Přehlídkou výborných výkonů a perfektní techniky vyvrcholila žákovská sezóna. Dvaadvacet českých rekordů potvrdilo stoupající výkonnost této věkové kategorie. Průměr družstev 559,08 Sb. (+43,3 Sb/2000), jednotlivců 186,36 (+14,4 Sb/2000), mluví jasnou řečí. Činnost středisek, přípravka mladších žáků, finanční zainteresovanost trenérů a v neposlední řadě naplněný slib uhrazení cestovních nákladů na soutěže družstev mládeže ze strany ČSV. To jsou hlavní důvody výkonnostního skoku v této věkové kategorii. V závěru soutěže byli vyhlášeni nejlepší žáci roku 2000. Čestné ceny předali předseda Českého svazu vzpírání Emil Brzóska a generální sekretář ČSV Zdeněk Eret.
Deset žáků ročníků 1988 – 1990, a na určený počet patnácti juniorů ročníků 1986 – 1987, budou z této kategorie zařazeni do CSP na 1. pololetí roku 2002. Mnozí svoji nominaci získali na této soutěži. Ostatním zůstávají již pouze zápolení na VC Kopřivnice a Finále ligy mládeže. Radek Hruškovský se dočkal spravedlivého ohodnocení v Sb. Zatím dostával pouze body za hmotnost 32 kg.
Překvapivě se do Finále neprobojovali svěřenci profesionálních trenérů středisek v Ostravě – Miroslava Kozla a v Havířově – Pavla Kheka. Jejich práce s touto věkovou skupinou je nevýrazná. Český svaz vzpírání zde doplácí na kumulaci trenérských funkcí! Jediný trenér v oddíle pro všechny věkové kategorie může určitou dobu existovat a být relativně úspěšný. Ale snížení výkonnosti je pouze otázkou času. A zde k tomu již došlo. Ostravští začali tento problém řešit. Trenér je ale stále aktivním závodníkem a řešení tedy není bez vad. Teoreticky by měli o titul bojovat pouze oddíly se statutem středisek. Naštěstí tomu tak není.
Mnozí borci se jistě objeví v širší nominaci juniorského družstva do 16 let. Trenér Miroslav Vrbka si jistě vybere dobře. V této kategorii máme co dohánět. V cizině mají její účastníci zajištěny profesionální podmínky, k tomu u nás v nejbližší době nedojde. Musíme se však připravit k účasti na ME J-16 důstojněji, než tomu bylo v posledních letech.