V nejnižší váhové kategorii juniorů byl sice zaznamenán o 10 kg horší výkon vítěze, jinak však byly výsledky poměrně vyšší, než o rok předtím v Kalmaru, v celém průřezu závodního pole. Petr Slabý by v r. 2001 uzavíral první šestici, nyní totéž stačilo „jen“ na osmé místo. Ostravský talent je jedním z našich největších příslibů. Na velkých soutěžích podává nejlepší výkony (co se týká Sinclaira byl lepší jen na MSJ v Havířově). Letošní vítěz Bulhar Ivajlo Filev má teprve 15 let…
Dva nejlepší z kat. do 62 kg loni 1. v kat. do 56 kg Jasen Stojanov a 4. Rus Roman Dobrianski stačili při přechodu o váhu výš ve výkonnosti přidat o 30, resp. 32,5 kg víc. Potvrzují, že v elitě dokáží borci přidat ke každému kilogramu tělesné hmotnosti alespoň pět kilo ve dvojboji; mnozí i víc. Ondřej Kučerka si na velké soutěži udělal osobák v dané kategorii i podle Sinclaira. Ještě tři roky pobude mezi borci do 20 let, ale nebude to mít snadné, před ním se umístilo pět kluků stejně „starých“ nebo i mladších. Úroveň závodu byla, krom nejvyšších stupínků zhruba stejná jako v r. 2001.
Juniorský fenomén Rus Vladislav Lukanin jezdící si pravidelně pro zlato (s výjimkou potvrzující pravidlo na MSJ v Havířově) vyhrál jen lehčí tělesnou vahou se zle dotírajícím Turkem Tanerem Sagirem. Druhý ze Sagirů, o dva roky starší, Nezir loňskou bramborovou medaili proměnil ve bronz. Bulhar Demirev přibral od Havířova sedm kilo a 32,5 kg v „totalu“, stačilo to na 5. místo. Potřetí za sebou byl vítěz o maličko horší, než ten kalmarský, nicméně Lukanin umí hodně (na M-Ruska v Kursku dělal už 330 (145-185).
Iraklis Psomiadis další z nespočetné líhně řeckých talentů, který se na velkém závodě objevil až loni doma na MSJ v Soluni, neměl vážnějšího rivala. Pro stříbro dostoupal Polák Dominik Dyderski loni až 8., jenže při absenci Ukrajince Lavrynjuka, potrestaných Arménů a lidí ročníku 1981 měl na tuto pozici „služební nárok.“ Kvalita soutěže v kat. do 77 kg byla ve všech směrech o něco horší než v Kalmaru.
V „85“ slavili plný triumf Bělorusové. Primát obhájil Andrej Rybakou, a vítězství si konečně náležitě vychutnal, protože kalmarský premiant Armén Namaljan byl po čase pro užití dopinku diskvalifikován. Výtečného Andreje doprovodil „na bedny“ krajan Mikalai Patocki; ten mezinárodně debutoval v 19 letech při váze 84,45 kg s dvojbojem 355 kg! Po bronzu sáhnul (loni o váhu níž až 9.) Polák Gorczycewski, k šesti kilům váhy ovšem musel přidat 47,5 kg ve dvojboji. Emil Balogh by se loni umístil výš, než na co jeho osobní rekord stačil letos; i na MSJ v Havířově však vystoupil tehdy dosud nejlépe, a to je pozitivum.
Supernova Turek Yilmaz Hakan (poprvé se mimo Turecko představil až na Havířově), přidal oproti MSJ 17,5 kg, což stačilo na původního favorita Poláka Bialeka, jemuž nestačilo ani 20kilové zlepšení proti Kalmaru. Čtyřiadevadesátka měla znamenitou úroveň. Na bronz bylo třeba o 22,5 kg víc, než rok předtím, na 6. místo dokonce o 35 kg!! A tak nesporně šikovný Bělorus Audzeye (současná transkripce jmen závodníků tohoto státu je mnohdy záhadou, opakuje se však, a tak je nutno tato nová zvláštní pravidla akceptovat) ač přidal oproti Kalmaru 10 kg, spadl o pozici níž.
V kat. do 105 kg byli jen dva 18letí, a oba Bělorusové. Zbytek nepočetného pole měl v juniorské kategorii poslední příležitost. Mj. i Tomáš Matykiewicz. Opět potěšil, opět si udělal vskutku pěkný osobáček. Navíc se poprvé v životě dostal přes 400 Sinclairových bodů. To všechno si zasloužilo cenné kovy, jenže soupeři byli proti. Tomáš oproti Kalmaru přidal 22,5 kg, nicméně vítězný Polák Marcin Dolega nasbíral ve srovnání s Kalmarem o 20 kg víc, třetí Rakušan Steiner také o 20 kg, Bělorus Ryžankou se zlepšil oproti MSJ 2001 v Soluni o 25 kg. K tomu se ještě „vynořil“ Rus Lapikov, a tak z toho pro syna slavného otce, který báječně pokračuje v rodové tradici, resultovala „jen“ pátá místa. Bezdiskusně ovšem Tomáše Matykiewicze pochvalme! Podle Sinclaira byl totiž na MEJ 27., zprůměrovaně tedy skoro v medaili, a nashromáždil dokonce víc Sinclairových bodů než vítěz „62“ Stojanov atd. Havířovský silák může už na OH v Aténách, natož v Pekingu, zúročit stálý růst i rozumnou startovní strategii, kdy neplýtvá zbytečně silami na spoustě nepodstatných závodů. Evidentně dobrý příklad, který by měl být i v tomto ohledu následován!! Nezapomeňme ani na Matykiewiczovu váhovou rezervu.
Z loňských účastníků supru v Kalmaru se objevil jen Rus Kozlov. Bulhaři ke své velké radosti objevili dalšího velikána – Veličko Čolakov poprvé vyrazil k čince za hranice až na MSJ v Havířově a rovnou tam dal 402,5 kg. V Nuoru byl ještě o 17,5 kg lepší; teď se jen mohou jeho trenéři bát, že mu „hodí lano“ z Kuvajtu, v jehož representaci už šíří slávu této bohaté země nejeden jeho krajan, a světoví statistici pak při jeho novém arabském jméně podnikají kolektivní pátrání ve snaze zjistit, o koho z už známých borců se vlastně jedná. Stříbrný Alexej Linik (v Nuoru 387,5 kg) údajně v březnu 2002 dal ve dvojboji v kat. do 105 kg 415 kg, výsledek z Taganrogu je ale pochybný…Loni čtvrtý Kozlov se zaradoval aspoň z bronzu. Petr Hejda si spravil náladu po prvním nezvládnutém základu v celé jeho sportovní dráze, kdy nedal základ - zrovna na MSJ v Havířově. Také on si připsal osobní rekord a dovršil dobrý dojem z našeho juniorského vystoupení, jež má ovšem podstatně lepší punc měřeno domácími, než světovými měřítky…
Díky, Lenko!
Vítězka kat. do 48 Turkyně Taylan Nurcan nazvedala o 12,5 kg víc, než předchozí premiantka z Kalmaru, na bronz bylo třeba o 17,5 kg víc, na 6. místo o 15 kg. Tato fakta, stejně jako letošní tabulky nejlepších vzpěraček světa, potvrzují, že v nejnižší ženské kategorii je nutno umět setsakramentsky mnoho. Není rovněž bez zajímavosti, že se na MEJ 2002 prosadily 19leté před o rok staršími.
Ještě více vzestupný trend charakterizuje kat. do 53 kg. Vyhrála sice Ruska Maria Chainova, a coby vítězka z Kalmaru ve váze do 48 kg přidala „jen“ 12,5 kg. Jenže, na bronz i na 6. místo bylo třeba o 32,5 kg víc. Mezi účastnicemi nebyla ani jedna 20letá! Loni stříbrná Polka Sachmacinská se proti Kalmaru polepšila o 5 kg, ale vyšla z toho pouze bramborová medaile.
Půvabná Polka Klejnowská je pro užití dopinku v trestu. Cesta nahoru se tedy uvolnila pro zbývající medailistky z Kalmaru Řekyni Charikliu Kastritsiovou a Maďarku Nagyovou, a ty šanci dokonale využily. Pro zbývající bronz si přijela loni 6. Lazarinka Željazkovová, dívka se vzpěračsky chvalně proslulým příjmením, zatímco jiná příslušnice slavného rodu Simona Galabarová se musela spokojit jen s 5. místem o váhu níž.
V kat. do 63 kg naplnila ambice Lenka Orságová. Dočkala se i medaile, bronzové v trhu! České vzpírání takové povzbuzení už moc potřebovalo, a tak Lence, a všem dalším, kdož se na jejím úspěchu podílejí, díky! Při tom všem se navršilo ještě hodně smůly. O bronz ve dvojboji přišla naše reprezentantka jen proto, že byla, při rovnosti výkonu o jeden, jediný dekagram těžší! Kousíček bylo i ke stříbru… Kéž je to tedy příště ještě blýskavější!! V Nuoru Lenka správně načasovala formu, osobní rekord ve dvojboji posunula o pět kilo, sinclairovský takřka o 4 body. Prostě, všechna čest. Nejvíce se v této soutěži radovaly obě vítězné Turkyně, zejména první Ay Dondu, nešťastnější však byla Němka Reinfranková. Porazila Lenku Orságovou právě díky tomu, že vážila 61,99 kg, zatímco česká vzpěračka 62,00 kg.
Nový „ruský zázrak“ teprve 15letá Zarema Kasajevová přibrala za rok necelých šest kilo, ve dvojboji ovšem přidala 45 kg, a tak zákonitě přetavila loňské stříbro ve třpytivé zlato v kat. do 69 kg! Očekávaný růst výkonnosti v této hmotnosti se stal skutečností, k bronzu bylo třeba o 22,5 kg víc, k 6. místu 15 kg. V Kalmaru si za 192,5 kg odvezla Ruska Milkinová bronz, v Nuoru na Polku Florczykovou se 190 kg vybylo jen sedmé pořadí…
Ruská hymna se hrála i závěrečném ceremoniálu po kat. do 75 kg. Vyhrála 17letá Natalija Zabolotná, ač vážila necelých 72 kg. Čtyři kila váhy navíc proti MSJ v Havířově umocnila přídavkem 20 kg ve dvojboji a „odrovnala“ tím všechny soupeřky. Zatímco v Kalmaru se nad 202,5 kg dostala pouze Natalija Gagarinová (220 kg), v Nuoru tohle a leckdy mnohem víc zvládlo sedm vyznavaček činky! Na bronz bylo nutné dělat o 40 kg, na 6. příčku o 37,5 kg víc. To jsou věci, viďte!?
Zmíněná Gagarinová mezitím přešla o váhu výš a na ruském šampionátu udivila zápočtem 250 kg. Ani to ale nemohlo stačit na favoritku, loňskou vicemistryni (za proslulou Wróbelovou) Řekyni Vasiliki Kasapiovou. Ta zopakovala 255 kg z MSJ v Havířově, a nebylo co řešit. Druhý ukrajinský bronz dobyla Dovhalová a upozornila na zřetelný ukrajinský vzestup. Už skoro kolovrátkově je nutné připomenout, že k tomu musela dát o 25 kg víc, než obdobně postavená medailistka v Kalmaru, zatímco k 6. pořadí bylo třeba přidat rovný půlmetrák!! Jaká smršť provanula tuto kategorii vyplývá z osudu Němky Schöppeové. Na MEJ 2001 si za 200 kg vysloužila bronz. V Nuoru za 215 kg jen 6. místo…
V klasifikaci národů se v prvních trojicích juniorů i juniorek nejvýše dostaly reprezentace Turecka, Ruska a Řecka, a to vždy i ve stejném sledu. Naši si proti Kalmaru polepšili, muži z 15. místa na 9.(!), ženy z 15. o jednu pozici výš. V roce 2003 to ale bude nepoměrně těžší.
Závěrem se podívejme na výmluvnou a tuze zajímavou tabulku! U každého z našich zástupců najdete tři cifry. První ukazuje procenta z výkonu vítěze na MEJ 2002, druhá totéž ke 3. místu, třetí k 6. místu. Z tohoto poměrně objektivního úhlu vidění shledáme, že jsme se sice nepochybně polepšili a start v Nuoru můžeme jednoznačně pokládat za zdárný, do evropské, natož do světové špičky ale máme (až na čestné výjimky T. Matykiewicze a L. Orságové) dost nebo někdy až náramně daleko. Což by ale nemělo naše reprezentanty zlomit, nýbrž motivovat!!
Orságová | 92,5 | 100,0 | 113,8% |
Slabý | 92,7 | 93,7 | 98,9% |
Kučerka | 81,3 | 84,3 | 85,8% |
Balogh | 76,5 | 82,0 | 86,4% |
Matykiewicz | 91,4 | 95,5 | 102,1% |
Hejda*/ | 82,1 | 89,6 | 104,5% |
*/ Reálněji však výkonnost Petra Hejdy vyjadřuje zápočet vztahující se ke kat. do 105 kg (85,2; 89,0; 95,2%), protože na MEJ z taktických důvodů vážil jen 105,89 kg.
Dr. Rudolf Drmola