Odkazy

Na blížící se mistrovství světa (18. – 29. 9. 2019) se v termínu přihlásilo 339 žen a 395 mužů z více než jednoho sta zemí. Není to ještě požadovaný ideální stav genderové rovnosti, ale od cíleného ideálu jsme jen krůček. IWF patří svými 193 členských zemí mezi nejsilnější sportovní organizace na světě. Máme v takovém případě kde brát. Samozřejmě, nejsou všechny národní vzpěračské federace schopné vyslat svoji reprezentaci na nejvyšší světovou soutěž. Mnohé bojují s výkonností, mají těžko překonatelné finanční problémy, jiné se stále potýkají s dopingem, to je příklad pořadatele (Thajsko), které mělo na minulém světovém šampionátu devět pozitivních účastníků z toho tři mistry světa, dva olympijské vítěze a na domácím podiu budou chybět. Zástupci domácí federace na kongresu IWF ve dnech 15. – 16. 9. 2019 se pokusí toto rozhodnutí zákazu startu reprezentace zvrátit. Mimochodem, kontrolní dopingové testy budou provedeny u 85 % účastníků. Celkový počet účastníků včetně kongresmanů, rozhodčích, pomocného a doprovodného personálu, trenérů, fyzioterapeutů atd. představuje 1 285 účastníků ze 123 zemí. Největší počet členů výpravy má Čína, čítá téměř 100 účastníků. 

 

V historii jsme zaznamenali nejvyšší počet startujících na mistrovství světa v roce 1999 (Athény), kde startovalo 626 vzpěračů a vzpěraček. Nejvyšší počet reprezentací byl zaznamenán na šampionátu v roce 2015 (Houston), kde soutěžili sportovci z 94 států. Považuji za nutné připomenout, že k rekordním číslům, které nás čekají, nám pomohly změny v systému olympijské kvalifikace. Z nepříliš šťastné kolektivní, se IWF pod tlakem MOV vyloučení z rodiny olympijských sportů, rozhodla v rámci mnoha dalších radikálních změn, změnit zásadně i olympijský kvalifikační systém. Při splnění náročných kritérií má dnes možnost kvalifikovat se každý jednotlivec, bez ohledu na výkonnost svého reprezentačního celku. Vzpírání je sport pro silné individuality a ty dostávají v novém systému zelenou.

 

Irán zhruba před 18 měsíci povolil ženám vstoupit do soutěžního vzpírání. Skvělá zpráva je, že si v tak krátkém čase dokázaly poradit se vstupním limitem. Ve startovní listině jich najdeme přesnou polovinu z povolených deseti. Botswana, Svatý Vincent a Grenadiny, zde budou mít premiéru. Přesné počty startujících budeme znát po technické poradě před soutěží. Mnohé země mají přihlášené po dvou náhradnících pro W+M, kteří se mohou dostat do finální startovní listiny, pokud budou mít reálnou možnost dosáhnout na lepší umístění před reprezentačním kolegou. Maximální počet startujících z jednoho státu je 10W+10M.  Připomínám, že na šampionátu nemůže startovat každý, ženy musí mít výkon na minimální úrovni 65 %, muži 75 % referenčního čísla. Referenční číslo je výsledek vítěze v každé hmotnostní kategorii žen a mužů z mistrovství světa z roku 2018 (Ašchabad). V našich pravidlech je ještě psáno pravidlo 15 kg pro ženy a 20 kg pro muže. V nových pravidlech IWF mají ženy i muži stejných 20 kg. Ještě se vrátím k referenčním číslům (RČ). Jasné disproporce lze najít v porovnání několika hmotnostních kategorií. U žen je RČ v HK do 76 kg 176 kg, ale v HK do 81 kg jen 162 kg tj. o 14 kg méně. U mužů je rozdíl mezi HK do 96 kg (416 kg) a HK do 102 kg (396 kg) dokonce 20 kg. 

 

První skupina naší reprezentace odlétá do Thajska 13. 9. 2019. Jaké máme šance? Na poslední výkonnostní prověrce v Míšni se nejlépe umístil Jiří Orság, který se stal celkovým vítězem a Petr Petrov, vítěz HK do 67 kg. Společně s Kamilem Kučerou mají šance na největší zisk „zlatých“ ROBI – POINTS. Palce budeme držet celé naší reprezentaci. V kvalifikaci na OH nejde o umístění závodníka v hmotnostní kategorii, ale o kvalitu výkonu přepočítaného na R-P. Proto je nutné posuzovat výsledky ze dvou hledisek. Obě jsou důležitá, ovšem kvalifikaci stavím tentokráte výš. V našich televizních programech zatím nejsme zařazeni. Na https://www.youtube.com určitě najdeme výkonnostní skupiny „B“ a všechny zbývající mimo skupiny „A“. Tuto skupinu budou vysílat oficiální televizní společnosti. Je jisté, že Eurosport ne. Doufejme, že se na „áčka“ také podíváme.

 

Logo Thajské federace vzpírání

 

Karel Prohl