Odkazy

Začátkem roku 2021 půjdou do tisku dvě knihy s historií Československého a Českého vzpírání. První se jmenuje „Statistika Československé a České reprezentace 1920 – 2020“, druhá „Mistři Československé a České republiky 1919 – 2020“. V reprezentaci v průběhu 101 let na vrcholných soutěžích startovalo 313 žen a mužů. Snahou je, aby každý reprezentant, který reprezentoval na ME-MS-OH žen a mužů, zde měl svoji fotografii na čince. Překvapivě chybí snímky z doby nedávno minulé. 

Číst dál...

IWF nedávno zahájil robustní proces strukturálních reforem a přezkumu správy věcí veřejných s cílem podpořit transparentnost, modernizaci a odpovědnost na všech frontách a zároveň dodržovat nejvyšší standardy řádné správy a finanční integrity.

V rámci tohoto procesu se Výkonná rada IWF formálně rozhodla propustit členy stálých antidopingových komisí IWF s cílem označit nový začátek a posílit správu, nezávislost a celkovou účinnost antidopingového úsilí IWF. Výkonná rada IWF se dále rozhodla formálně pověřit Mezinárodní testovací agenturu (ITA) k provádění nezávislého přezkumu a hodnocení všech antidopingových komisí, včetně revize jejich správy, poslání, složení, zadávacích podmínek a také navrhování nových členů, kteří budou jmenováni do komisí. Tyto orgány budou složeny z nezávislých odborníků v oblasti antidopingového anebo sportovního práva a budou podporovat práci ITA a IWF při udržování čistých soutěží a zdravého prostředí pro všechny účastníky.

V této souvislosti IWF a ITA poskytují všem členským federacím IWF  příležitost jmenovat jednoho kandidáta do Antidopingové komise IWF (ADC).

ADC bude mít poradní roli v boji proti dopingu a bude podporovat Výkonnou radu IWF při sledování povinností IWF, přičemž bude zachovávat nezávislost antidopingového programu IWF, jak jej plně provádí autonomie ITA.

Číst dál...

Z důvodu epidemie koronaviru byly zrušeny světové šampionáty juniorů do 20 let (Rumunsko), Masters (USA), vysokoškoláků (Korea), mistrovství Evropy do 20 a 23 let (Finsko). V příštím roce se měly konat olympijské hry mládeže (Somálsko), které jsou s předstihem zrušeny již letos. Velké obavy panují s mistrovstvím Evropy juniorů do 15 a 17 let (Lotyšsko). Necelé čtyři týdny před zahájením není potvrzen pořadatel. V Rumunsku a Finsku se jednalo také o kvalifikaci na OH 2020.

Číst dál...

 

 

Číst dál...

Nadcházející mistrovství Evropy juniorů do 20 a 23 let, které se mělo konat v termínu 12. – 20. 9. 2020 ve finském Rovaniemi je vzhledem k situaci vývoje Covid-19 zrušeno. Pořadatelství Rovaniemi je potvrzeno pro příští rok 2021. Dá se předpokládat, že to není poslední soutěž, o kterou letos ještě přijdeme. Zatím nemáme žádné čerstvé zprávy o blížícím se evropském šampionátu juniorů do 15 a 17 let, které se má konat ve dnech 18. – 30. 8. 2020 v Lotyšsku (snad Ventspils). Konkrétní informace očekáváme každým dnem. Ještě včera jsme mohli do Lotyšska cestovat volně. Od soboty 25. 7. 2020 nás Lotyši vyřadili ze seznamu bezpečných zemí, a to není dobrá zpráva.

Číst dál...

 

Číst dál...

Senegal a Mezinárodní olympijský výbor IOC) se vzájemně dohodly odložit YOG Dakar 2022 na rok 2026.Návrh prezidenta Mackyho Salla uvítal předseda IOC Thomas Bach po podrobných diskusích na toto téma. Toto odložení splňuje požadavek odpovědnosti a obavy o efektivitu uložené současnými okolnostmi. Odložení programu Dakar 2022 umožňuje IOC, národním olympijským výborům (NOC) a mezinárodním federacím (IF) lépe plánovat jejich činnosti, které byly silně ovlivněny odložením olympijských her Tokio 2020, následným odložením hlavních mezinárodních sportovních akcí. IOC a Senegal chápou, že tato zpráva bude pro mnoho mladých sportovců zklamáním. 

Číst dál...

Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU) potvrdila, že univerzitní šampionát ve vzpírání, který se měl konat v Gangjinu (KOR) ve dnech 20. – 24. 10. 2020, se z důvodu nebezpečí šíření CIVID-19 ruší. Zrušena jsou také mistrovství v zápase, karate, badmintonu, moderním pětiboji, kanoistické sporty a střelba.

Číst dál...

Podoba těchto tabulek je, samozřejmě, rovněž ovlivněna předcházející absencí některých plánovaných soutěží. Nicméně, i tak je, myslím, zajímavá a někdy dokonce i hodně průkazná, zejména tehdy, kdy se uskutečnila týmová zápolení podle původního kalendáře, tj. u žáků či juniorů.

Tabulky jsou průřezově generovány v souladu s počtem startujících v týmových kláních. Pro lepší orientaci připojuji i soubory rekapitulující počet letos aktivně závodících v každém oddílu. Z těchto rankingů mj. vyplývá, že nejvíce vzpěračů startovalo zatím za Havířov 24, následuje Rotava 18, Horní Suchá 17, Holešov a Zlín 15, Boskovice 14, Sokolov 13, Třinec 12, Bonatrans Bohumín, Ostrava a Start Plzeň 11, Chomutov 10. Závodili vzpěrači z 25 oddílů.

Číst dál...

(*26. 8. 1929 – †11. 7. 2020)

Číst dál...