Odkazy

 

V letošním roce soutěžilo v osmi věkových kategoriích 128 družstev – 22x M13, 8x M15, 16x M20, 36x M, 13x MM, 6x W20, 25x W, 2x WM.Plný počet soutěžních kol nemá 14 družstev. V systému je zapojeno30 oddílů a klubů s registrací v Českém svazu vzpírání.Nejvíce družstev v soutěži má 10x TJ Holešov, 8x Rotas Rotava, 8x TAK Hellas Brno. Největší počet 36x družstev soutěží v kategorii mužů (I. – II. – III. liga), v ženách 25x (I. a II. liga) a 22x v mladších žácích. Velmi slabě jsou obsazeny kategorie starších žáků a juniorek. V těchto, pro budoucnost důležitých skupinách, soutěžilo pouze 9 a 6 družstev. V roce 2020 budeme mít asi problém i s ligou juniorů. Holešovu chybí jen ženy. Rotava má vše, ale „B“ mladších žáků, junioři a juniorky do 20 let nemají plný počet kol. Hellas Brno je bez mládeže v obou kategoriích. Ostrava nemá družstva v kategoriích do 20 let. Bohumínu chybí starší žáci a veteráni. Oddíly na 6. – 9. místě mají v soutěžích 4 – 5 družstev. Družstvo žen chybí jedenácti oddílům. Bez mládežnických družstev (W+M) v tabulce figuruje 10 oddílů, to je celá třetina. Dívčí družstvo chybí dokonce ve 24 případech. V obou nejvyšších soutěžích mužů a žen mají svá družstva Hellas Brno, Ostrava a Bohumín. Současně v lize juniorek a juniorů mají družstva pouze Holešov a Bohumín. V mnohých oddílech mladší závodníci startují ve dvou věkových kategoriích. S relativně nízkým počtem závodníků dokáží oddíly obsadit maximální počet soutěží. Na počtu soutěžících družstev má velký vliv hostování. Povolení k hostování dostalo minimálně 43 závodnic a závodníků. V mnoha případech nejde jen o posílení výkonosti, ale o doplnění stavu družstva na určenou kvótu. Některá družstva by bez hostujících nebyla schopna startu. Hostování nejvíce pomohlo Bohumínu (6x), Sokolovu, Zlínu a Holešovu (4x). Problematické je hostování závodníků ze Slovenska. Finanční dotace z téměř všech zdrojů jsou směřovány k mládeži. Předpokládám, že v tomto případě, nejsou dotace zneužity ve prospěch umístění v I. lize mužů.

 

Z výkonnostního hlediska se nedělo nic převratného. V porovnání s desetiletým průměrem je výkonnost téměř shodná. Porovnáme-li průměrné výkony převedené na Sinclairové body počítaných závodnic a závodníků musím konstatovat, že prožíváme období stagnace. Všem se nám sice daří dobře, ale k výraznému nárůstu výkonnosti ve většině kategorií v soutěži nedošlo. Výkony družstev nelze zvyšovat do nekonečna, takže stagnace zde znamená, že nejdeme dolů. K významnému progresu +15 Sb. došlo v I. lize žen, za zmínku stojí ještě +8 Sb. ve II. lize mužů, v I. lize mužů jsme přidali 5 Sb. To znamená, že v obou cílových věkových kategoriích nestojíme na místě. Zejména u žen je progres zřetelný. V  kategorii mužů se výrazně projevuje hostování závodníků Slovenské reprezentace. Každý ze šesti prvoligových oddílů má jednoho cizince, který je lídrem družstva. V průběhu třech kol se hostující cizinec stal z 18 možných, 13x nejlepším závodníkem svého družstva, 3x byl druhým a 1x třetím nejlepším (1x nestartoval). Výraznější výkonnostní propad mínus 8 Sb. máme v kategorii starších žáků. Jejich počet, výkonnost a technická zdatnost, je na velmi nízké úrovni. Čest výjimkám, vesměs startujícím na právě probíhajícím mistrovství Evropy juniorů do 15 let. Ve finálové části (!) této ligy třetina závodníků soutěží do polodřepu, dvě družstva startovala ve třech a jedno družstvo dokonce ve dvou závodnících, když třetí se odvážil, ale do soutěže nezasáhl. Připomínám, že startovalo šest družstev. Přesto se v této kategorii objevili výrazní talenti, otázka zní – dokážeme je přivést do cíle? Ostatní soutěže M20, III. liga, W20 a II. liga W se pohybují v porovnání s desetiletým průměrem ±3 Sb. Doporučuji pro nové olympijské období změnit systém soutěže žáků. V polovině dubna jsem na webu zveřejnil článek "Stojí za zamyšlení"kde situaci popisuji i s návrhem k řešení. Pro současné množství vypsaných soutěží družstev nám chybí odpovídající počet závodníků a závodnic. To je také důvod, proč mladší kategorie mohou a také startují ve dvou ligových soutěžích různých věkových kategorií. Hostování neslouží jen svému původnímu záměru posílit ambice družstva v boji za lepší umístění, ale je důležitým aspektem v doplnění družstva do soutěžního počtu určeného soutěžním řádem.

 

V neoficiálním hodnocení soutěží oddílů – klubů, ve kterém se za 1. – 8. místo přidělují body ve výši 8 – 1 bod, vítězí se ziskem 29 bodů SKV OZ Horní Suchá, v jeho dresu bojovala jen 4 družstva, ale s vítězstvím v M15 a M20, stříbrem v M13 a bronzem v mužích. Na 2. místě se umístil oddíl TJ Holešova ziskem 27 bodů, zvítězil v kategorii Masters a bral stříbro a bronz v mládežnických kategoriích M20 a M15. Je skokanem roku zlepšením o 12 bodů a postupem z 6. – 7. místa. V soutěžích měl 10 družstev. Třetí místo zaujal SKV Bonatrans Bohumín s 26 body. Bohumín je stříbrný v kategoriích M, W20 a obhájil loňský počet bodů. V plusu je sedm oddílů, v mínusu také sedm, dva oddíly dosáhly na stejný počet bodů, dva oddíly v minulém roce nebyly hodnoceny (CDF Brno a SPČ Olomouc) a tři oddíly z hodnocení vypadly (VTŽ Chomutov, Vyšehrad Praha a Slavoj Plzeň 1899). K velkému zlepšení + 10 bodů došlo v Havířově a ve Zlíně +8 bodů. Přestože Horní Suchá v tomto hodnocení zvítězila, zároveň ztratila nejvíce a to 6 bodů. 

 

SKV OZ Horní Suchámá medailová umístění ze všech soutěží družstev, ve kterých startovala. Starší žáky a juniory vyhrála, v mladších žácích má stříbro a v mužích bronz. Po zásluze vede tabulku se čtyřmi medailemi s velkými ambicemi do příštích let. TAK Hellas Brno vítězí v ženských kategoriích, v I. lize žen a v premiérové  kategorii Masters žen. Další mistrovské tituly vybojoval Holešov (Masters muži), Sokol JS Zlín (mladší žáci), Sokol Moravská Ostrava (juniorky) a SKV Baník Havířov (muži). O 23 medailí v soutěžích družstev se podělilo 13 oddílů – klubů.

Karel Prohl