Odkazy

Asie má v IWF velmi silné zastoupení ve 45 státech. Z tohoto množství je 5 států z bývalého SSSR. Prezentace odznaků 19 národních vzpěračských federací asijského kontinentu je jen slabým odvarem z tohoto množství. Získat ale odznaky většiny států je nadlidský výkon. Soutěží se mnohé z nich zúčastňují velmi sporadicky a zůstává otázkou, zda je pro svoji prezentaci používají.

Státy tohoto regionu v posledních letech přebírají výkonnostní iniciativu. Zejména Čína, která se vrátila do MOV v roce 1984, dosáhla ve sportu od té doby nebývalého rozmachu. Pozadu nezůstává Severní Korea, Tchaj-wan a Thajsko.  I po vyhodnocení dopingových problémů z reanalýz odběrů z OH 2008 a 2012 se do absolutní elity počítá Kazachstán. Počty medailí z OH: Čína 31+15+8, Severní Korea 5+8+5, Korea 3+7+5, Japonsko 2+3+9 atd.

Čína má v držení všech věkových kategoriích mužů 29% a žen 36% světových rekordů. Asie celkem 60% světových rekordů v kategoriích mužů a 50% žen. Zejména v těžších hmotnostních kategoriích se prosazují muži Iránu. Na světových soutěžích se však prosazují i vzpěrači Vietnamu, Japonska a Indonésie. První vítězkou mistrovství světa se v roce 1987 stala Cai Jun (CHN). Mnohé výkony na národních šampionátech Číny jsou za hranicí světových rekordů. V ročních ratingových listinách z TOP 20, je polovina závodnic čínské národnosti. Takovou mají převahu v ženském vzpírání ve světovém měřítku. V kategorii mužů náznak podobné převahy můžeme najít v první polovině hmotnostních kategorií.

 

Karel Prohl

 

Afganistán
Barma - Myanmar
Emiráty (SAE)
Filipíny
Indie
Irák
Irán
Japonsko
Korea
Korea
Malajsie
Mongolsko
Pakistán
Saudská Arábie
Severní Korea
Sýrie
Tchaj-wan
Thajsko
Čína
Čína