Český svaz vzpírání
 

Juniorské ME (Nuoro, 2. – 6. 10. 2002)

Zlepšili jsme se

V nejnižší váhové kategorii juniorů byl sice zaznamenán o 10 kg horší výkon vítěze, jinak však byly výsledky poměrně vyšší, než o rok předtím v Kalmaru, v celém průřezu závodního pole. Petr Slabý by v r. 2001 uzavíral první šestici, nyní totéž stačilo „jen“ na osmé místo. Ostravský talent je jedním z našich největších příslibů. Na velkých soutěžích podává nejlepší výkony (co se týká Sinclaira byl lepší jen na MSJ v Havířově). Letošní vítěz Bulhar Ivajlo Filev má teprve 15 let…

Dva nejlepší z kat. do 62 kg loni 1. v kat. do 56 kg Jasen Stojanov a 4. Rus Roman Dobrianski stačili při přechodu o váhu výš ve výkonnosti přidat o 30, resp. 32,5 kg víc. Potvrzují, že v elitě dokáží borci přidat ke každému kilogramu tělesné hmotnosti alespoň pět kilo ve dvojboji; mnozí i víc. Ondřej Kučerka si na velké soutěži udělal osobák v dané kategorii i podle Sinclaira. Ještě tři roky pobude mezi borci do 20 let, ale nebude to mít snadné, před ním se umístilo pět kluků stejně „starých“ nebo i mladších. Úroveň závodu byla, krom nejvyšších stupínků zhruba stejná jako v r. 2001.

Juniorský fenomén Rus Vladislav Lukanin jezdící si pravidelně pro zlato (s výjimkou potvrzující pravidlo na MSJ v Havířově) vyhrál jen lehčí tělesnou vahou se zle dotírajícím Turkem Tanerem Sagirem. Druhý ze Sagirů, o dva roky starší, Nezir loňskou bramborovou medaili proměnil ve bronz. Bulhar Demirev přibral od Havířova sedm kilo a 32,5 kg v „totalu“, stačilo to na 5. místo. Potřetí za sebou byl vítěz o maličko horší, než ten kalmarský, nicméně Lukanin umí hodně (na M-Ruska v Kursku dělal už 330 (145-185).

Iraklis Psomiadis další z nespočetné líhně řeckých talentů, který se na velkém závodě objevil až loni doma na MSJ v Soluni, neměl vážnějšího rivala. Pro stříbro dostoupal Polák Dominik Dyderski loni až 8., jenže při absenci Ukrajince Lavrynjuka, potrestaných Arménů a lidí ročníku 1981 měl na tuto pozici „služební nárok.“ Kvalita soutěže v kat. do 77 kg byla ve všech směrech o něco horší než v Kalmaru.

V „85“ slavili plný triumf Bělorusové. Primát obhájil Andrej Rybakou, a vítězství si konečně náležitě vychutnal, protože kalmarský premiant Armén Namaljan byl po čase pro užití dopinku diskvalifikován. Výtečného Andreje doprovodil „na bedny“ krajan Mikalai Patocki; ten mezinárodně debutoval v 19 letech při váze 84,45 kg s dvojbojem 355 kg! Po bronzu sáhnul (loni o váhu níž až 9.) Polák Gorczycewski, k šesti kilům váhy ovšem musel přidat 47,5 kg ve dvojboji. Emil Balogh by se loni umístil výš, než na co jeho osobní rekord stačil letos; i na MSJ v Havířově však vystoupil tehdy dosud nejlépe, a to je pozitivum.

Supernova Turek Yilmaz Hakan (poprvé se mimo Turecko představil až na Havířově), přidal oproti MSJ 17,5 kg, což stačilo na původního favorita Poláka Bialeka, jemuž nestačilo ani 20kilové zlepšení proti Kalmaru. Čtyřiadevadesátka měla znamenitou úroveň. Na bronz bylo třeba o 22,5 kg víc, než rok předtím, na 6. místo dokonce o 35 kg!! A tak nesporně šikovný Bělorus Audzeye (současná transkripce jmen závodníků tohoto státu je mnohdy záhadou, opakuje se však, a tak je nutno tato nová zvláštní pravidla akceptovat) ač přidal oproti Kalmaru 10 kg, spadl o pozici níž.

V kat. do 105 kg byli jen dva 18letí, a oba Bělorusové. Zbytek nepočetného pole měl v juniorské kategorii poslední příležitost. Mj. i Tomáš Matykiewicz. Opět potěšil, opět si udělal vskutku pěkný osobáček. Navíc se poprvé v životě dostal přes 400 Sinclairových bodů. To všechno si zasloužilo cenné kovy, jenže soupeři byli proti. Tomáš oproti Kalmaru přidal 22,5 kg, nicméně vítězný Polák Marcin Dolega nasbíral ve srovnání s Kalmarem o 20 kg víc, třetí Rakušan Steiner také o 20 kg, Bělorus Ryžankou se zlepšil oproti MSJ 2001 v Soluni o 25 kg. K tomu se ještě „vynořil“ Rus Lapikov, a tak z toho pro syna slavného otce, který báječně pokračuje v rodové tradici, resultovala „jen“ pátá místa. Bezdiskusně ovšem Tomáše Matykiewicze pochvalme! Podle Sinclaira byl totiž na MEJ 27., zprůměrovaně tedy skoro v medaili, a nashromáždil dokonce víc Sinclairových bodů než vítěz „62“ Stojanov atd. Havířovský silák může už na OH v Aténách, natož v Pekingu, zúročit stálý růst i rozumnou startovní strategii, kdy neplýtvá zbytečně silami na spoustě nepodstatných závodů. Evidentně dobrý příklad, který by měl být i v tomto ohledu následován!! Nezapomeňme ani na Matykiewiczovu váhovou rezervu.

Z loňských účastníků supru v Kalmaru se objevil jen Rus Kozlov. Bulhaři ke své velké radosti objevili dalšího velikána – Veličko Čolakov poprvé vyrazil k čince za hranice až na MSJ v Havířově a rovnou tam dal 402,5 kg. V Nuoru byl ještě o 17,5 kg lepší; teď se jen mohou jeho trenéři bát, že mu „hodí lano“ z Kuvajtu, v jehož representaci už šíří slávu této bohaté země nejeden jeho krajan, a světoví statistici pak při jeho novém arabském jméně podnikají kolektivní pátrání ve snaze zjistit, o koho z už známých borců se vlastně jedná. Stříbrný Alexej Linik (v Nuoru 387,5 kg) údajně v březnu 2002 dal ve dvojboji v kat. do 105 kg 415 kg, výsledek z Taganrogu je ale pochybný…Loni čtvrtý Kozlov se zaradoval aspoň z bronzu. Petr Hejda si spravil náladu po prvním nezvládnutém základu v celé jeho sportovní dráze, kdy nedal základ - zrovna na MSJ v Havířově. Také on si připsal osobní rekord a dovršil dobrý dojem z našeho juniorského vystoupení, jež má ovšem podstatně lepší punc měřeno domácími, než světovými měřítky…

Díky, Lenko!

Vítězka kat. do 48 Turkyně Taylan Nurcan nazvedala o 12,5 kg víc, než předchozí premiantka z Kalmaru, na bronz bylo třeba o 17,5 kg víc, na 6. místo o 15 kg. Tato fakta, stejně jako letošní tabulky nejlepších vzpěraček světa, potvrzují, že v nejnižší ženské kategorii je nutno umět setsakramentsky mnoho. Není rovněž bez zajímavosti, že se na MEJ 2002 prosadily 19leté před o rok staršími.

Ještě více vzestupný trend charakterizuje kat. do 53 kg. Vyhrála sice Ruska Maria Chainova, a coby vítězka z Kalmaru ve váze do 48 kg přidala „jen“ 12,5 kg. Jenže, na bronz i na 6. místo bylo třeba o 32,5 kg víc. Mezi účastnicemi nebyla ani jedna 20letá! Loni stříbrná Polka Sachmacinská se proti Kalmaru polepšila o 5 kg, ale vyšla z toho pouze bramborová medaile.

Půvabná Polka Klejnowská je pro užití dopinku v trestu. Cesta nahoru se tedy uvolnila pro zbývající medailistky z Kalmaru Řekyni Charikliu Kastritsiovou a Maďarku Nagyovou, a ty šanci dokonale využily. Pro zbývající bronz si přijela loni 6. Lazarinka Željazkovová, dívka se vzpěračsky chvalně proslulým příjmením, zatímco jiná příslušnice slavného rodu Simona Galabarová se musela spokojit jen s 5. místem o váhu níž.

V kat. do 63 kg naplnila ambice Lenka Orságová. Dočkala se i medaile, bronzové v trhu! České vzpírání takové povzbuzení už moc potřebovalo, a tak Lence, a všem dalším, kdož se na jejím úspěchu podílejí, díky! Při tom všem se navršilo ještě hodně smůly. O bronz ve dvojboji přišla naše reprezentantka jen proto, že byla, při rovnosti výkonu o jeden, jediný dekagram těžší! Kousíček bylo i ke stříbru… Kéž je to tedy příště ještě blýskavější!! V Nuoru Lenka správně načasovala formu, osobní rekord ve dvojboji posunula o pět kilo, sinclairovský takřka o 4 body. Prostě, všechna čest. Nejvíce se v této soutěži radovaly obě vítězné Turkyně, zejména první Ay Dondu, nešťastnější však byla Němka Reinfranková. Porazila Lenku Orságovou právě díky tomu, že vážila 61,99 kg, zatímco česká vzpěračka 62,00 kg.

Nový „ruský zázrak“ teprve 15letá Zarema Kasajevová přibrala za rok necelých šest kilo, ve dvojboji ovšem přidala 45 kg, a tak zákonitě přetavila loňské stříbro ve třpytivé zlato v kat. do 69 kg! Očekávaný růst výkonnosti v této hmotnosti se stal skutečností, k bronzu bylo třeba o 22,5 kg víc, k 6. místu 15 kg. V Kalmaru si za 192,5 kg odvezla Ruska Milkinová bronz, v Nuoru na Polku Florczykovou se 190 kg vybylo jen sedmé pořadí…

Ruská hymna se hrála i závěrečném ceremoniálu po kat. do 75 kg. Vyhrála 17letá Natalija Zabolotná, ač vážila necelých 72 kg. Čtyři kila váhy navíc proti MSJ v Havířově umocnila přídavkem 20 kg ve dvojboji a „odrovnala“ tím všechny soupeřky. Zatímco v Kalmaru se nad 202,5 kg dostala pouze Natalija Gagarinová (220 kg), v Nuoru tohle a leckdy mnohem víc zvládlo sedm vyznavaček činky! Na bronz bylo nutné dělat o 40 kg, na 6. příčku o 37,5 kg víc. To jsou věci, viďte!?

Zmíněná Gagarinová mezitím přešla o váhu výš a na ruském šampionátu udivila zápočtem 250 kg. Ani to ale nemohlo stačit na favoritku, loňskou vicemistryni (za proslulou Wróbelovou) Řekyni Vasiliki Kasapiovou. Ta zopakovala 255 kg z MSJ v Havířově, a nebylo co řešit. Druhý ukrajinský bronz dobyla Dovhalová a upozornila na zřetelný ukrajinský vzestup. Už skoro kolovrátkově je nutné připomenout, že k tomu musela dát o 25 kg víc, než obdobně postavená medailistka v Kalmaru, zatímco k 6. pořadí bylo třeba přidat rovný půlmetrák!! Jaká smršť provanula tuto kategorii vyplývá z osudu Němky Schöppeové. Na MEJ 2001 si za 200 kg vysloužila bronz. V Nuoru za 215 kg jen 6. místo…

V klasifikaci národů se v prvních trojicích juniorů i juniorek nejvýše dostaly reprezentace Turecka, Ruska a Řecka, a to vždy i ve stejném sledu. Naši si proti Kalmaru polepšili, muži z 15. místa na 9.(!), ženy z 15. o jednu pozici výš. V roce 2003 to ale bude nepoměrně těžší.

Závěrem se podívejme na výmluvnou a tuze zajímavou tabulku! U každého z našich zástupců najdete tři cifry. První ukazuje procenta z výkonu vítěze na MEJ 2002, druhá totéž ke 3. místu, třetí k 6. místu. Z tohoto poměrně objektivního úhlu vidění shledáme, že jsme se sice nepochybně polepšili a start v Nuoru můžeme jednoznačně pokládat za zdárný, do evropské, natož do světové špičky ale máme (až na čestné výjimky T. Matykiewicze a L. Orságové) dost nebo někdy až náramně daleko. Což by ale nemělo naše reprezentanty zlomit, nýbrž motivovat!!

Orságová 92,5 100,0 113,8%
Slabý 92,7 93,7 98,9%
Kučerka 81,3 84,3 85,8%
Balogh 76,5 82,0 86,4%
Matykiewicz 91,4 95,5 102,1%
Hejda*/ 82,1 89,6 104,5%

*/ Reálněji však výkonnost Petra Hejdy vyjadřuje zápočet vztahující se ke kat. do 105 kg (85,2; 89,0; 95,2%), protože na MEJ z taktických důvodů vážil jen 105,89 kg.

Dr. Rudolf Drmola


  1. Nejčtenější články
  2. Poslední články

2. kolo ligy ml. a st. žáků 2024

20.05.2024 Hits:502 ČSV

Termín: 18.5.2024, místo: TJ Chomutov, SKV B. Bohumín, ASK T. Kopřivnice

Mistrovství ČR mužů a žen 2024 - aktualizovaný dodatek rozpisu

06.06.2024 Hits:474 Rozpisy soutěží

Termín: 8. - 9. 6. 2024, místo: TAK Hellas Brno

2. kolo 3. ligy mužů 2024 - výsledky

30.05.2024 Hits:388 ČSV

Termín: 25. 5. 2024, místo: Rotava, Holešov, Brno - New Park gym

MČR mužů a žen 2024 - výsledky

09.06.2024 Hits:368 ČSV

 O víkendu 8.- 9. června proběhlo v prostorách vzpírárny TAK Hellas Brno Mistrovství České repu...

MČR juniorek a juniorů do 17 let 2024 - výsledky, komentáře, fotogalerie

01.06.2024 Hits:306 ČSV

Juniorky do 17 let Sokol JS Zlín byl pořadatelem národního šampionátu mládeže do 17 let. Juniorek o...

Zemřel Miloš Šnajdr (1950 – 2024)

02.06.2024 Hits:235 Informace

Včera, po krátké srdeční slabosti zemřel v nedožitých 74 letech Miloš Šnajdr, mistr Českosloven...

2. kolo 3. ligy mužů 2024 - dodatek

20.05.2024 Hits:195 Rozpisy soutěží

Termín: 25. 5. 2024, místo: Rotava, Holešov, Brno - New Park gym

Víte že (1) …

17.05.2024 Hits:190 Historie

Občas budeme pod značkou "Víte že ..."  publikovat zajímavosti z historie vzpírání. Jediným, k...

Víte že (2) …

19.05.2024 Hits:171 Informace

Prvním vzpěračem, který překonal hranici 200 kg v tahu, se stal dne 18. 6. 1967 v Sofii Le...

Mistrovství Evropy do 15 a 17 let 2024

20.05.2024 Hits:167 EWF

Finální startovní listina pro mistrovství Evropy v Soluni těch nejmladších, udává ve věkových k...

Ohlédnutí za 12. MS mládeže do 17 let v Limě

28.05.2024 Hits:162 IWF

Startovalo 140 juniorek z 42 států. Soutěž nedokončilo osm závodnic. V bodovém hodnocení zvítěz...

České vzpírání - Tabulky 21. století (6) - Masters ženy a muži

23.05.2024 Hits:161 Publikace

Absolutní novinka!! Proč naprostá novinka? Inu, před časem jsem po několika letech práce a nekonečn...

Miloš Šnajdr: Mistr čtyř sportů

03.06.2024 Hits:160 Historie

INTRO: Trváním, výsledky a hlavně rozsahem svých sportovních aktivit neměl (a dosud nemá) v&nbs...

Młode Talenty 2024

27.05.2024 Hits:156 Ostatní

Termín: 25.5.2024, místo: Gdaňsk, Polsko Soutěž byla kvalitní a bez problémů. Závodilo se ve čtyřec...

Mistrovství světa nejmladších končí

26.05.2024 Hits:154 IWF

V sobotu 25. 5. nastoupil do soutěže náš třetí a poslední reprezentant Jan MATĚJKA, který start...

2. kolo ligy Masters s mezinárodní účastí 2024 - rozpis

27.05.2024 Hits:152 Masters

Termín: 29.6.2024, místo: TAK Hellas Brno

Možnosti parkování během konání MČR juniorů do 17 let 2024

29.05.2024 Hits:148 Informace

Dobrý den přátelé vzpírání, jelikož se nám blíží termín MČR juniorů do 17 let, které se bude konat ...

Víte že (4) …

01.06.2024 Hits:142 Informace

Z tabulek z roku 1985 nejlepších 10 vzpěračů každé HK za uplynulý rok zjistíme, že 200 kg ...

Mistrovství světa mládeže do 17 let 2024

21.05.2024 Hits:140 IWF

Zítra začíná MS W17+M17. Nejnovější startovní listina nám představuje 282 startujících, 141 juniorek...

VT reprezentace v Bobrově

18.05.2024 Hits:134 Informace

V Bobrově na Slovensku proběhlo závěrečné soustředění před MS U17 v Peru a předposlední VT před ME U...

International ATX Ladies Cup 2024

28.05.2024 Hits:134 Ostatní

V pátek 10. května a v sobotu 11. května 2024 se v německém Sangerhausenu uskutečnil ...

Výcvikový tábor olympijských nadějí

28.05.2024 Hits:130 Reprezentační komise

V tomto týdnu probíhá v prostorách OLYMP CSMV soustředění potenciálních olympijských nadějí. Komise ...

Druhý den na šampionátu v Limě

25.05.2024 Hits:130 IWF

Ve čtvrtek se rozdělily sady dalších čtyř hmotnostních kategorií. Juniorky uzavřeli HK do 49 kg a 55...

Mistrovství světa juniorů do 17 let zahájeno

23.05.2024 Hits:127 IWF

Včera byly na mistrovství světa juniorů do 17 let v Limě rozdány první sady medailí. V HK ...

České vzpírání (8) - Tabulky 21. století - muži

16.06.2024 Hits:52 Publikace

Konečně jsem se dostal k jasně nejrozsáhlejší bilanci, jakou jsem kdy, pro jedinou věkovou skup...

2. kolo vysokoškolské ligy 2023 - 2024 - výsledky

15.06.2024 Hits:54 Ostatní

V sobotu 15.6. se konalo v prostorách Ultimate Fitness Olomouc 2. kolo vysokoškolské ligy ve vzpírán...

České vzpírání (7) - Tabulky 21. století - ženy

15.06.2024 Hits:92 Publikace

Tohle je nejrozsáhlejší bilance českého ženského vzpírání, jakou jsem kdy publikoval. Měla by se v&n...

MČR mužů a žen 2024 - výsledky

09.06.2024 Hits:368 ČSV

 O víkendu 8.- 9. června proběhlo v prostorách vzpírárny TAK Hellas Brno Mistrovství České repu...

Mistrovství ČR mužů a žen 2024 - aktualizovaný dodatek rozpisu

06.06.2024 Hits:474 Rozpisy soutěží

Termín: 8. - 9. 6. 2024, místo: TAK Hellas Brno

Miloš Šnajdr: Mistr čtyř sportů

03.06.2024 Hits:160 Historie

INTRO: Trváním, výsledky a hlavně rozsahem svých sportovních aktivit neměl (a dosud nemá) v&nbs...

Zemřel Miloš Šnajdr (1950 – 2024)

02.06.2024 Hits:235 Informace

Včera, po krátké srdeční slabosti zemřel v nedožitých 74 letech Miloš Šnajdr, mistr Českosloven...

MČR juniorek a juniorů do 17 let 2024 - výsledky, komentáře, fotogalerie

01.06.2024 Hits:306 ČSV

Juniorky do 17 let Sokol JS Zlín byl pořadatelem národního šampionátu mládeže do 17 let. Juniorek o...

Zpráva IWF/ITA 2023: další úspěšný rok v boji proti dopingu!

01.06.2024 Hits:124 Antidoping

IWF s potěšením oznamuje statistiky za rok 2023 týkající se jejích antidopingových aktivit ve spolup...

Víte že (4) …

01.06.2024 Hits:142 Informace

Z tabulek z roku 1985 nejlepších 10 vzpěračů každé HK za uplynulý rok zjistíme, že 200 kg ...

2. kolo 3. ligy mužů 2024 - výsledky

30.05.2024 Hits:388 ČSV

Termín: 25. 5. 2024, místo: Rotava, Holešov, Brno - New Park gym

Možnosti parkování během konání MČR juniorů do 17 let 2024

29.05.2024 Hits:148 Informace

Dobrý den přátelé vzpírání, jelikož se nám blíží termín MČR juniorů do 17 let, které se bude konat ...

International ATX Ladies Cup 2024

28.05.2024 Hits:134 Ostatní

V pátek 10. května a v sobotu 11. května 2024 se v německém Sangerhausenu uskutečnil ...

Ohlédnutí za 12. MS mládeže do 17 let v Limě

28.05.2024 Hits:162 IWF

Startovalo 140 juniorek z 42 států. Soutěž nedokončilo osm závodnic. V bodovém hodnocení zvítěz...

Víte že (3) …

28.05.2024 Hits:125 Historie

První medaili na MS vybojoval Antonín Nejedlík ve Vídni v roce 1908. Startoval v HK do 80 ...

Výcvikový tábor olympijských nadějí

28.05.2024 Hits:130 Reprezentační komise

V tomto týdnu probíhá v prostorách OLYMP CSMV soustředění potenciálních olympijských nadějí. Komise ...

Młode Talenty 2024

27.05.2024 Hits:156 Ostatní

Termín: 25.5.2024, místo: Gdaňsk, Polsko Soutěž byla kvalitní a bez problémů. Závodilo se ve čtyřec...

2. kolo ligy Masters s mezinárodní účastí 2024 - rozpis

27.05.2024 Hits:152 Masters

Termín: 29.6.2024, místo: TAK Hellas Brno

Mistrovství světa nejmladších končí

26.05.2024 Hits:154 IWF

V sobotu 25. 5. nastoupil do soutěže náš třetí a poslední reprezentant Jan MATĚJKA, který start...

6. ročník CrossGames pro děti 2024

26.05.2024 Hits:109 Klubové soutěže

V sobotu se konala v Bohumíně vzpěračská soutěž a to již 6. ročním crossgames pro děti. Na poslední ...

Druhý den na šampionátu v Limě

25.05.2024 Hits:130 IWF

Ve čtvrtek se rozdělily sady dalších čtyř hmotnostních kategorií. Juniorky uzavřeli HK do 49 kg a 55...

České vzpírání - Tabulky 21. století (6) - Masters ženy a muži

23.05.2024 Hits:161 Publikace

Absolutní novinka!! Proč naprostá novinka? Inu, před časem jsem po několika letech práce a nekonečn...

Mistrovství světa juniorů do 17 let zahájeno

23.05.2024 Hits:127 IWF

Včera byly na mistrovství světa juniorů do 17 let v Limě rozdány první sady medailí. V HK ...

Mistrovství světa mládeže do 17 let 2024

21.05.2024 Hits:140 IWF

Zítra začíná MS W17+M17. Nejnovější startovní listina nám představuje 282 startujících, 141 juniorek...