměl nárok na 180 kg, ale aspoň je přemístil. Statečný Aliaščuk zkusil 183 kg, ve snaze dobýt zlato. Zátěž hezky přemístil(!), pak příliš dlouho čekal s výrazem. Ztroskotal jen těsně. Pro mne zůstává morálním vítězem! Živá legenda Mutlu rozhodčí tak trochu uhranul, při důkladném posouzení by možná vyšlo najevo, že nezaznamenal platný pokus ani v trhu, ani v nadhozu. Necítím důvod přidávat se k oslavným tirádám jeho vystoupení v tisku. Řekl bych, že je píší ti, co hledají ve vzpírání pouze rekordy a senzace.

Čs. reprezentant Zbyněk Dub zůstal jen na základech. I tak to znamenalo jeho nejlepší osobní výkony v dané hmotnostní kategorii, a třetí nejlepší výsledek podle Sinclaira. Dva body za dvojboj se ukázaly jako tuze důležité v olympijské kvalifikaci.

69: Maďaru Kecskesovi se při pokusu na 150 kg v trhu uvolnilo číslo a nalepilo se mu na čelo… Činku mj. i proto nezvládl. Nebyl jediným, koho zaskočila tato zdánlivá drobnost. Naproti tomu technicky zdatný Korejec Lee Bae-young tutéž zátěž zafixoval, Turek Ferit Sen ji přetrhl. Na „zázračné dítě“ Rusa Vladislava Lukjanina bylo půldruhého metráku moc. Favorizovaný Číňan Zhang Guozheng při přemísťování základu 152,5 kg pokrčil ruce. Stejné břemeno pak bylo dvakrát i nad síly Ázerbajdžánce T. Mirzojeva i Poláka Smolky. Ten ale v opravě uspěl a získal za to stříbro. Až napotřetí se činka poddala Zhangovi, jehož vedení převzal za asistenta šéftrenér. Pro mistra světa to znamenalo, díky lehčí tělesné váze – o jediné deko - při rovnosti výkonu, zlato.

Egypťan Tantawy (3. na MS 2002 v této disciplině) po gigantickém úsilí napotřetí zdolal základ 175 kg v nadhozu; i když by na něho po vysilujícím vstávání nikdo nevsadil, stačilo to jen na 11. příčku. Smolka se s vyraženými 177,5 kg zvrátil dozadu. Chorvat Pešalov si pomáhal při vstávání pohupy, a energie mu chyběla v další fázi pokusů. Kecskes nedostal 180 kg do optimální polohy. Mirzojev jakoby dvakrát vstal z mrtvých, při vstávání se pro něho jevilo 180 kg beznadějně, uměl je však, při rozhodujícím vystoupení, po dvou nezdarech hladce vyrazit! V nadhozu si hodně troufal Indonésan Abdullah, nicméně 187,5 kg neustál. Pak přišel krásný závěr: Lee znamenitě udržel 190 kg, poté si Číňan vysloužil tři bílá světla po ataku 192,5 kg, ale poslední slovo měl 19letý Lukjanin – dovršil pěknou sérii 182,5 – 187,5 – 192,5 kg! Za světový juniorský rekord v nadhozu bral i zlato, protože byl o 17 dkg lehčí než Číňan a stačil předstihnout i Korejce. Celkově však vyhrál nejvyrovnanější ze soupeřů – Zhang Guozheng. Mimochodem, na 25. místo bylo nutno nasbírat 295 kg, pro naše barvy je to zatím suma hodně vzdálená.

77: Neobjevil se superfavorit Rus Perepečonov, šest neplatných pokusů předvedl ambiciózní Kazach Filimonov, nestartoval ani výtečný juniorský mistr Evropy Turek Taner Sagir, vedoucí muž světových tabulek. Vypadl i loni stříbrný Íránec Barkhah. Na Zhang Xuganga křičel čínský šéftrenér jako dompterur na lvy, marně, jeho svěřenec nezvedl základ 195 kg v nadhozu. Přechod do vyšší kategorie se nevyvedl ani Turkovi Mehmetu Yilmazovi, základ 160 kg byl příliš vysoký. Jak uvedeno výše, diskvalifikace postihla mistra světa z r. 2002 Bulhara Markova.

Byla to divoká soutěž. Ze 40 lidí jich vypadlo 14 – 35 %! Takže body ve dvojboji si připsali též Kanaďané Demers a Caoette za pouhých 265, ba i 260 kg. A to ještě slavného Bulhara Željazkova dostala „z hrobu“ absolutní soustředěnost na potřetí zkoušeném základu 160 kg v trhu. Rus Jeršov chyboval při reparátu na 162,5 kg, strašně silnýma nohama ale základ vytáhl, stačilo to na stříbro. Turek Arabacioglu neměl jarní šťávu. A tak vyhrál, pouze díky základu, Číňan Li Hongli

Překvapivě slabý Jeršov skončil v nadhozu na 182,5 kg, které musel opakovat. Li Hongli na 190 kg zbytečně spěchal; druhý pokus mu sudí také správně neuznali – pochodoval. Závěrečný zdar - ale to se víceméně nechali sudí jen obměkčit příslušníkem vzpěračské velmoci - mu vynesl dvojbojovou „bramborovou“ medaili. Výborně přemístěných 195 kg Zhang nevyrazil, na rozdíl od Yilmaze, který se tak zahojil bronzem v této disciplině, předtím ale neoprávněně dostal 190 kg. Nedosti na tom, také Armén Davťan dotáhl činku se 190 kg, arbitrům to nevadilo… Kalvárii Zhang Xuganga přibližme důkladněji. Po dechových a koncentračních cvičeních potřetí přistoupil ke 195 kg, vstal s nimi, začal je vyrážet v mocném snížení, ale upustil je. Íránec Nejad Falahati (vypadl na MS 2002!) , až osmý v trhu, šel na nejvyšší základ – 197,5 kg v nadhozu a uspěl. Željazkov je aspoň přemístil, ale nemá už ten „kraft“ jako v dobách, kdy dělával SR. Arabacioglu nadbytečně bojovně, divoce přemístil 197,5 kg – spadly mu při výrazu. Všechno měl tedy na závěr v rukou i nohou a především v hlavě Nejad. Pozorně, přesvědčivě provedeným pokusem na 202,5 kg získal prvenství v nadhozu i celkově. Závěrečných 210,5 kg pouze pozvedl.

85: Chyběli diskvalifikovaný Vanev i vicemistr světa Gruzín Asanidze. Rus Myškovec opětně dosazenému šéftrenérovi Rigertovi mnoho radosti neudělal. Zůstal na základech. Číňan Yuan Aijun se 175 kg nevstal. Novopečený Australan Sergo Čachojan (druhdy Armén) plýtvající nadbytečně silami na konci září na GP Moskvy (392,5/182,5+210/) nedostal nad hlavu činku se 177,5 kg v trhu. Bělorusa Aniščanku zrazovaly na téže zátěži nohy, v závěru je přetrhl. Turek Sunar se nedostal řádně pod činku se 177,5 kg. A tak stačil Čachojanovi k vítězství v úvodní disciplině základ na 172,5 kg.

Sunar začal v nadhozu na 205 kg ve snaze být naprosto přesný, příliš pomalu. Čachojan vstal s 205 kg s pohupem, ale zvládl je i ve výrazu. Korejec Song Jong-shik se snažil rehabilitovat za nulu na 165 kg v trhu, nejnadějnější 3. pokus v nadhozu však drobně zkazil ve výrazu, kdy jej činka stáhla dopředu, a tak skončil bez jediného úspěšného vystoupení. Loni bronzový Bělorus Novikau při vstávání s 207,5 kg uklouzl, ale poradil si. Poté ale příliš váhal s výrazem. Yuan s 210 kg pěkně vstal, ale nevyrazil je. Aniščanka ve 2. pokusu „uronil“ „hotových“ 210 kg. Yuan zvýšil až na 212,5 kg a atak provedl parádně! Myškovec v konci přidal 10 kg, vstal s nimi, ale nebyl patřičně přesný v koncovce. Aniščanka na téže váze v závěru příliš spěchal s výrazem. Škoda. Rumuna Valeria Calanceu, po trhu až osmého, by v rozhodujících chvílích nezastavil ani tank. Ve 2. pokusu si zlepšil osobák o 2,5 kg (na 210 kg, a ve finále neměl problémy ani s 215 kg, na které ho vyhnal bojovný a precizní Číňan. Calancea byl o 8 dkg lehčí, než Asijec patřila mu tedy, při rovnosti výkonu, i zlatá za olympijský dvojboj.

Zbyněk Vacura zůstal na základech. Navzdory tomu předvedl dosud nejlepší životní výkon (mj. se zlepšil takřka o 6 bodů v Sinclairovi) a jeho 22. místo znamenalo další příspěvek do naší pokladnice. Petr Hrubý zůstal na základu v trhu, v nadhozu musel dokonce k reparátu, ale po opravě dovedl přidat i 2,5 kg, a právě tím si zajistil ve velice vyrovnaném poli pronásledovatelů alespoň 24. místo, ve druhém nejlepším výsledku, jakého dosáhl na vrcholných soutěžích.

94: Turek Hakan Yilmaz zůstával snad půl minuty nad činkou než začal, dvě vteřiny před limitem ,úspěšně zvedat 180 kg. Bulhar Milen Dobrev se zalekl vstávání s dobře přemístěnými 187,5 kg, nicméně, na výsledek to zásadní vliv nemělo, protože trh i tak vyhrál před Rusem Alexejem Petrovem, díky tomu, že byl, při rovnosti výkonu o 47 dkg lehčí. Třetí z trhu Bělorus Harkavy skončil v nadhozu až 21.(!), což mu stačilo na celkové 12. místo ve dvojboji.

V nadhozu Bulhar Nikola Stojanov zabojoval na 217,5 kg. V úvodních pokusech Dobrev i Petrov hladce vstali s 220 kg, shodně ale ztroskotali ve výrazu. Rus stejnou chybou „zabil“ i 2. pokus, krom toho příliš spěchal. Ve vystoupení na 222,5 kg byl nejlepší, nakonec mu ale činka přece jen spadla. Hořké zklamání pro jedno z nejrenomovanějších es! Ještě předtím se naplnil osud obhájce titulu Ázerbajdžánce Pašajeva (po trhu pátého), nestačil na 207,5 kg v nadhozu. Pro Dobreva je vstávání s 220 kg pohodou, připojí-li i techniku výrazu ničí soupeře i opticky. Leč 222,5 kg nepřemístil a silně znervózněl. Věděl sice, že předstihl výtečného Turka Yilmaze, jemuž pomohla půlminutová koncentrace v dřepu nad činkou až k pozici vicemistra světa, ve hře ale zbyl Moldavan Vadim Vacarciuc. Ten ovšem ve snaze získat zlato v nadhozu za 225 kg zátěž nepřemístil.

Jiří Mandát uspěl při opravě základu 155 kg v trhu (a bylo to nejvíc kolik kdy dal v trhu na vrcholných šampionátech, jichž se zúčastnil!), poté zkusil 157,5 kg, jimiž by se dostal o stupínek výš, na 28. místo, ale zranil se a nepokračoval. Mrzelo nás, že se nedostal ke své silnější disciplině – k nadhozu, a naše naděje na postup tří borců na OH se v té chvíli hodně zatřásly. Zdaleka ne jen naše, protože v „94“ nezapsalo dvojboj 12 borců z 43.

105: Vicemistr světa Bulhar Tsagaev třikrát nevstal se 185 kg v trhu… Favorité zahajovali až na 190 kg. Polák Marcin Dolega přesně, Katařan Saif Assad i Rus Smorčkov korigovali chybičky drobnými krůčky. Rakousko má ve štíhlém Matthiasi Steinerovi velký trumf. Obrýlený sympaťák neměl daleko k ještě lepším pozicím, chybělo jen málo aby dal 185 kg či 222,5 kg v nadhozu. V přípravě mu velice pomáhá spolupráce s egyptským šéftrenérem Rakušanů, Salamou.

Starší z Dolegů, Robert se při snížení před výrazem na 225 kg zranil. Později v polském tisku (společně s Koleckým tvrdě napadali tréninkové metody šéftrenéra Szewczyka). Turek Sudas se k nadhozu vždy nedbale shýbnul, pak se ale jakoby zbavil „hexenšusu“. Určitě bude patřit k nejvážnějším uchazečům o olympijský primát – s 230 kg zacvičil parádně! Marcin Dolega 2 x „vyklopil“ 225 kg a zůstal za očekáváním. Vzápětí se naplnil osud jeho bratra. Roberta v úvodu nadhozu schvátila křeč, se kterou si poté nikdo z realizačního týmu nevěděl rady (s 225 kg vstal, ale marně se je pokoušel zafixovat nad hlavou. Smorčkov nezvládl 225 kg, a trpně čekal, kdo se přes něho přežene. Jeho krajan Pisarevskij má železnou vůli, diktoval jí poslušnost čince s 227,5 kg, ale když na ní bylo 235 kg, tak ho při výrazu neposlechla. Druhdy Bulhar Assad nezaváhal po nezvládnutých 225 kg, a zvýšil na 227,5 kg, s nimiž si poradil. V nadhozu ale kraloval Alan Tsagaev. Začal na 230 kg a už už to vypadalo, že ho doslova srazí do kolen 235 kg, leč nepodlehl jim. Heroicky se pak pokusil udržet nad hlavou SR – 243 kg. Možná na ně bude stačit už příště!

Na štítě se ocitl zástup favoritů, krom Tsagaeva a R. Dolegy i obhájce titulu Ukrajinec Gottfryd, jakož i jeho krajan Razorjonov. Stejně tak i ambiciózní Rumun F. Vlad a nejlepší Litevec Vyšniauskas, který zbytečně vystřílel prach na GP v Moskvě, kde dal 415 kg.

Naši ale obstáli! Přímo excellentně Tomáš Matykiewicz, překonávající jeden český rekord za druhým! Zlepšil se rázem o 22,5 kg a to je i ve světovém měřítku příjemně výjimečné! Všechna čest!! Opakoval sice 170 kg v trhu, ale posunul se na cenných 175 kg. V nadhozu po 210 kg nezvládl 215 kg, ale nezalekl se a zvýšil na 217,5 kg. Právě tato se šéftrenérem Miroslavem Vrbkou dohodnutá strategie znamenala rozhodující krok našich na OH. Tomášův bodový zisk (12. místo ve dvojboji) vydatně posílil naději na postup české squadry mezi 27 nejlepších týmů. Osobní rekord v kat. do 105 kg také přičinil Libor Wälzer (celkově 19., de facto 18., protože ve výsledcích je veden Němec Mazur, který ale nedal základ v nadhozu), díky čtyřem platným pokusům (162,5 a 167,5 kg v trhu a O na 170 kg – 200 kg a v reparátu 205 kg v nadhozu).

+105: Armén Danieljan, podstatně slabší, než na ME s 200 kg v trhu nevstal. Američan Hamman s copánky spletenými z vousů na bradě(!) na stejnou zátěž evidentně neměl. Rusa Čigiševa, který měl rovněž daleko do formy z Loutraki rozběhlo 205 kg, reparát ale složil bez větších potíží. Ukrajinci Udachinovi došlo 205 kg krásně do optima dráhy. Katařan Salem Jaber popadl nekompromisně 205 kg a nedovolil jim, aby ho přemohly. Zdatně progredující, teprve 21letý Bulhar Veličko Čolakov parádně zdolal stejně těžké břemeno. Lotyš Ščerbatihs, tuze silný doma, ve Vancouveru nepřesvědčil, nakonec byl rád, že se mu počítalo opakovaných 200 kg. Íránec Rezazadeh také zahajoval na dvou metrácích, poté se přesně trefil do 207,5 kg. Udachin byl silný jak medvěd. Zapotil se jen na 210 kg, ale ustál je! Nicméně, do vedení šel výborně provedeným atakem 210 kg lehčí Jaber. Zlatou tečku mínil přičinit na SR 213,5 kg Rezazadeh, leč neuspěl. Němečtí komentátoři Eurosportu soustavně žasli, jak výtečný je jejich Weller, že soustavně zvyšuje základ, až se v přestávce dozvěděli, že si v rozcvičení zranil rameno a nemohl závodit.

V nadhozu jsme s mimořádným zájmem sledovali Hammana, jehož vypadnutí by nás rázem katapultovalo na OH. Dvakrát tento showman čince s 230 kg jasně podlehl, napotřetí ji zafixoval… velice sporně... Čigišev a Danieljan se spokojili jen se základy (230, resp. 240 kg), a dále nepokračovali. Udachin po zběsilém vstávání a klopotné úpravě činky před výrazem zvládl 240 kg a dvojbojovým zlepšením o 10 kg vylepšil bronz z MS 2002 na letošní stříbro! Čolakov po výborném přemístění pěkně vyrazil 242,5 kg. Polák Najdek hbitě vstal s 245 kg, dostal je nad hlavu s obdobným prohřeškem jako Američan, ale pokus 1:2 nedostal. Zkusil posléze i 250 kg, avšak sudí jej (po doteku kolena činkou?) dál nepustili. Komentáře polského tisku byly hodně rozezlené. Čolakov popošel s činkou s 247,5 kg o tři kroky a nezbyl mu dostatečný prostor na prkně, aby je udržel, statečně se však s nimi alespoň porval. Udachin nejprve 250 kg nepřemístil, napodruhé ukrotil činku, která mu skákala na hrudi, ale navzdory mocnému úsilí zátěž nad hlavu nedostal. Nervózní Ščerbatihs dobře rozjel pokus na 252,5 kg, pak ale chyboval. Při opakování si brnkl o krční tepnu… Hossein Rezazadeh učebnicově na dvě doby (raz-dva) zvedl 250 kg! Potom, k nesmírné radosti íránských diváků v hledišti požádal o SR 263,5 kg. Vstal, ale kotouče se soustavně točily dozadu, činka se vyrazit nedala. Obecenstvo marně čekalo Jabera, zranil se a k nadhozu nenastoupil. Medaile předávali president IWF Dr. Tamás Aján, prošedivělý, 62letý Vasilij Alexejev a jediná kanadská medailistka z tohoto MS Maryse Turcottová.

Zaslechl jsem lehce kritické hlasy na adresu Petra Sobotky, který skončil 18. (o 10 míst níže, než na MS 2002). Pravda, po výtečném jaru leckdo čekal víc, ale Vancouver byl náročnější než Varšava a leckterý z hrdinů z Loutraki byl jen poloviční. Náš zástupce zafixoval 175 a 180 kg v trhu, 185 kg nikoliv. V nadhozu zůstal na základu 215 kg, 220 kg mu 2 x odolalo. Odvedl standard a hodnotně přispěl k celkově kýženému součtu bodů, které jsme potřebovali v olympijské kvalifikaci.

Celek mužů zaslouží pochvalu. Papírové propočty ukazovaly, že olympijský start tří našich zástupců, podmíněný umístěním do 27. místa mezi týmy, můžeme získat pouze při kvalitním, kolektivním vystoupení, a bude-li nám poněkud přát štěstíčko.

To se od nás nejprve odvrátilo při zranění Jiřího Mandáta, pak ale stálo na naší straně, protože – a to můžeme přiznat – stačilo velice málo, abychom byli hořce smutní, o stupínek za nezbytnou pozicí. Vždyť, kupříkladu, soutěž nedokončili tři Japonci, naši nejbezprostřednější rivalové (naproti tomu. mezi ženami skončily Japonky jako poslední z postupujících!) – Yamada, Miyai a v supru Iwasaki. Pomohla nám i zranění Wellera a Jabera v nejvyšší hmotnostní kategorii, neboť jejich výpadek vynesl Sobotku právě aspoň na potřebné 18. místo. Šampionátu se nezúčastnili Kubánci a nejspíš pro politické vření v zemi související s demonstracemi proti presidentovi Ševardnadzemu i kvalitní Gruzínci.

Nicméně, podmínky byly pro všechny stejné, my jsme postavili velice dobrý, vyrovnaný celek, který popadl šanci za pačesy, a tak Atény uvidí tři české vzpěrače! A ti v olympijském zápolení nemusejí hrát pouze doprovodnou roli. Oceňme na tomto úspěchu spravedlivě všechny ty, kteří se na něm podíleli - závodníky, trenéry, ale i obětavé, dobré funkcionáře! Společné úsilí přineslo vavříny a povzbuzení, které moc potřebujeme.

Mezi celky, které budou mít zastoupení v šesti lidech se na OH dostali poněkud překvapivě Rumuni, spíše se to čekalo od Ukrajinců, Bělorusů, Poláků či Arménů. Pětinásobná účast Kolumbijců není pro experty záležitostí neočekávanou, to spíš obdobný úspěch Moldavy. O snad největší senzaci se ale postarali borci Saudské Arábie. Zvláště proto, že ve Vancouveru vydatně polepšili dobré výsledky z Arabských her v Damašku! Indonésanům, z nichž pojede na OH kvartet, velice pomohlo pořadatelství mládežnických asijských šampionátů, našly se peníze i na přípravu dospělých. Rozhodně více se čekalo od Egypťanů a zejména Katařanů (ti zazářili na kvalifikaci v r. 1999). Naproti tomu spokojeni jsou kupř. ve Venezuele a stejně jako my i Slováci, kteří si také vybojovali trojnásobné vystoupení mužů v Aténách.

Rudolf Drmola


  1. Nejčtenější články
  2. Poslední články

3. kolo 3. ligy mužů 2023 - výsledky, komentář

05.11.2023 Hits:295 ČSV

Termín: 4.11.2023, místo: Start Plzeň, Havířov, Holešov

MČR mladších žáků 2023 - dodatek rozpisu

01.11.2023 Hits:172 Rozpisy soutěží

Termín: 18.11.2023, místo: Holešov

MČR ml. žáků + Finále ligy ml. žáků 2023 - výsledky, komentář

18.11.2023 Hits:170 ČSV

Termín: 18. 11. 2023, místo: Holešov

VC Plzně 2023 - výsledky

18.11.2023 Hits:161 Klubové soutěže

Termín: 18.11.2023, místo: TJ Start Plzeň

51. Challenge „210“ 2023

31.10.2023 Hits:156 Ostatní

Poslední říjnový víkend se tradičně uskutečnil ve švýcarském Tramelanu  51. CHALLENGE „210“ jeh...

MS juniorů a juniorek do 20 let 2023 začíná

15.11.2023 Hits:154 IWF

Alexandr Džobák startuje dnes (15.11.) ve 22.00 hodin, Vendula Šafratová 22. 11. v 1.00 hodin, ...

MČR starších žáků 2023 - dodatek rozpisu

13.11.2023 Hits:149 Rozpisy soutěží

Termín: 25.11.2023, místo: Horní Suchá

MČR a finále ligy starších žáků 2023

26.11.2023 Hits:136 ČSV

Termín: 25.11.2023, místo: Horní Suchá

VC Holešova 2023 - výsledky

13.11.2023 Hits:131 Klubové soutěže

Termín: 4.11.2023, místo: Holešov

Naši v zahraničí

06.11.2023 Hits:118 Ostatní

V sobotu se soutěžilo v I. a II. Bundeslize v Německu. V soutěžích nastoupilo še...

Alexandr Džobák na MS J-20 2023

16.11.2023 Hits:118 IWF

V Mexiku začalo mistrovství světa juniorek a juniorů do 20 let. To je letošní poslední světový ...

Finále ligy juniorů 2023 - dodatek rozpisu

21.11.2023 Hits:105 Rozpisy soutěží

Termín: 2.12.2023, místo: TJ Start Plzeň

Diplomy z ME Masters 2023

14.11.2023 Hits:99 Masters

K dispozici a vytištění jsou diplomy pro účastníky mistrovství Evropy Masters, které se ko...

Mistrovství Evropy seniorů 2024 - Časový harmonogram

13.11.2023 Hits:98 Rozpisy soutěží

Termín: 12.-20.2.2024, místo: Sofie, Bulharsko

Mistrovství světa juniorů do 20 let pokračuje

18.11.2023 Hits:93 IWF

HK do 59 kg W Startovalo dvanáct děvčat. Zvítězila Svitlana Samuliak (UKR) 214 (98, 116) před Jessi...

Komentáře k MSJ 2023

17.11.2023 Hits:93 IWF

HK 45 kg W První soutěží juniorek se stala HK do 45 kg. Startovalo 13 děvčat. Zvítězila zkušená Bek...

IWF GRAND PRIX II.

25.11.2023 Hits:90 IWF

Blíží se termín 4. – 12. 12. 2023, ve kterém se bude konat GRAND PRIX II. v Dauhá. Na stránkách...

Ohlédnutí za juniorským mistrovstvím světa do 20 let

25.11.2023 Hits:88 IWF

Startovalo 107 juniorek z 33 států. V bodovém hodnocení zvítězilo domácí Mexiko s 628 body...

Důležitá komunikace týkající se seznamu zakázaných programů WADA 2024

14.11.2023 Hits:82 Reprezentační komise

Vážení sportovci, Dne 1. ledna 2024 vstoupí v platnost Seznam zakázaných látek WADA 2024. Důležité ...

Dnes MS juniorů končí

23.11.2023 Hits:80 IWF

HK 87 kg W Ve včerejší HK do 87 kg startovalo pouze sedm závodnic. Zatím výkonnostně nejslabší skup...

Jsme v polovině šampionátu

19.11.2023 Hits:79 IWF

HK 64 kg W Startovalo 20 juniorek. Zvítězila Estep Katahrine Emily (USA) 214 (94, 120) před Kanaďan...

TOP 12 + memoriál Milana Romana 2023 - odkaz na přímý přenos

30.11.2023 Hits:29 Informace

Termín: 2.12.2023, místo: Havířov

MČR a finále ligy starších žáků 2023

26.11.2023 Hits:136 ČSV

Termín: 25.11.2023, místo: Horní Suchá

Nadační fond západočeských olympioniků oceňoval sportovní legendy

25.11.2023 Hits:77 Informace

Město Cheb podpořilo neinvestičními příspěvky Nadační fond západočeských olympioniků. Na výročním se...

IWF GRAND PRIX II.

25.11.2023 Hits:90 IWF

Blíží se termín 4. – 12. 12. 2023, ve kterém se bude konat GRAND PRIX II. v Dauhá. Na stránkách...

Ohlédnutí za juniorským mistrovstvím světa do 20 let

25.11.2023 Hits:88 IWF

Startovalo 107 juniorek z 33 států. V bodovém hodnocení zvítězilo domácí Mexiko s 628 body...

Mistrovství světa juniorů skončilo

24.11.2023 Hits:70 IWF

HK +87 kg W V nejtěžší HK přes 87 kg startovalo jen šest závodnic. Zvítězila Wang Ling Chen (T...

Dnes MS juniorů končí

23.11.2023 Hits:80 IWF

HK 87 kg W Ve včerejší HK do 87 kg startovalo pouze sedm závodnic. Zatím výkonnostně nejslabší skup...

Vendula Šafratová sedmá

22.11.2023 Hits:75 IWF

HK 81 kg W Osm závodnic nastoupilo v HK d 81 kg W. Mezi nimi i naše jediná reprezentantka Vend...

Světový šampionát pokračuje

21.11.2023 Hits:67 IWF

HK 76 kg W Startovalo devět závodnic. Zvítězila Quinonez Jimenez (ECU) 234 (104, 130), druhá Ella N...

Finále ligy juniorů 2023 - dodatek rozpisu

21.11.2023 Hits:105 Rozpisy soutěží

Termín: 2.12.2023, místo: TJ Start Plzeň

Jablka nepadají daleko od stromu

20.11.2023 Hits:70 IWF

HK 71 kg W Na MSJ v Mexiku včera pokračovala soutěž HK W71 a M 81 kg. Garcia Gomez Mariana (ME...

Jsme v polovině šampionátu

19.11.2023 Hits:79 IWF

HK 64 kg W Startovalo 20 juniorek. Zvítězila Estep Katahrine Emily (USA) 214 (94, 120) před Kanaďan...

VC Plzně 2023 - výsledky

18.11.2023 Hits:161 Klubové soutěže

Termín: 18.11.2023, místo: TJ Start Plzeň

MČR ml. žáků + Finále ligy ml. žáků 2023 - výsledky, komentář

18.11.2023 Hits:170 ČSV

Termín: 18. 11. 2023, místo: Holešov

Mistrovství světa juniorů do 20 let pokračuje

18.11.2023 Hits:93 IWF

HK do 59 kg W Startovalo dvanáct děvčat. Zvítězila Svitlana Samuliak (UKR) 214 (98, 116) před Jessi...

Komentáře k MSJ 2023

17.11.2023 Hits:93 IWF

HK 45 kg W První soutěží juniorek se stala HK do 45 kg. Startovalo 13 děvčat. Zvítězila zkušená Bek...

Alexandr Džobák na MS J-20 2023

16.11.2023 Hits:118 IWF

V Mexiku začalo mistrovství světa juniorek a juniorů do 20 let. To je letošní poslední světový ...

MS juniorů a juniorek do 20 let 2023 začíná

15.11.2023 Hits:154 IWF

Alexandr Džobák startuje dnes (15.11.) ve 22.00 hodin, Vendula Šafratová 22. 11. v 1.00 hodin, ...

Diplomy z ME Masters 2023

14.11.2023 Hits:99 Masters

K dispozici a vytištění jsou diplomy pro účastníky mistrovství Evropy Masters, které se ko...

Důležitá komunikace týkající se seznamu zakázaných programů WADA 2024

14.11.2023 Hits:82 Reprezentační komise

Vážení sportovci, Dne 1. ledna 2024 vstoupí v platnost Seznam zakázaných látek WADA 2024. Důležité ...

VC Holešova 2023 - výsledky

13.11.2023 Hits:131 Klubové soutěže

Termín: 4.11.2023, místo: Holešov

Mistrovství Evropy seniorů 2024 - Časový harmonogram

13.11.2023 Hits:98 Rozpisy soutěží

Termín: 12.-20.2.2024, místo: Sofie, Bulharsko

MČR starších žáků 2023 - dodatek rozpisu

13.11.2023 Hits:149 Rozpisy soutěží

Termín: 25.11.2023, místo: Horní Suchá