Odkazy

Olympijský vítěz z roku 2016 (Rio de Janiero)  Nijat Rahimov (KAZ) byl obviněn Mezinárodní testovací agenturou (ITA) z výměny testovaného vzorku při antidopingovém odběru. K údajné manipulaci došlo v průběhu roku 2016. Zároveň s ním byl obviněn i Dumitru Captari (ROU), který startoval v shodné HK do 77 kg a nedokončil soutěž. Oba muži jsou dočasně suspendováni po té, co byli obviněni podle článku 2.2 antidopingové politiky IWF. Pokud se čin stal v termínu před OH a pokud bude uznán vinným, zlatou medaili by Rahimovi mohl odebrat Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Rahimov v roce 2010 zvítězil na I. olympijských hrách (Singapur) v HK do 69 kg s výkonem 295 (134, 166) ještě v dresu Ázerbájdžánu. V roce 2013 přesídlil do Kazachstánu, „odseděl“ si dvouletý trest za doping a v roce 2016 ohromil porážkou hlavního favorita OH Lyu Xiaojuna (CHN), výkonem 379 (165, 214). Rahimov je momentálně jedničkou v nominaci Kazachstánu pro OH v Tokiu (2021). Nominace Kazachstánu pro tyto hry je z důvodu dopingových případů v posledních třech letech omezena na 1 + 1.        

Číst dál...

Z důvodu nouzového stavu se ruší plánovaný seminář trenérů SCM, který se mněl konat dne 30. 1. 2021 v Nymburce. Nový termín bude oznámen po skončení nouzového stavu.

 

Ladislav Pásztor

V letošním roce bude kulaté životní jubileum slavit několik významných vzpěračů naší minulosti. Určitě si je v tom správném čase připomeneme samostatným profilem s doprovodem dobových fotografií. V naší minulosti reprezentovalo na ME-MS-OH 313 mužů a žen. Ten, kdo se na takovou soutěž dokázal nominovat, mi dá za pravdu, že to není jednoduchý proces. Jejich jména by neměla zapadnout do ztracena, vrstevníci si vzpomenou na společně prožité chvíle, mládež získá jistotu, že se ani na jejich výkony v budoucnu nezapomene.

Číst dál...

Dne 31. 12. 2020 byl ukončen čtyřletý (2017 – 2020) olympijský cyklus a s ním by měla končit i „Sinclair Bodyweight Formula“ pro toto období. Přestože dr. Roy Sinclair zemřel v roce 2015, poskytla IWF na následné období tabulky, které jsme hlavně používali v hodnocení soutěží družstev. Umožňují nám porovnat a do výkonnostních tabulek promítnou pořadí závodníků napříč hmotnostními kategoriemi. Přestože vedení IWF momentálně řeší vážné problémy, můžeme v nejbližších dnech či týdnech očekávat nové tabulky s platností pro období 2021 – 2024. Díky nastolenému nouzovému stavu máme čas. Soutěže s ohledem na vývoj pandemie v našich zemích pravděpodobně nezačnou dříve než v březnu.

Číst dál...

 (*10. 8. 1997, Plzeň)

Číst dál...

 (*2. 8. 2004)

Číst dál...

Na Aukru se draží první vzpěračská medaile, která byla předána na mistrovství nově vzniklého Československa. Stalo se tak 5. 10. 1919 na šampionátu juniorů v Praze. Medaili vybojoval v HK do 60 kg J. Davídek (K. A. Nusle) za výkon 59,5 bodů. Vzpíralo se ve čtyřboji, který se skládal z trhu pravoruč + levoruč, nadhozu jednoruč od ramene a nadhozu soupažného. Kuriózní je, že ústřední motiv na averzu medaile znázorňuje zápasníky v akci. To bylo způsobeno tím, že vzpírání a zápas patřil do společného svazu „Československý svaz těžké athletiky“ (ČsSTA) a jejich republikové šampionáty se konaly společně na stejném místě a ve stejném termínu. Další motivací mohlo být, že svaz měl hluboko do kapsy a tím, že pro oba sporty dal razit stejnou medaili, ušetřil několik Korun. Konec aukce je v neděli 3. 1. 2021 ve 20,18 hodin. Dne 31. 12. 2020 v 12.30 hodin byla cena na 360 Kč. 

Číst dál...

Tři poslední roky se počet startujících pohyboval nad 700 závodnic a závodníků. Letošní nízký počet 440 W+M je způsoben násobným vyhlášením nouzového stavu, v jehož důsledku bylo prvoligovým soutěžím bylo ubráno jedno kolo, soutěže II. ligy W + M a III. ligy jsou zrušeny, stejně tak šampionáty jednotlivců M13, M15, M20, M23, W20 a W23. Proti průměru posledních let se 40 % závodníků nedostalo k soutěži, to představuje 250 – 300 soutěžících. Na startu se prezentovali závodníci a závodnice z 32 oddílů/klubů. 

Číst dál...

 

Číst dál...

Do soutěží nastoupilo 75 družstev z 23 oddílů. Počet družstev v jednotlivých věkových kategoriích: 15x M13, 7x M15, 14x M20, 6x M, 9x W20, 8x W. Veteránská soutěž žen a mužů proběhla v rámci šampionátu jednotlivců. V mužích bylo klasifikováno 14 tříčlenných družstev, v ženách dvě tříčlenná družstva. Tristní situace je v kategorii M15, ve skupinách „A“ a „C“ soutěžilo po jednom družstvu. V ligových soutěží dospělých nedojde k žádným posunům. Nikdo nepostupuje a nikdo nesestupuje. Nejvíce družstev v ligových soutěžích měla Horní Suchá, která jich postavila šest. „B“ družstvo mladších žáků však po 1. kole ze soutěže odstoupilo. Čtyři družstva měl Sokolov, Rotava a Havířov. Z důvodu vyhlášeného nouzového stavu jsme ztratili soutěže II. ligy M+W a III. ligy. Ligové soutěže M13, M15, M20 jsme ukončili po třetím kole. Konečné pořadí bylo vyhlášeno bez finálové části. Soutěž W20 byla vyhlášena po dvou kolech. Počet kol v I. lize W+M byl zkrácen ze tří na dvě. Zatímco se ženám realizace podařila, v kategorii mužů jedno kolo na vyhlášení mistra nestačilo. Plný počet kol nemá šest družstev. Dvacet oddílů a klubů se v ligových tabulkách umístilo na bodovaném místě. Dvanáct oddílů vybojovalo medaili a pět oddílů dokázalo zvítězit alespoň v jedné soutěži, Horní Suchá a Hellas Brno ve dvou soutěžích.

Číst dál...